ایران چک جدید ۵۰ هزار تومانی

رونمایی از طرح جدید تراول چک 50 هزار تومان

0 438

اولین نسخه از نسل جدید ایران چک های ۵۰۰ هزار ریالی رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی در حاشیه مراسم رونمایی از اولین نسخه از نسل جدید ایران چک که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل سازمان تولید اسکناس و مسکوک برگزار شد، با بیان اینکه ایران چک‌های جدید در بالاترین سطح بین‌المللی از نظر مشخصه‌های امنیتی است، گفت: از این پس به تدریج تمام اسکناس‌های بانک مرکزی بر مبنای مشخصه‌های امنیتی جدید تولید خواهد شد. بنابراین امکان جعل و کلاه برداری روندی رو به کاهش خواهد داشت.

وی ضمن قدردانی از مدیریت، کارشناسان و کادرفنی سازمان چاپ برای تلاش جهت فراهم‌سازی امکان چاپ اسکناس‌های جدید، اظهار امیدواری کرد که با رشد تولید، توسعه اقتصادی و تلاش‌های بانک مرکزی در مدیریت بازار پول و ارز، شاهد تقویت هرچه بیشتر ارزش پول ملی باشیم.

همچنین آقای فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رونمایی از ایران‌چک جدید، گفت: امروز سندی رونمایی شد که بیانگر امید به آینده ایران با تکیه بر داشته‌های کشور است و این امر نشان از عزم جزم بانک مرکزی برای کمک به اقتصاد ایران در جایگاهی متناسب با ارزش‌های این مرز و بوم دارد.

دژپسند افزود: یکی از دستگاه‌های اجرایی که می‌تواند زمینه‌ساز دست‌یابی به این هدف بزرگ باشد، بانک مرکزی است و تلاش‌های مدیریت جدید این بانک، برای بازگرداندن ارزش پول ایران، حاکی از برنامه و همت بالای آن‌ها است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه، تصریح کرد: تحولات اخیر بانک مرکزی بیان‌گر این نکته است که این نهاد تمام عوامل اختلال‌زا را تحت‌نظر دارد و در شرایط بحران، برنامه‌ریزی و واکنش مناسبی از خود نشان می‌دهد.

در ساخت ایران چک های جدید از چه تکنولوژی استفاده شده است؟

بر اساس اعلام بانک مرکزی، اسکناس یادشده که با تکنولوژی پیچیده‌ای تولید شده، امکان جعل را به میزان قابل‌توجهی کاهش داده که این فناوری در سال ۲۰۱۳ روی اسکناس یورو اعمال و پس از آن تنها کشورهای معدودی موفق به انتقال دانش فنی، خط تولید و بهره‌برداری از این ویژگی امنیتی روی اسکناس‌های خود شده‌اند.

لازم به ذکر است طرح قدیمی ایران چک، دارای ابعاد بزرگتر و سطح امنیتی پایین تری بود که در زیر نشان داده شده است.

ایران چک 50 هزار تومانی

بدین ترتیب اسکناس پنجاه هزار تومانی با دو طرح زیر، مجموعا سه مدل دارد که در نوع خود عجیب است.

اسکناس های 50 هزار تومانی

 

آیا ایران چک جدید غیر قابل جعل است؟

اسکناس های تراول ۵۰ هزارتومانی جدید که با تکنولوژی پیچیده‌ای تولید شده امکان جعل را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. این فناوری ایران چک ۵۰ هزارتومانی جدید در سال ۲۰۱۳ بر روی اسکناس یورو اعمال شد و پس از آن تنها کشورهای معدودی موفق به انتقال دانش فنی، خط تولید و بهره برداری از این ویژگی امنیتی بر روی اسکناس‌های خود شده‌اند.

از مهم ترین مکانیزم های امنیتی اسکناس های ۵۰ هزارتومانی جدید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوار درخشان
  • چاپ نوری مغناطیسی متغیر
  • نخ امنیتی با قابلیت تغییر رنگ
  • علائم حساس به گرما
  • تصاویر مخفی و قابل رویت با اشعه

 

تجربه ثابت کرده در کنار پیشرفت سریع علم و تکنولوژی و افزایش سطح امنیت، تکنیک های کلاهبرداری و جعل نیز از قافله جا نمانده است.

به نظر شما آیا باز هم امکان جعل چنین اسکناس هایی وجود دارد ؟؟!

منبع ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.