اهمیت خواب در زندگی روزانه

1 312

اهمیت خواب در زندگی روزانه
4.8 (96.67%) 12 votes

 

 

به طور قطع خواب برای استراحت و ترمیم اعضای مختلف و همچنین جهت تسکین افکار و اعمال روحی لازم و ضروری است. خواب را می‌توان به گرسنگی تشبیه نمود که احتیاج به آن در ساعات معین احساس می‌گردد و اگر چناچه در مقابل خواب مقاومتی صورت گیرد، در ابتدا یک نوع ناراحتی پیش می‌آید ولی به تدریج از آن کاسته شده و بالاخره اگر زمانی طولانی این کار انجام شود، دیگر امکان خوابیدن از بین خواهد رفت. اینکار در بعضی افراد با سردرد نیز همراه خواهد بود. بنابراین پیشنهاد می‌شود در صورت احساس خواب آلودگی حتما زمانی به آن اختصاص داده شود.


خواب آلودگی+مجله اشارهآثار خواب آلودگی چیست؟

احتیاج به خواب با خستگی، خمیازه، سنگینی پلک‌ها و تمایل شدید به بستن چشم‌ها نمایان است. تغییر وضعیت بدن از بیداری به خواب با رفتارهای زیر همراه است:

  • احساسات خارجی تدریجا نقصان یافته، نور چشم نیز به تدریج کم شده و خاموش می‌گردد،
  • صداهای مجاور ضعیف شده و دیگر شنیده نمی‌شوند.
  • پاها و دست ها سنگین و بی حرکت می‌شوند.
  • افکار متوقف می‌شوند، بالاخره توجه به اطراف و جوانب کم شده و ارتباط با محیط خارج بکلی قطع می‌گردد.

اهمیت خواب+مجله اشاره

مشخصه‌های فرد به خواب رفته

شخص خوابیده معمولا در حالت دراز کشیده و سر مختصری از قسمت‌های دیگر بدن بلندتر است. عضلات سست، دست‌ها و پاها با انگشتان نیمه خمیده، پلک‌ها بسته و غالبا دهان نیمه باز است. در این حالت هیچ نوع حرکتی در شخص خوابیده ظاهر نمی‌شود مگر آنکه به واسطه تحریکات داخلی یا خارجی متاثر گردند.

بر حسب سن و صفات اشخاص مختلف، سنگینی خواب متفاوت می‌باشد. اطفال با صداهای بلند و حتی با جابه جا کردنشان بیدار نمی‌شوند. اشخاص بالغ زودتر بیدار می‌گردند مگر هنگامی که بسیار خسته باشند. مواقعی اتفاق می‌افتد که انسان حساسیت خاصی به بعضی صداها و نیز ادراکات ویژه نسبت به برخی امور حاصل می‌کنند. مادری که بخواب عمیق فرو رفته و با فریادهای بلند بیدار نمی‌گردد، با کوچکترین ناله یا حرکت طفل خود از خواب می‌پرد. کاگران در کارخانه جات با صداها طاقت فرسا و کر کننده بخواب می‌روند در حالی که قطع ناگهانی صدا، آن‌ها را بیدار می‌سازد.


راه رفتن در خواب+مجله اشاره

انواع خواب

خواب های متقاطع و ناقصی وجود دارند که در آن حال ممکن است بدن به خواب رفته ولی مغز هنوز بیدار باشد، مثلا با وجود این که شخص کاملا بیدار و بصیر به امور اطراف خود است ولی قادر نیست دهان باز کند و یا حرکات عضلانی دیگر انجام دهد عکس این موضوع نیز مشاهده می‌شود. هنگامی که زیاد خسته باشند به حالت خواب راه می‌روند. سربازانی که مجبورند راهپیمایی‌های متمادی و طولانی انجام دهند به نوبت و با کمک یکدیگر مدتی در هنگام راه رفتن می‌خوابند. اشخاصی را می توان دید که اعمال فوق العاده در عالم خواب انجام می‌دهند.

موضوع قابل توجه دیگر این است که افراد مختلف حساسیت خاصی نسبت به زمان و گذشت ساعات دارند مثلا اشخاص قادر هستند 15 دقیقه تا 30 دقیقه اختلاف در ساعت معین بیدار شوند. افرادی که مجبورند هر روز در وقت ثابتی سر کار خود حاضر گردند تحقیقات نشان داده که کمتر اتفاق می‌افتد که بیش از 5 یا 10 دقیقه زودتر یا دیرتر از موعد مقرر بیدار نشوند.


  • لطفا نظرات خود را درخصوص این موضوع با ما به اشتراک بگذارید.

اهمیت خواب در زندگی روزانه
4.8 (96.67%) 12 votes

1 نظر
  1. محمد می گوید

    بسیارخوب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.