آمادگی دربرابر زلزله

پنجم دی روز ملی ایمنی دربرابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی است. نام زمین لرزه در دل بسیاری از انسان‌ها لرزه می‌اندازد. تا به حال فکر کرده اید که چرا بسیاری از انسان ها از این پدیده طبیعی ترسیده و مضطرب میشوند؟ در این مقاله قصد داریم با آگاهی دادن نسبت به خطرات پیش رو زمین لرزه، شما را با نحوه ی برخورد با این پدیده طبیعی آشنا نماییم تا بتوانید شانس زنده ماندن خود و اطرافیانتان را افزایش دهید.

2 427

آمادگی دربرابر زلزله
5 (100%) 1 vote

پنجم دی روز ملی ایمنی دربرابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی است. زمین لرزه یا همان زلزله، رخدادی طبیعی است. نام زمین لرزه در دل بسیاری از انسان­ها لرزه می­‌اندازد. تا به حال فکر کرده‌اید، چرا بسیاری از انسان ها از این پدیده طبیعی ترسیده و مضطرب می­شوند؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که ذهن انسان­‌ها همواره به دنبال علت و معلول می­‌باشد و در صورتی که نتواند این دو را در مدت زمان کوتاه برای یک رخداد بیابد دوچار اضطراب و تشویش می­گردد. بنابراین برای غلبه به این موضوع لازم است تا علت و معلول رخداد این پدیده را بیابیم و در صورتی که با آن آشنا شدیم حال می‌­توانیم بگوییم، دیگر از این پدیده نخواهیم ترسید و سعی بر پیشگیری از اتفاقات بعدی آن خواهیم کرد. به گزارش خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان علت وقوع زلزله به طور دقیق مشخص نمی‌­باشد و اکثر دانشمندان معتقد هستند که تجمع انرژی در زمین و آزاد شدن ناگهانی آن به گونه‌­ای که عدم تحمل طبقات زمین برای نگهداری این انرژی وجود ندارد موجب شکسته شدن زمین در بعضی نقاط آن شده و انرژی از محل آن آزاد می­‌شود و همین امر است که موجب به وجود آمدن زمین لرزه می‌­گردد. با توجه به این موضوع علت تقریبی زمین لرزه مشخص گردید و حال لازم است تا به نحوه مواجه شدن با این پدیده­‌ی طبیعی بپدازیم.

از آنجا که زمین لرزه پدیده‌­ای است که تاکنون دانشمندان نتوانسته‌­اند روشی برای پیش بینی آن بیابند بنابراین این پدیده به شدت تصادفی می­‌باشد. این اتفاق بسیار ناگهانی و سریع رخ می‌­دهد و لازم است هر عملی که در این شرایط انجام می‌­پذیرد بسیار سریع و حساب شده باشد. همچنین فعالیت‌هایی که در هنگام زلزله صورت می­‌پذیرد وابسته به شرایط مکانی می‌­باشد. بطور کلی راهکارهای آمادگی در برابر­ زلزله را می‌توان به دوبخش کلی، فردی و سازمانی تقسیم بندی نمود. اقدامات فردی مجموعه اقداماتی است که یک فرد با انجام دادن آن­ها شانس زنده ماندن را برای خویش و اطرافیانش بالا ببرد و منظور از اقدامات سازمانی مجموعه اقداماتی است که ستاد مدیریت بحران وظیفه رسیدگی به آن­‌ها را دارد. در این مقاله به مباحث مربوط به اقدامات فردی خواهیم پرداخت.

اقدامات فردی در برابر زلزله به سه بخش؛ پیش از زلزله، حین زلزله و پس از زلزله تقسیم بندی می‌گردد.

برای آمادگی پیش از زلزله چه کار کنم؟

 

می‌­توان راهکارهای زیر را برای آمادگی قبل از وقوع زلزله پیشنهاد نمود:

 • طرح سوالات و یافتن پاسخ برای آن‌­ها

  به منظور آنکه در برابر این پدیده خودتان و اطرافیان را آماده نمایید لازم است سوالات متعددی را مطرح نمایید و برای آن­ها متناسب با شرایط موجود پاسخ مناسب آماده نمایید. برای مثال، شایعترین خطر، زیر آوار ماندن افراد حاضر در ساختمان­‌ها می‌­باشد. بنابراین سوالی که در این جا مطرح می‌شود آن است که در صورت وقوع زلزله، آیا بلافاصله از ساختمان خارج شویم؟ برای پاسخ به این سوال بایستی پارامترهای مختلفی را مورد بررسی قرار دهید، به عنوان نمونه، آیا فرد مجرد است و یا با خانواده زندگی می­کند؟ در چه طبقه‌ای از ساختمان زندگی می­کند؟ میزان زمانی که برای خروج لازم است تا خود را به یک مکان امن برساند چه قدر است؟
  با طرح این قبیل سوالات و یافتن پاسخ مناسب برای آن­ها قادر خواهید بود تا بسیاری از ابهامات موجود را قبل از وقوع زمین لرزه بر طرف سازید.

 

 • محل خواب خود را ایمن نمایید

  یکی از زمان‌­هایی که ممکن است زلزله رخ دهد مواقعی است که همه خواب و یا درحال استراحت می­‌باشند. معمولا در این حالت هوشیاری انسان بسیار پایین است و در صورت وقوع زمین لرزه فردی که خواب است زمان بیشتری طول می‌­کشد تا متوجه رخداد گردد. بنابراین لازم است یک سری اقدامات صورت گیرد تا در این بازه­‌ زمانی فرد دوچار مصدومیت نگردد.

  چگونه محل خواب خود را ایمن نماییم؟
  یکی از موضوعات مهمی که در هنگام زمین لرزه در منازل شایع می‌­باشد سقوط اجسام و شکسته شدن شیشه­‌ها است. در تجربه اثبات شده در مواردی ممکن است زلزله باعث خرابی ساختمان نگردد؛ اما باعث سقوط اجسام داخل منزل و شکسته شدن شیشه‌­ها گردیده که در نتیجه­­ آن موجب مصدومیت افراد حاضر در ساختمان می­‌گردد. برای مثال لبه‌­های تیز تابلوهای نصب شده روی دیوار می­‌تواند بسیار خطر آفرین باشند.
  با توجه به توضیحات داده شده می‌­توان نکات زیر را برای امن نمودن محل خواب و استراحت پیشنهاد نمود:

  • از نصب تابلوهای عکس و هر گونه آثار هنری در نزدیکی محل خواب خود بپرهیزید.
  • در صورتی که کتابخانه، کمد و … در نزدیکی محل خواب شما وجود دارد آن‌ها را به دیوار پیچ نمایید و از محکم بودن آن‌ها اطمینان حاصل نمایید.
  • از استفاده کردن از لوستر و آویزهای سنگین در محل خواب خودداری نمایید.
  • قبل از خواب از بسته بودن شیر گاز اطمینان حاصل نمایید.
  • اگر محل خواب شما به پنجره نزدیک می‌باشد حتما قبل از خواب پرده‌ها را بکشید.

 

 • تهیه جعبه کمک‌ها اولیه

  در صورت وقوع زلزله و خرابی ساختمان‌ها، قطعا زمانی طول می‌کشد تا نیروهای امدادی وارد عمل شوند. بدین منظور لازم است در منزل خود یک سری جعبه‌های کمک‌ها اولیه تهیه نمایید و محل قرارگیری آن‌ها را مشخص نموده و به دیگران نیز اطلاع دهید.

  مشخصات یک جعبه کمک‌های اولیه  خوب چیست؟
  – جنس این جعبه بهتر است از نوع فلزی باشد تا از مقاومت خوبی برخوردار گردد.
  – محل قرارگیری آن بایستی در دسترس باشد. معمولا زیر تخت.
  – بهتر است در هر اتاق از منزل یک جعبه کمک‌های اولیه در نظر گرفته شود.

  محتوای جعبه کمک‌های اولیه چیست؟
  همانطور که از نام این جعبه بر می‌آید لازم است در این جعبه لوازم مورد نیاز برای رسیدگی به مصدومان از قبیل باند، بتادین جهت شست‌وشو و ضدعفونی نمودن زخم، چسب، گاز استریل، قیچی و چراغ قوه وجود داشته باشد. علاوه بر موارد مذکور لازم است درون این جعبه مواد خوراکی فاسد نشدنی مثل بیستکوئیت، آب معدنی نیز وجود داشته باشد. این مواد برای مواقعی که افراد در زیر آوار گرفتار شده باشند کمک می‌نماید تا بتوانند تا زمانی که نیروهای کمکی در محل حادثه حضور یابند شانس زنده ماندن خود را افزایش دهند. همچنین وجود رادیو و سوت به ترتیب می‌توانند به شما کمک نمایند تا از آخرین اخبار موجود مطلع و با صرف انرژی کمتر با تولید صدای بیشتر اطرافیان را از زده بودن خود آگاه نمایید.

 

حین زلزله چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

 

 • حفظ آرامش و خونسردی

  زمانی که پدیده زلزله رخ می‌دهد در قدم نخست لازم است آرامش و خونسردی خود را حفظ نمایید؛ اما باید اقرار نمود، انجام دادن چنین کاری بسیار دشوار است.

  چه کار کنیم تا در حین زلزله بتوانیم آرامش خود را حفظ نماییم؟
  یکی از راهکارهای پیشنهادی ما به شما این است که، چنین فکر کنید که شما می‌توانید با حفظ آرامش خود در شرایط بحرانی کمک بزرگی را به خود و اطرافیانتان بکنید. افرادی که مسئول یک خانواده هستند مثل مرد یا پدر خانواده حتما بایستی با چنین تفکری بر وضعیت موجود مسلط شوند چرا که آرامش چنین شخصیتی به واسطه‌ی جایگاهُی که در خانواده دارد می‌تواند کمک بزرگی به حفظ آرامش دیگر اعضای خانواده باشد.

 • حرکت به سمت دیوارهای پیرامونی ساختمان

  سعی نمایید به دیواره‌های پیرامونی خروجی ساختمان نزدیک شوید تا در صورتی که ساختمان فرو ریخت شما در نزدیکترین نقطه به خروجی قرار گیرید تا شانس نجات یافتن خود را توسط امداد رسان‌ها افزایش دهید.

  چگونه در حین زمین لرزه پناه بگیریم؟
  در حالت کلی دو روش برای پناه‌گیری وجود دارد:

خمیده شدن و قلاب نمودن دست‌ها بر روی سر
در روش نخست کنار ستون‌ها، زیر میز و هر جای مستحکم موجود در ساختمان، در حالت خمیده و حفظ سر خود با قلاب نمودن دست‌ها می‌توانید پناه بگیرید. این روش دارای معایبی نیز می‌باشد، تحقیقات نشان داده است که میزهای و هر آنچه که بتوان در زیر آن‌ها پناه گرفت، در برابر ریزش ساختمان دارای تحمل پذیری پایینی نسبت فشار ناشی از آوار هستند و این موضوع باعث شکسته شدن آن‌ها و در نتیجه آسیب رساندن به فرد پناه گیرنده می‌گردد.

استفاده از فضای مثلث حیات.
مثلث حیات چیست و چگونه ما را در برابر زمین لرزه حفظ می‌نماید؟
روش دوم، استفاده از مثلث حیات است. این فضا توسط تعدادی محقق که با تحقیقات فراوان در خصوص استخراج ویژگی‌هایی که باعث زنده ماندن افراد زلزله زده گردیده بود کشف گردید. در این روش با قرار گرفتن در کنار اجسام بزرگ و مقاومی نظیر یخچال، کاناپه یا مبل، ماشین لباسشویی، میز کار و… که توان تحمل فشار بیشتری دارند و به هنگام فرو ریختن سقف در کنارشان سبب ایجاد فضایی خالی می‌کنند که می‌تواند تا %90 از تلفات جانی جلوگیری نماید. این مکان‌های جدید به عنوان مثلث حیات نامگذاری شده است. در حالت کلی استفاده از روش مثلث حیات پیشنهاد می‌گردد.

پس از وقوع زلزله چه اقداماتی بایستی انجام دهیم؟

 

 • همواره به این موضوع توجه داشته باشید که پس از زلزله ممکن است زلزله‌های دیگری تحت عنوان پس لرزه در راه باشند. بنابراین آمادگی روحی خود را حفظ نمایید.
 • در صورتی که زلزله باعث ریزش ساختمان گردید و در زیر آوار گرفتار شدید، تا حد امکان از حرکات اضافی بپرهیزید تا علاوه بر ذخیره سازی انرژی خود از فروریزی ناگهانی و محدود شدن فضایی که در آن محسور شده‌اید نیز جلوگیری نمایید.
 • در صورتی که ساختمان ریزش نکرده باشد، طی یک برنامه ریزی مناسب تلاش کنید خود و اعضای خانواده خود را از ساختمان خارج نموده و به مکان امنی منتقل نمایید. توجه داشته باشید که فرو نریختن ساختمان به مفهوم سالم بودن آن نیست. به عبارت دیگر ممکن است ساختمان با کوچکترین پس لرزه‌ی احتمالی دوچار ریزش گردد بنابراین در این حالت حدالامکان تا 72 ساعت در مکان امنی بیرون از خانه سپری نمایید.
  • ویژگی‌های مکان‌های امن در برابر زمین لرزه چیست؟
   منظور از رجوع به یک مکان امن، محوطه باز مثل پارک‌ها، پارکینگ‌های عمومی می‌باشد که به دور از ساختمان‌های دیگر، تیر‌های چراغ برق، پست‌های فشار قوی و هر آنچه که خطرساز باشد، است.

 

 

آمادگی دربرابر زلزله
5 (100%) 1 vote

2 نظرات
 1. pedram می گوید

  با سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون 🙏

  1. پویا می گوید

   با تشکر از دیدگاه شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.