آیا رئیسی رئیس قوه قضاییه شده است؟

آیا تولیت آستان قدس، ریاست قوه قضاییه را عهد‌ه‌دار شده است؟

0 214

آیا رئیسی رئیس قوه قضاییه شده است؟
5 (100%) 1 vote

 

قوه قضاییه

قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، قوه‌ای است مستقل که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت در ایران است.

از مهم ترین وظایف این قوه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات، تعدیات، شکایات، حل و فصل دعاوی و رفع خصومات و اخذ تصمیم و اقدام لازم در آن قسمت از امور حسبیه که قانون معین می‌کند.
 2. احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع
 3. نظارت بر حسن اجرای قوانین
 4. کشف جرم و تعقیب و مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام
 5. اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین

 

ریاست قوه قضاییه

رئیس قوهٔ قضائیه توسط رهبر ایران به مدت ۵ سال به این سمت منصوب می‌شود که البته این زمان قابل تمدید است. او باید مجتهد عادل و آگاه به امور قضایی و مدیر و مدبر باشد.

رییس قوه قضاییه رئیس دیوان عالی کشور و دادستان کل کشور را منصوب می‌کند. وزیر دادگستری نیز طبق اصل ۱۶۱ از بین کاندیداهای معرفی شده توسط رئیس قوه قضائیه به رئیس جمهور برگزیده می‌شود.

پیش از تغییرات قانون اساسی در سال ۱۳۶۸، «رئیس دیوان عالی کشور» به عنوان «رئیس قوهٔ قضائیه» دانسته می‌شد. از مهم ترین وظایف ریاست این قوه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ایجاد تشکیلات لازم در دادگستری
 2. تعیین لوایح قضایی متناسب با جمهوری اسلامی
 3. استخدام قضات عادل و شایسته و عزل و نصب آن‌ها و تغییر محل مأموریت و تعیین مشاغل و ترفیع آنان

 

فهرست روسای گذشته قوه قضاییه پس از انقلاب

با عنوان رییس دیوان عالی کشور

1- سید مهدی سجادیان. تنها در سال 1358

با عناوین رییس دیوان عالی کشور و شورای عالی قضایی

2- حجه الاسلام شهید دکتر سید محمد بهشتی. از 1358 تا تیر ۱۳۶۰. دوره نا تمام به دلیل شهادت در تاریخ 7 تیر

3- آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی. از 1360تا ۱۳۶۸.

با عنوان رییس قوه قضاییه

4- حجه الاسلام محمد یزدی. از 1368 تا ۱۳۷۸.

5- حجه الاسلام سید محمود هاشمی شاهرودی. از 1378 تا ۱۳۸۸.

6- آیت الله صادق آملی لاریجانی. از 1388 تا کنون.

 


 

مجمع تشخیص مصلحت نظام

مجمع تشخیص مصلحت نظام از نهادهای اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران است که مهم‌ترین مسئولیتش، حل اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است. تعداد اعضای این مجمع ۴۴ نفر ثابت و ۱ نفر مهمان متناسب با موضوع جلسه است که اعضای ثابت هر ۵ سال یکبار و از طریق حکم رهبر ایران انتخاب می‌شوند.

 

وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام چیست؟

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ۸ وظیفه برای این مجمع در نظر گرفته شده‌است. ۴ وظیفه عمومی و مستمر و ۴ وظیفه در موقعیت‌ها و شرایط خاص و مقطعی.

 

چهار وظیفه عمومی

 1. تشخیص مصلحت میان نظرات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان
 2. تهیه و پیشنهاد پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام (جمهوری اسلامی) در اجرای بند ۱ اصل ۱۱۰ قانون اساسی
 3. حل معضلات نظام با ارجاع از سوی مقام رهبری
 4. اعلام نظر در مورد استفساریه‌های مربوط به مجمع تشخیص مصلحت نظام

 

چهار وظیفه مقطعی

 1. مشاوره در اموری که رهبر ایران در اجرای اصل ۱۱۲ قانون اساسی به مجمع ارجاع می‌کند.
 2. در صورت فوت یا استعفا مقام رهبری یا عزل توسط مجلس خبرگان رهبری، تشکیل یک شورای ۳ نفره جهت رسیدگی امور تحت اختیار رهبر.
 3. تصویب مصوبات شورای رهبری ایران در صورت عزل، استعفا یا فوت رهبر وقت. (در زمان وجود رهبر، این بررسی بر عهده شخص وی است)
 4. مشارکت در شورای بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، بر اساس اصل ۱۷۷ قانون اساسی.

 

ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام

ریاست این مجمع از ابتدای تأسیس رسمی، بر عهده علی اکبر هاشمی رفسنجانی بود و پس از مرگ او، محمدعلی موحدی کرمانی رئیس موقت مجمع شد و در ۲۳ مرداد ۹۶ برای یک دوره پنج ساله، سیدمحمود هاشمی شاهرودی رئیس این مجمع شد. حجه الاسلام سیدمحمود هاشمی شاهرودی که قبلا به مدت دو دوره 5 ساله سکان دار قوه قضاییه بود، در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۷ در بیمارستان خاتم‌الانبیا تهران درگذشت. پس از فوت آیت الله هاشمی شاهرودی، آیت الله ضادق آملی لاریجانی که هم اکنون ریاست قوه قضاییه را نیز بر عهده دارد، از طرف رهبر ایران به سمت ریاست این مجمع منصوب شدند.

 


 

سید ابراهیم رئیسی کیست؟

حجه الاسلام سید ابراهیم رئیس‌الساداتی معروف به سید ابراهیم رئیسی، متولد ۱۳۳۹ است که با آغاز رهبری آیت الله سید علی خامنه‌ای در سال ۱۳۶۸، با حکم محمد یزدی رئیس وقت قوه قضاییه به عنوان دادستان تهران منصوب شد.

در سال ۱۳۷۳، رئیسی به عنوان رئیس سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد و تا سال ۱۳۸۳ در این سمت بود. او از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳، معاون اول قوه قضاییه و در سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ دادستان کل کشور بود.

در اسفند ۱۳۹۴، رئیسی با حکم رهبر ایران به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد. او هم‌چنین دادستان ویژه روحانیت، از سال ۱۳۸۵ نماینده خراسان جنوبی و عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان و از سال ۱۳۷۶ عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز است. رئیسی پیش از آستان قدس، تولیت امامزاده صالح را نیز بر عهده داشت.

 

واکنش رئیسی به شایعات حضور در قوه قضاییه چه بود؟

پس از انتصاب آیت الله صادق آملی لاریجانی به ریاست مجمع تشخیص، گمانی زنی ها برای نصب حجه الاسلام سید ابراهیم رییسی به سمت ریاست قوه قضاییه بسیار قوت گرفت. حتی برخی ها معتقدند این تصمیم از طرف رهبر ایران به طور قطع گرفته شد و در ماه های آینده اعلام عمومی خواهد شد.

پس از این اخبار و شایعات داغ، آقای رییسی خود به این موضوع واکنش نشان دادند.

ایشان گفتند: هیچ حسی جز خدمت در بارگاه مقدس رضوی ندارم. حجت‌الاسلام رئیسی در حاشیه آئین عملیات اجرائی شهرک علم و فن‌آوری عالم آل محمد(ص) در پاسخ به سوالی مبنی بر شایعه انتصاب به عنوان رئیس قوه قضائیه، گفت: «در حال حاضر مشغول خدمت‌رسانی در آستان قدس رضوی هستم و هیچ حسی جز خدمت در این بارگاه مقدس ندارم.»
وی همچنین در پاسخ خبرنگاری دیگر گفت: «گمانه زنی‌های بسیاری انجام می‌گیرد اما بنده بی اطلاعم. شما اگر خبری دارید به ما هم بدهید! از همان هایی که این خبر را منتشر کرده اند، بپرسید.»

 

آیا رئیسی رئیس قوه قضاییه شده است؟
5 (100%) 1 vote

منبع ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.