بابا کرم که بود؟ رقص معروفش از کجا آمد؟

بابا کرم چه کسی بود؟ رقص معروف بابا کرم از کجا شکل گرفت ...

مجری بخش های مختلف خبری صدا و سیما تاریخچه رقص بابا کرم را منتشر کرد…

0 2,465

بابا کرم که بود؟ رقص معروفش از کجا آمد؟
4.8 (95%) 8 votes

 

 

خانم سوسن حسنی دخت مجری اخبار صدا و سیما، در صفحه اینستاگرام خود با انتشار تصویری از کارناوال نوروزی در خیابان های نيويورک نوشت:
بابا کرم

از بابا کرم چه میدانید..؟! باباکرم شخصی بوده از لاتهای قدیم به اسم رسمی کرم کریمی در خيابان سيروس ( بوذرجمهري ) و همه از او حساب میبردند. وقتی از کوچه پس کوچه های محله گذر میکرده بچه هاى فقير و يتيمى در طول مسیرش بودند که هر روزه به آنها کمک می‌کرد و با یک آب نبات آنها را خوشحال می‌کرد.

بابا کرم
طوری شده بود که این بچه ها او را بابا کرم صدا می‌کردند و خیلی دوست داشتند و هر وقت از دور می‌آمد ، بچه ها با شادی دست میزدند و صدا میزدند باباکرم. باباکرم… و آقا کرم قصاب هم برای خوشحال کردن بچه های فقیر یک سر و گردن و نیز با حرکات دست و مدل با با کرم امروزی از کنار آنها میگذشت.
بعدها در کاباره ها با اضافه کردن حرکات دیگر رقص بابا کرمی را تکمیل کردند و تا هم اینک ماندگار و از رقص‌های بنام ایرانی باقی ماند.

برگرفته از کتاب طهران قدیم.

طهران قدیم

شما می توانید این کتاب دوست داشتنی را از اینجا خریداری کنید.

رقص بابا کرم

این رقص که توسط آقا کرم در دهه ۱۳۲۰ ابداع شده بود، از رقص‌های به اصطلاح کوچه بازاری و تخته حوضی است که بسیار مورد محبوبیت قرار گرفته‌است. (برگرفته از کتاب موحد)

در میان رقص‌های فولکلور ایرانی، رقص باباکرم ویژگیهای خاصی دارد و منحصراً توسط مردان اجرا می‌شود. در بابا کرم از رقص شانه و کمر استفاده می‌شود و رقاص لباس سیاه و سفید جاهلی بر تن می‌کند و معمولاً لنگی را بر گردن آویزان کرده و از آن در طول اجرای رقص استفاده می‌کند. این رقص همراه با آهنگ معروفش برای اولین بار با صدای حسین همدانیان اجرا شد که از آهنگهای فولکلور ایرانی به حساب می‌آید.

بابا کرم که بود؟ رقص معروفش از کجا آمد؟
4.8 (95%) 8 votes

منبع بالاترین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.