آشنایی با ورزش پینگ پنگ

تنیس روی میز یا پینگ پونگ، ورزشی است مفرح و هیجان انگیز که بر روی میز انجام می‌­شود. این ورزش شباهت بسیار زیادی به ورزش تنیس دارد با این تفاوت که نیازمند فضای کمتری نسبت به ورزش تنیس می‌­باشد.

0 469

آشنایی با ورزش پینگ پنگ
4.3 (86.67%) 6 votes

 

پیشینه ورزش تنیس روی میز از کجاست؟

ورزش پینگ پنگ یا تنیس روی میز یکی از ورزش‌های پر هیجان حال حاضر می‌باشد که قدمت آن به قرن 19 باز می‌گردد. زمانی که تنها شاهزادگان  بریتانیایی از این بازی لذت می‌بردند.

 

خاستگاه ورزش تنیس روی میز کجاست؟

این ورزش در کشور بریتانیا یا انگلستان ابداع گردید. جالب است بدانید ورزش پینگ پنگ توسط شاهزادگان انگلیسی پس از صرف نهار انجام می‌­شد. تعبیری از نحوه ابداع این ورزش وجود دارد که شاهزادگان انگلیسی بسیار به ورزش تنیس علاقه‌مند بودند؛ اما زمان­‌هایی وجود داشت که شرایط جوی، مناسب انجام این ورزش نبود. لذا بازی مشابه با تنیس را ابداع نمودند که بتوان آن را دریک فضای کوچکتر و سرپوشیده انجام داد.

 

آیا کلمه پینگ پنگ نژادپرستی است؟

جالب است بدانید در برخی از دانشگاه­‌ها و مراکز آموزشی کشورهای انگلیسی زبان از بکار بردن نام پینگ پنگ برای این ورزش منع شده‌اند و بجای آن بایستی از تنیس روی میز استفاده نمایند. دلیل این موضوع این است که در گذشته از کلمه پینگ پنگ برای تمسخر و تحقیر ساکنان شرق آسیا استفاده می‌­شد و این باعث شد تا این کلمه دارای بار نژادپرستی باشد.

 

پینگ پنگ از چه سالی به بازی­های المپیک افزوده شد؟

ورزش پینگ پنگ یا تنیس روی میز از سال 1988 یعنی اواخر قرن 19 جزء بازی­های المپیک قرار گرفت.


اجزای بازی پینگ پنگ چیست؟

در حالت کلی برای انجام این بازی به حداقل دو و حداکثر چهار بازیکن نیاز می‌­باشد. هر بازیکن دارای یک راکت پینگ پنگ است که برای ضربه زدن به توپ از آن استفاده می­‌کند. توپ پینگ پنگ سبک و توخالی می‌­باشد و در حالت کلی به دو رنگ نارنجی و سفید موجود است. در این ورزش همانند ورزش‌­های دیگر یک قطعه تور در مرکز میز پینگ پنگ واقع شده است که باعث شده به هیجان این ورزش افزوده شود. همچنین میز پینگ پنگ از جنس چوب است و در ارتفاع مشخصی از سطح زمین قرار دارد.

مشخصات میز پینگ پنگ چیست؟

جنس میز پینگ پنگ از چوب است.

ابعاد میز پینگ پنگ

عرض یا پهنا: ۱۲۵.۵ سانتیمتر است.

طول یا درازا: 274 سانتیمتر

ارتفاع میر از سطح زمین: 76 سانتیمتر

بلندی تور: 15.25 سانتیمتر

ضخامت میز: ۲.۵الی ۳سانتیمتر

 


تفاوت‌های پینگ پنگ و تنیس چیست؟

این دو ورزش دارای سه تفاوت اساسی هستند:

1- اندازه و سایز راکت بازی تنیس می‌تواند متغیر باشد؛ اما در پینگ پنگ به واسطه خاصیت سریع بودن این بازی، اندازه و سایز راکت ثابت است.

2- اندازه زمین پینگ پنگ کوچک است و در ارتفاعی از سطح زمین قرار دارد، این درحالی است که در تنیس بازکنان در هم سطح زمین بازی می‌کنند.

3- تفاوت دیگر در قوانین موجود دراین بازی است، در بازی تنیس، بازیکن توپ را قبل از آن که به زمین برخورد کند می‌تواند برگشت دهد؛ اما در پینگ پنگ بازیکنان بایستی صبر کنند تا توپ با زمین برخورد کند سپس می‌توانند آن را برگشت دهند.


انجام بازی پینگ پنگ چگونه است؟

بازی تنیس نیز مشابه بازی‌ها و ورزش‌های دیگر دارای قوانینی می‌باشد که لازم است به این قوانین احترام گذاشته شود.

سرویس شروع بازی پینگ پنگ چگونه است؟

بازی پینگ پنگ با زدن سرویس آغاز می‌شود. در زدن سرویس لازم است توپ به زمین زننده سرویس یک بار برخورد نماید و سپس از روی تور عبور نماید و بر روی زمین حریف برخورد کند.
پس از آنکه توپ به زمین حریف برخورد کرد، بازیکن گیرنده سرویس بدون آن که توپ را به زمین خودش بزند بایستی توپ را از تور عبور داده و به زمین حریف خود بزند. این رفت و برگشت ادامه می‌یابد تا یکی از دو بازیکن نتواند توپ را بدرستی به زمین حریف خود هدایت نماید و یا نتوان به توپ ضربه بزند.

رالی در پینگ پنگ چیست؟

به حرکت رفت و برگشتی توپ در یک بازی پینگ پنگ، رالی گفته می‌شود.

لت در پینگ پنگ چیست؟

در حالت کلی اگر در یک رالی به هردلیلی امتیازش شمارش نشود لت رخداده است. یکی از این حالت‌های معروف در هنگام زدن سرویس می‌باشد؛ در صورتی که پس از زدن سرویس هنگام عبور توپ از تور، به تور برخورد نماید و عبور کند، در قوانین پینگ پنگ گفته می‌شود که لت (let) رخ داده است و بایستی سرویس مجدد تکرار شود.

 

بازی پینگ پنگ در چند ست انجام می‌شود؟

پینگ پنگ از پنج ست 11 امتیازی تشکیل شده است. هر بازیکن یا زوجی که زودتر به امتیاز ۱۱ دست یابد، برنده ست خواهد بود، مگر آنکه دو بازیکن یا هر دو زوج به امتیاز مساوی ۱۰ دست یابند در این حالت برنده، بازیکن یا زوجی خواهد بود که دو امتیاز پی در پی را از حریف خود کسب کند.


ویژگی بازی پینگ پنگ؟

  • در این بازی تمام اجزای بدن: دست ، پا ، انگشتان دست ، سر ، چشم و اندام‌ها در حال حرکت هستند. از دیگر ویژگی‌های این بازی آن است که این ورزش باعث می‌شود تا تحرک بدنی شما بسیار زیاد گردد و همچنین دو نیمکره مغز به‌طور هم‌زمان کار کنند و نیز موجب تقویت مخچه می‌شود.
  • در این ورزش پوشش بازیکنان شورت و تیشرت ورزشی می‌باشد و همچنین یک حوله‌ تمیز همواره در کنارشان وجود دارد تا تعریق حاصل از فعایت بالا در این ورزش را خشک کنند.

برندهای معروف لوازم پینگ پنگ چیست؟

برندهای دونیک (DONIC) آلمانی و باترفلای(Butterfly) ژاپنی دو برند معروف در ساخت لوازم ورزش پینگ پنگ می‌باشند.


بازیکنان مشهور ایرانی در ورزش پینگ پنگ

نوشاد عالمیان و نیما عالمیان دو تن از ستارگان تیم آقایان و همچنین ندا شهسواری بازیکن تیم بانوان تنیس روی میز کشور عزیزمان ایران هستند.

 

آشنایی با ورزش پینگ پنگ
4.3 (86.67%) 6 votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.