بیماری ایدز و علائم آن چیست؟

بیماری ایدز، یک بیماری ویروسی است که هم اکنون بسیاری از جوامع در سراسر دنیا درحال مقابله با آن و تاثیرات اجتماعی ناشی از این بیماری هستند. همواره یکی از راه‌های مقابله با یک مشکل شناخت کامل آن می‌باشد. در این مقاله تلاش می‌شود تا اطلاعات عمومی در خصوص این بیماری افزیش داده شود.

0 222

بیماری ایدز و علائم آن چیست؟
5 (100%) 2 votes

 

ایدز (AIDS) یا HIV چیست؟

بیماری ایدز، یک بیماری ویروسی است. ویروس بیماری ایدز با نام HIV شناخته می‌­شود. بیماری ایدز در ایران، اولین بار با وارد شدن فراورده‌ی خون آلوده برای بیماران هموفیلی از کشور فرانسه گزارش شد. متاسفانه تاکنون درمان قطعی برای این بیماری توسط جامعه پزشکی گزارش نشده است.

همانطور که گفته شد بیماری ایدز توسط ویروس HIV ایجاد می‌­شود. ویروس HIV پس از ورودی به بدن انسان سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می‌دهد و به مرور زمان باعث ضعف در سیستم دفاعی بدن می‌شود. با تضعیف شدن سیستم دفاعی، بدن با کوچکترین آلودگی آسیب می‌بیند. برای مثال یک سرما خوردگی ساده ممکن است فرد مبتلا به بیماری ایدز را دوچار مشکلات جدی نماید.


راه‌های انتقال ویروس HIV

همانطور که بیان شد، ویروس ایدز با ورود فرآورده خونی آلوده به این ویروس وارد کشور شد. بنابراین به راحتی می­‌توان متوجه شد که راه انتقال این بیماری از طریق خون آلوده می‌باشد. از آنجا که این بیماری از تماس خون آلوده بوجود می‌آید، لذا راه‌های گوناگونی برای انتقال این بیماری محتمل می‌باشد که شایعترین آن‌ها استفاده از سرنگ آلوده و رابطه جنسی محافظت نشده می‌باشد.

 


علائم بیماری ایدز یا HIV چیست؟

این بیماری همانند بسیاری از بیماری‌های دیگر دارای علائم می‌باشد. متاسفانه اگر کسی به این ویروس آلوده شود ممکن از تا مدتی متوجه این موضوع نشود این موضوع ممکن است چند دهه یا سال‌ها به طول بیانجامد. بنابراین برای آنکه به سرعت برای درمان خود اقدام نماییم لازم است از علائم این بیماری آگاهی یابیم تا در صورت مشاهده‌ی آن‌ها در سریعترین زمان ممکن به پزشک مراجعه نماییم. در ادامه به برخی از علائم این بیماری اشاره می‌کنیم. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری معمولا علائم شبه آنفولانزایی را تجربه می‌کنند که سندرم حاد عفونت ویروسی یا ARS نام دارد. این عفونت معمولا با علائمی چون:

  • سردرد
  • اسهال
  • تهوع و استفراغ
  • خستگی
  • تورم غدد لنفاوی
  • گلو درد
  • جوش یا بثورات قرمز که خارش ندارد
  • تب
  • بیماری های پوستی
  • اختلال حافظه

مفهوم تب ناشی از ویروس ایدز

تب به این مفهوم است که این ویروس در حال تکثیر سریع در خون است و سیستم دفاعی بدن برای مقابله با این موضوع دمای بدن را بالا می‌برد تا بتواند از این تکثیر جلوگیری نماید. این موضوع باعث احساس خستگی، تورم غدد لنفاوی و گلودرد می‌گردد.

 

مفهوم درد عضلانی ناشی از ویروس ایدز

ظهور ARS در بدن باعث ایجاد اشتباه در تشخیص این بیماری با آنفولانزا و هر گونه بیماری ویروسی دیگر گردد. بیماری‌های ویروسی معمولا دارای علائم یکسانی هستند که یکی از آن‌ها در عضلانی به واسطه تورم غدد لنفاوی است. دلیل این موضوع هم آن است که غدد لنوفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن می‌باشد. محل عدد لنفاوی در زیر بغل، کشاله ران و گردن می‌باشد.

 

به گزارش نمناک، خبر خوب این است که اگر در عرض 72 ساعت از زمانی که در معرض ویروس قرار گرفتید، پزشکان می‌توانند مانع از تکثیر HIV در بدن شما شوند. در این حالت پزشکان با تجویز داروهای ضد HIV که به آن PEP گفته می‌شود تلاش می‌کنند تا از تکثیر این ویروس جلوگیری نمایند. توجه داشته باشید که این کار عوارض جانبی ناخوشایندی را برای شما خواهند داشت.


جایگاه اجتماعی و تاثیر آن در رشد بیماری ایدز

به گزارش باشگاه پژوهشگران جوان، بیماری ایدز از معدود مشکلاتی است که اجتماع حال حاضر پذیرش مطلوبی از مبتلایان به آن ندارد. دیده تحقیر آمیز و عدم اطلاع از بیماری، منجر به پیشرفت بیماری است. با پیشرفت بیماری امکان درمان و درصد بهبود کاهش می‌یابد. بنابراین بهتر است با الگوسازی و روان درمانی مناسب همراه این بیماران باشیم و آن ها را در بهبود هر چه سریعتر و بازگشت به زندگی عادی یاری کنیم. بدین منظور در جهان و همچنین در کشور ما 10 آذرماه را روزجهانی ایدز نامگذاری کرده‌اند.

بیماری ایدز و علائم آن چیست؟
5 (100%) 2 votes

منبع نمناک باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.