تفاوت Miss-Mrs-Ms-Mr-Sir

یکی از مشکلات همیشگی افراد فهمیدن تفاوت این کلمات است که در این مطلب به آن می‌پردازیم

0 1,590

 

تفاوت Miss-Mrs-Ms-Mr-Sir
4.9 (97%) 20 votes

 

 

یکی از مشکلات رایج افراد و زبان آموزان در خصوص فهمیدن تفاوت کلمات Sir، Mr، Ms، Mrs، Miss است. اما قبل از هر چیز باید گفت، برای احترام به مخاطب از این قیدها استفاده می شود. همان طور که در فارسی از “جناب آقای” و یا “سرکار خانم” استفاده می کنیم. بنابراین استفاده از این قیدها فقط حالت مودبانه دارند و از لحاظ نگارشی، نگفتن آن ها ایرادی ندارد.

برخلاف زبان فارسی، در انگلیسی می توان تنها به بیان شغل افراد بسنده کرد. اما در فارسی این بیان مودبانه نیست که مثلا به طرف مقابل بگوییم “دکتر جمالی”. مثال های زیر را در نظر بگیرید:

 

Dr. Munro

Nurse William 

Judge Corrie 

 

البته یک تفاوت جالب دیگر بین زبان فارسی و انگلیسی وجود دارد و آن اینکه، در زبان انگلیسی هنگامی که یک شخص خود را معرفی می کند، از عبارت های Mr یا Ms استفاده می کند. در حالی که در زبان فارسی هیچ وقت مثلا کسی نمی گوید “من آقای کریمی هستم”. مثال رایج انگلیسی زیر را در نظر بگیرید:

I am Mr. Beckham.

 

ابتدا یک تقسیم بندی اولیه داریم. Mr و Sir را معمولا همه می دانند که مربوط به آقایان است. اما Miss، Mrs و MS برای خانم ها به کار برده می شود.

 


 

خانم ها

Miss میس
این عبارت برای دخترانی که قطعا مجرد هستند و ما مطمئنیم که مجردند به کار می‌رود. البته به آن ها مادمازل یا دوشیزه نیز می گویند. رئیس جمهور آمریکا هم که علاقه زیادی به آن ها دارد.

 

میس


 

Mrs میسیز
این کلمه برای زنانی که قطعا متاهل هستند و یا به اصطلاح شوهر کرده اند، استفاده می‌شود. در این حالت می تواند با نام فامیل شوهر نیز یکی باشد. گاهی اوقات مادام نیز خطاب می شوند.

مثلا همسر آقای کوری، ماری کوری نخستین زن برنده جایزه نوبل که او  را مادام کوری خطاب می کردند.

 

مادام کوری

البته برای خانم های بیوه و مطلقه که قبلا متاهل بودند نیز از Mrs استفاده می گردد.


Ms میز
این لغت در مواقعی به کار می‌رود که مجرد یا متاهل بودن خانم معلوم نیست. بنابراین برای هر دو حالت، به کار برده می شود.


نکته: از آنجاییکه ممکن است در هنگام مواجه شدن با یک بانو، از مجرد یا متاهل بودن او اطلاعی نداشته باشیم، مودبانه ترین حالت استفاده از عبارت Ms (میز) است. به همین علت رایج ترین عبارت در بین سه عبارت Mrs ، Miss و Ms می باشد و بخصوص در محل کار و ادارات به کار گرفته می شود.

اما همان طور که بیان شد، در زبان انگلیسی رایج است که فرد خود را با Mr، Ms و … معرفی کند. بنابراین بیان هر عبارت یک معنی به همراه دارد. برای مثال وقتی یک خانم خود را با Mrs معرفی می کند، به نوعی هشدار می دهد که “حواست باشه، من شوهر دارم”.

و یا وقتی خانمی خودش رو Miss خطاب می کند، یعنی علاقه دارد بقیه بدانند که او مجرد است و علاقه به ازدواج دارد.

در نهایت وقتی خانمی از عبارت Mr برای معرفی خود استفاده می کند، علاقه ندارد بقیه مجرد یا متاهل بودنش را بفهمند. به نوعی حریم خصوصی خود رو حفظ میکند. به همین دلیل معمولا خانم ها از این عبارت بیشتر استفاده می کنند.


 

آقایان

Mr مستر
این کلمه را تقریبا همه می‌دانند. از آن برای آقایان استفاده می‌شود و فقط با نام خانوادگی به کار می‌رود. در واقع بهتر است با اسم کوچک استفاده نشود.

مثلا Mr bean کمدین مشهور بریتانیایی

mr bean


 

Sir سِر
لقبی است که به مردانی که کارهای بزرگ انجام داده اند داده می‌شود. مثلا سر الکس فرگوسن، مربی سابق و فوق‌العاده محبوب تیم فوتبال منچستر یونایتد.

 

Sir alex Ferguson

 


 

نکته: یک نکته بسیار مهم که خیلی از مردم آن را نمی دانند این است که تمام این پنج عبارت باید با نام فامیل استفاده شود. یعنی هرگز مثلا نمی گوییم Mr David . متاسفانه گاهی اوقات در تلویزیون نیز این اشتباه فاحش انجام می شود. شاید معروف ترین آن ها، دکتر ارنست است، در حالی که دکتر رابینسون در واقع عبارت درست است.

 

دکتر ارنست

 

 

  • لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب، با شرکت در نظرسنجی انتهای صفحه مشخص کنید.
  • اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید لطفا آن را بیان کنید.

 

 

تفاوت Miss-Mrs-Ms-Mr-Sir
4.9 (97%) 20 votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.