تعویض چرخ پنچر

چگونه باید چرخ پنچر خودرو را تعویض کنیم؟

0 359

یکی از مسائل محتمل برای یک راننده، مواجه شدن با پنچری یک چرخ است. پنچر شدن یک چرخ می تواند در هر زمان یا مکانی رخ دهد. مثلا ممکن است پنچری ریزی در طول روز برای یک چرخ رخ داده باشد و هنگامی که شما ماشین را در پارکینگ منزل پارک کردید، تا صبح باد لاستیک خالی شود.
همچنین ممکن است بچه ای در کوچه و خیابان شیطنت کرده و باد لاستیک را خالی کرده باشد و خلاصه به هر دلیلی امکان استفاده از چرخ وجود نداشته باشد. بنابراین باید بلد باشید تا خودتان چرخ پنچر را با چرخ زاپاس خودرو عوض کنید. در غیر اینصورت باید علاوه بر صرف زمان زیاد برای رسیدن امداد خودرو، هزینه بی دلیل نیز بپردازید.

چرخ پنچر

آموزش گام به گام تعویض چرخ

برای تعویض یک چرخ پنچر با چرخ زاپاس، ابتدا اینکه باید مطمئن باشید لاستیک زاپاس سالم است و اینکه ابزار لازم برای تعویض چرخ در ماشین وجود دارد. این ابزار عبارتند از: آچار چرخ، جک، دسته جک و شاید یک دیلم.

 • در صورتی که در حال رانندگی هستید و احساس کردید ماشین به یک سمت شدیدا متمایل می شود، به احتمال زیاد یک چرخ پنچر شده است. با احتیاط فراوان در جای مطمئن پارک کنید و به هیچ وجه به رانندگی با لاستیک پنچر ادامه ندهید. چراکه علاوه بر تخریب لاستیک، به رینگ نیز صدمه وارد می شود. پس از توقف، علائم خطر را با فاصله مناسب در پشت ماشین قرار دهید تا سایر رانندگان از توقف خودروی شما مطلع شوند و حادثه ای رخ ندهد.

چرخ پنچر

 • پس از توقف کامل در مکان مناسب و بی خطر، ترمز دستی را کشیده و از عدم حرکت خودرو مطمئن شوید.

کشیدن ترمز دستی

 • بهتر است برای محکم کاری و جلوگیری از حرکت ناگهانی خودرو، جلوی چرخ های سالم یک تکه سنگ یا پاره آجر قرار دهید.

سنگ زیر چرخ

 

 • حال با آرامش ابزار لازم را کنار چرخ پنچر قرار دهید. جک، دسته جک، آچار چرخ.

ابزار تعویض چرخ

 • جک را در محل مناسب زیر شاسی ماشین کنار چرخ پنچر قرار دهید. دقت کنید که زیر شاسی ماشین یک لایه فولادی باریک قرار دارد که باید دقیقا در محل شیار جک قرار دارد. حتما مطمئن شوید که جک در محل صافی قرار دارد و زیر آن خرده سنگی قرار نداشته باشد. چرا که وزن کل ماشین قرار است روی جک بیفتد و کوچکترین لرزش یا انحرافی، منجر به در رفتن جک از زیر خودرو می شود که بسیار خطرناک است.

جک زیر ماشین

 • پس از مطمئن شدن از جای درست جک، پیچ چرخ پنچر را با استفاده از آچار چرخ شل کنید. نکته اینکه فقط پیچ ها را شل کنید و کامل باز نشوند. ممکن است برای باز کردن چرخ ها به استفاده از دیلم نیاز باشد. در صورت نداشتن دیلم، می توانید از قدرت پاهای خود استفاده کنید. جهت صحیح باز کردن پیچ در تصویر زیر نشان داده شده است.

باز کردن چرخ

 • با استفاده از دسته جک، آنقدر جک را باز کنید تا ماشین کاملا بالا بیاید و چرخ پنچر کاملا در هوا معلق باشد. اگر احساس کردید جک کاملا پایدار نیست، به آرامی آن را ببندید و دوباره امتحان کنید.

استفاده از جک خودرو

 • پس از معلق شدن چرخ پنچر، پیچ ها را کامل باز کنید و چرخ را از جای خود خارج کنید. بهتر است چرخ پنچر را به آرامی به حالت خوابیده زیر شاسی ماشین قرار دهید تا در صورت افتادن احتمالی جک، وزن خودرو بر روی لاستیک بیفتد و نه روی زمین.

چرخ پنچر زیر ماشین

 • چرخ سالم را مطابق با جایگاه پیچ ها در محل مناسب قرار دهید و با یک دست آن را نگه دارید. با دست دیگر پیچ ها را تا حد امکان ببندید. نکته اینکه فقط با دست، پیچ ها را ببندید و در مرحله بعد بایستی با آچار چرخ، کاملا سفت شوند.

تعویض چرخ زاپاس

 • در این مرحله به آرامی جک را ببندید تا وزن خودرو از روی جک به لاستیک ها بیفتد.
 • در آخرین مرحله تا حد امکان با استفاده از آچار چرخ، پیچ های چرخ را کاملا محکم کنید.

آچار چرخ

 • چرخ پنچر را در صندوق قرار داده و در اولین فرصت با رفتن به آپاراتی، آن را تعمیر کنید.

لاستیک زاپاس

به دلیل عدم استفاده از لاستیک زاپاس در حالت معمول، همیشه باید بیشتر از لاستیک های اصلی باد شوند. چرا که به مرور زمان کمی از باد لاستیک خارج شده و در مواقع مورد نیاز دارای باد مناسب باشد.

دیگر اینکه چون معمولا از این لاستیک استفاده نمی شود، نسبت به سایر لاستیک ها نو تر بوده و آج های آن بلندتر از لاستیک های اصلی هستند. بنابراین فقط تا هنگام تعویض مجدد با لاستیک پنچر که تعمیر شد، بایستی از آن استفاده شود. در غیر این صورت ناهماهنگی با تایر طرف مقابل، باعث سایش چرخ ها خواهد شد. تعمیرکاران به این وضعیت اصطلاحا می گویند، گل چرخ ها با هم یکی نیست.

نکته جالب اینکه جدیدا چرخ هایی طراحی شده اند که به چرخ های ضد پنچری یا Run Flat معروف هستند. در واقع در این چرخ ها مکانیزم هایی وجود دارد که حتی پس از پنچری قادر هستند مسافتی حدودا 50 کیلومتری را طی کنند. بنابراین دردسرهای تعویض چرخ از بین رفته و خودتان می توانید به آپاراتی مراجعه کنید و علاوه بر تعویض چرخ، آن را تعمیر نیز می کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.