تاثیر فیلم ترسناک بر روی کودکان

بررسی زوایای مختلف تاثیر فیلم های خشن و ترسناک بر روی روحیه و رفتار کودکان

0 322

تاثیر فیلم ترسناک بر روی کودکان
5 (100%) 2 votes

مقدمه

اکثر مطالعاتی که در خصوص فیلم ­های ترسناک صورت گرفته، بر روی کودکان و خردسالان متمرکز شده است. چراکه آن­ها اختلاف دنیای خیال و واقعیت را همانند بزرگسالان به درستی درک نمی­کنند. به همین دلیل قطعا می­تواند تاثیرهای بسیار مخرب و گاها جبران­ناپذیری بر آن­ها بگذارد. کودک دو ساله یا ده ساله فرقی ندارد و همه آن­ها دارای روح لطیف و شکننده هستند.

 

فیلم ترسناک

 

اصولا هدف از ساخت چنین فیلم­هایی، ایجاد رعب و وحشت و افزایش هیجان در مخاطب است. بنابراین مشاهده این فیلم­ها موجب تغییرات فیزیکی و روحی بسیار ناخوشایندی همانند افزایش ضربان قلب، ایجاد لرزش دست یا لرزش پلک، افزایش یا کاهش ناگهانی فشار خون می­گردد.

وقتی انسان به هر دلیلی احساس ترس می­کند، هورمون آدرنالین به سرعت در بدن ترشح می­شود و برای افرادی که علاقه­ مند هیجان و استرس هستند، بسیار لذت ­بخش و مورد پسند است، اما روی عموم مردم حس ناخوشایندی به همراه دارد. مثال دیگر آن استفاده از لوازم پرهیجان در شهرهای بازی است که برخی را عاشق آن­ها ساخته و البته عده ای نیز از آن­ها متنفر هستند.

 

تاثیر فیلم‌­های ترسناک بر روی رفتار و روحیه کودکان

همان­طور که بیان شد کودکان به دلیل عدم قدرت درک معانی منتقل­ شده در فیلم­ها و تمایز دنیای تخیلی و واقعی، ممکن است با دیدن چنین فیلم­ هایی دچار آسیب ­های جدی روحی و روانی و یا حتی جسمی بشوند. از طرفی کودکان معمولا با چالش ساخت الگو برای خود مواجه هستند. بسیاری از اوقات الگوهای خود را در فیلم ­ها یا کارتون ­ها جستجو می­ کنند. از این رو الگوبرداری و قهرمان­ سازی از شخصیت­ های فیلم ­های خشن و ترسناک، فاجعه ­بار خواهد بود.

تاثیر فیلم ترسناک روی کودکان

ممکن است برخی کودکان به دلیل کم­ توجهی والدین، به مشاهده چنین فیلم­ ها و ویدئوهایی عادت کرده باشند و به طور مداوم آن­ها را ببینند. در چنین شرایطی خواه، ناخواه در نوع رفتار و کردارشان تاثیر می­گذارد و از نحوه برخورد آن­ها بخصوص با دوستان و هم سالانشان می­توان به راحتی این موضوع را فهمید. در موارد خطرناک­ تر ممکن است کودکان شخصیت­ های فیلم­ها را وارد زندگی واقعی خود کنند و همزادپنداری یا ارتباط روزمره با آن­ها برقرار کنند.

یکی دیگر از مسائل خطرناک بروز اضافه ­وزن و چاقی در بین کودکان خواهد بود. معمولا در این شرایط افراد خوراکی و تنقلات مصرف می­کنند و فیلم­ های پرهیجان می­تواند باعث سلب تمرکز شود و در نتیجه کودکان به نوعی می­خواهند ترس و اضطراب و استرس خود را با خوردن و نوشیدن کاهش دهند و در حقیقت به خوردن پناه می­برند. بدیهی است که عدم کنترل آن موجب چاقی و افزایش بی رویه وزن خواهد شد . درنتیجه موجب افزایش قند و چربی شده و سلامتی آن­ها را به شدت به خطر می­ اندازد.

نکته دیگر این است که تماشای فیلم­ های ترسناک و صحنه­ های دلخراش در کودکان، هیجان عاطفی کاذبی تولید می­کند که ممکن است مدت­ها در ذهن آن­ها بر جای بماند. ترس­ هایی که در اثر دیدن این فیلم ها ایجاد می­شود ممکن است در روند رشد آن­ها اختلال ایجاد کند، باعث کابوس ­های وحشتناک در خواب شود و حتی افت تحصیلی کودکان را نیز به همراه داشته باشد. تاثیر دیدن چنین فیلم ­هایی به صورت تنها و در شب برای افراد و به ویژه خردسالان به مراتب مخرب ­تر و خطرناک­ تر است. بنابراین بدترین حالت ممکن، رها کردن کودک در این شرایط و اجازه دیدن فیلم­های خشن و ترسناک به طور تنهایی است.اسطوره سازی بچه ها

والدین بی‌تفاوت، سهل­‌انگار و بی­‌مسئولیت

متاسفانه برخی والدین خود به دیدن چنین فیلم­ هایی علاقه­ مند هستند و یا از تاثیرهای مخرب مشاهده آن­ها بر کودکان بی ­اطلاعند و گاهی اوقات، چنین پس لرزه ­هایی را اساسا باور ندارند. از این رو حساسیتی نسبت به این موضوع و ممانعت کودکان از مشاهده این فیلم­ها ندارند. والدین امروزی همان فرزندان دیروز هستند که نحوه تربیت، شرایط زندگی گذشته و مشکلات امروزی بر روی آن­ها تاثیر می­­گذارد و ممکن است برای تربیت فرزندانشان به هر دلیلی عملکرد مطلوبی نداشته باشند. برخی از موارد  والدین نامناسب برای تربیت کودکان:

 • والدینی که خودشان افسرده هستند یا دچار اختلالات و بیماری­ های روانی هستند.
 • والدین پرمشغله و دارای چندین شغل یا ساعات کار بالا
 • والدینی که فکر می­کنند، هیچ وظیفه ­ای در قبال تفریح و اوقات فراغت فرزندانشان ندارد. چون پدر و مادرشان اینگونه بوده­اند.
 • والدینی که میزان آگاهی پایینی نسبت به روحیه و رفتار کودکان دارند و حتی تمایل به افزایش سطح دانش و مطالعه­ شان در این زمینه نیستند.
 • والدین بی ­حوصله یا کم طاقت که مدت زمانی بسیار کوتاهی را نیز نمی­ توانند در کنار کودکان بمانند و حاضر هستند به هر طریقی بچه­ ها را از خود دور کنند.
 • والدینی که معتاد هستند به هر چیزی مانند مواد مخدر، بازی، اینترنت و شبکه ­های مجازی، رفیق بازی و …

چنین والدینی متاسفانه حاضر به صرف زمان برای کودکان نیستند و در گام اول بایستی خود را درمان کنند تا شرایط رشد و نمو مطلوب کودکان­شان را فراهم کنند. چرا که پیشرفت و تعالی کودکان به راستی موجب خرسندی خود والدین نیز می ­باشد.

 والدین بی تفاوت

 

توصیه به والدین دغدغه‌­مند در مورد مشاهده فیلم

به طور کلی فیلم­ هایی با تصاویر شاد و رنگی همراه با موسیقی­ های خوب، برای کودکان مناسب است. فیلم­ ها و کارتون­ هایی که صدای خنده و قهقهه شان را در می­آورد، تا آخر عمر در ذهنشان باقی می­ماند. در این بخش به توصیه ­های کلی برای والدین در خصوص مشاهده فیلم­ها برای فرزندان دلبندشان می­­پردازیم.

 1. تا حد امکان کودکان را در مشاهده فیلم­ ها، کارتون ­ها و انیمیشن­ ها همراهی کنند. علاوه بر لذت بیشتر برای کودکان و جلوگیری از مشاهده فیلم­ های نامطلوب، ممکن است برخی صحنه ­ها نیاز به توضیح و تفسیر داشته باشد تا مفاهیم برای آن­ها به درستی درک شود.
 2. نسبت به انتخاب فیلم­ها برای فرزندان حساسیت داشته باشند. همان­ طور که موقع خرید خوراکی برای آن­ها به مواد به کار رفته، تاریخ تولید و انقضا و … اهمیت می­دهیم، باید فیلم­ها و کارتون ­ها را که به نوعی خوراک روح و روان­شان محسوب می­شود، به دقت بررسی کنیم.
 3. در صورت وقوع صحنه­ های خشن یا تیراندازی و کشته شدن یک بازیگر در فیلم، کودکان را به حال خود رها نکنید. برایشان توضیح دهید که در آن صحنه­ ها از ابزارهای کامپیوتری استفاده شده و چنین اتفاقاتی به طور واقعی رخ نداده است.
 4. در صورتی که متوجه ترس کودکان هنگام دیدن یک فیلم شدید، فیلم را متوقف کرده و کودک را سرگرم بازی یا کار دیگری کنید. نکته حائز اهمیت اینکه، ترسیدن کودکان می­تواند به شکل­ های مختلف رخ دهد. ناخن جویدن، مشاهده پیوسته بدون پلک زدن و هر عملی که والدین غیر عادی بودن آن را در کودک احساس کردند، از دلایل ترس فرزندان به شمار می­رود.
 5. به تناسب میزان پختگی فرزند، باید فیلم یا کارتون ببیند. برای مثال شاید کارتون هایی مثل مرد عنکبوتی یا لاک پشت­های نینجا برای کودکان کمتر از سه سال نامناسب باشد. در واقع حتی شبکه پویا نیز به طور شبانه ­روزی برای کودک به هیچ وجه مناسب نیست. بهتر است والدین، زمان کارتون­ های مناسب فرزندشان را بدانند و در سایر اوقات بازی با اسباب بازی یا بازی با کودکان دیگر را برای بچه­ ها در نظر بگیرند.
 6. قرار دادن تلویزیون یا هر دستگاه پخش فیلم دیگری در اتاق کودک، عمل نادرستی است که برخی والدین مرتکب آن می­شوند. این کار دقیقا آزاد کردن بی قید و شرط کودک بوده و میزان نظارت والدین را کاهش می­دهد.
 7. تا حد امکان والدین برای بازی با فرزندان وقت گذاشته و دیدن فیلم و کارتون در اولویت­ های دیگر باشد. بهترین برنامه های کودکانه و حتی سالم و مفید نیز نمی ­تواند جای بازی پدر و مادر با فرزند را بگیرد. فعالیت­ های بدنی و ورزشی، پارک و گردش، معاشرت با سایر کودکان، نقاشی و بازی با اسباب بازی و … همگی ارزشمندتر از مشاهده فیلم و کارتون هستند. می­توان گفت حتی تلویزیون 24 ساعته نیز تنها بخشی از نیازهای تربیتی واقعی کودک را تامین می­کند.

 

درجه‌بندی فیلم‌­ها چگونه است؟

همانند کتاب­ها، فیلم­ها نیز دارای درجه­ بندی هستند و هر یک از این درجه ­ها با علائمی نشان داده می­شوند. انجمن «MPAA» وظیفه درجه بندی های سینما، تئاتر و تلویزیون را بر عهده دارد و نتیجه بررسی آن ها به صورت علامت هایی بر روی اثر قرار می گیرد. این علائم که در زیر بیان شده­اند و مطابق آن می­توانید بفهمید، کودکتان مجاز به دیدن آن فیلم است یا خیر.

 • G مخفف «General Audience» به معنی تماشاگران عمومی است؛ بنابراین همه سنین می توانند آن فیلم را مشاهده کنند.
 • PG مخفف «Parental Guidance» به این معنی است که تصمیم بر عهده والدین است. از این رو آن­ها تشخیص می­دهند که دیدن فیلم یا اثر هنری مذکور مناسب کودکان محسوب می شود یا خیر.
 • PG-13 مخفف «Parents Strongly Cautioned» به معنی تذکر قاطع و سخت به والدین است. چراکه بعضی موارد در فیلم برای کودکان زیر 13 سال مناسب نیست. حتی باید نسبت به اجازه دادن برای مشاهده فیلم به بچه­ های بالای 13 سال نیز نهایت دقت انجام شود.
 • R مخفف «Restricted-Under 17» یعنی بچه­های زیر 17 سال باید همراه والدین خود باشند و یا شخص بزرگ­تری سرپرست آن ها باشد. در واقع هیئت بررسی انجمن، تشخیص داده است که فیلم مد نظر، بیشتر مناسب بزرگ سالان است.
 • NC-17 مخفف «No One 17 and Under Admitted» است. به این معنی که هیچ شخص 17 سال و زیر 17 سال مجاز به دیدن آن فیلم نمی­باشد.

فیلم های مناسب کودکان

 

البته بسته به سیاست­های فرهنگی و تربیتی هر کشور ممکن است، محدودیت­های مشاهده فیلم ­ها نیز متفاوت باشد. اما چیزی که مهم و بدیهی ست در نظر گرفتن این سنجه ­ها و رعایت آن­هاست.

  

 

تاثیر فیلم ترسناک بر روی کودکان
5 (100%) 2 votes

منبع بیتوته akairan forum.cinemacenter

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.