درختکاری بدون آبیاری(فناوری گروآسیس)

2 613

درختکاری بدون آبیاری(فناوری گروآسیس)
4.7 (93.33%) 18 votes

 

 

گروآسیس چیست؟

این تکنولوژی که در سال 2002 توسط یک مبتکر هلندی بنام پیتر هوف ابداع گردیده در سال 2010 توسط موسسه “Popular Science” از میان 117 طرح نوآورانه ارائه شده در آن سال و در بررسی اختراعات 500 شرکت برتر جهان (آی پد اپل و لامپ های ال ای دی فیلیپس هم جزء این طرح ها بوده است) بعنوان نوآوری برتر انتخاب شده و در سال 2014 نیز بدلیل عرضه موفق این تکنولوژی در 30 کشور دنیا ضمن رعایت موارد زیست محیطی برنده جایزه “لاله سبز هلند ” گردیده است.

اصول چهارگانه فناوری گروآسیس چیست؟

قابلیت‌های واتر باکس چیست؟

فناوری گروآسیس که به گفته بنیان گذارش تقلیدی از مادر طبیعت می‌باشد بر رعایت چهار اصل مهم استوار است:

اصل اول – تولید نهال در نهالستان به نحوی که ریشه اصلی آن مستقیم بوده و به هیچ وجه دچار پیچ خوردگي نگردد.

لازم به ذکر است که در مطالعاتی که این شرکت در کلیه کشورهای محل فعالیت خود انجام داده در 80 درصد موارد بدلیل بسته بودن کف گلدان‌ها در نهالستان ریشه اصلی دچار انحراف و پیچ خوردگی گردیده و بخوبی می‌دانیم که در صورت وقوع این حالت نفوذ ریشه اصلی به اعماق خاک اتفاق نیفتاده و چنین گیاهی کاملا به آبیاری وابسته خواهد بود.


اصل دوم – استفاده از کمپوست‌های آلی و قارچ مایکوریزا درخاک گلدان در نهالستان و نیز بستر کشت نهال در زمین اصلي.

قارچ مایکوریزا پس از استقرار در خاک ریشه‌های خود را به درون سلول‌های ریشه فرستاده و برای ادامه حیات خود مواد قندی از گیاه دریافت می‌نماید و در مقابل ضمن توسعه در اطراف ریشه (تا ده‌ها متر به جوانب و اعماق) آب و مواد معدنی موجود در خاک (بخصوص فسفر) را از طریق شبکه وسیع ریشه‌هایش به درون سلول‌های ریشه پمپاژ می‌نماید.


اصل سوم – عدم دستکاری و تخریب ساختار مویرگی (کاپیلاری) خاک.

در بسیاري از موارد برای کاشت نهال چاله‌های بزرگی حفر شده و یا از تجهیزاتی استفاده می‌گردد که در دیواره و کف چاله‌ها لایه سخت و فشردگی ایجاد شده و در اثر همین موضوع توسعه ریشه در خاک و نیز حرکت مولکول‌های آب از میان لوله‌های مویرگی موجود در خاک بسختی انجام شده یا متوقف میگردد ، بنابراین حفر چاله‌ای به اندازه عمق ریشه با حداقل دستکاری خاک از موارد اساسي کار با این روش است.


اصل چهارم – استفاده از ظرفی بنام “واتر باکس” که از جنس پلی پروپیلن بوده (البته نوع زیست محیطی و تجدید پذیر ان هم بنام گرین باکس وجود دارد) و بمدت یکسال بر روی نهالی که با رعایت 3 اصل فوق کاشته شده قرار می‌گیرد و فقط یکبار در زمان کاشت 15 لیتر آب داخل آن ریخته شده و حدود 25 لیتر آب نیز پای نهال ریخته می‌شود.

از این پس بمدت یکسال واتر باکس با نهال باقی مانده و در این مدت به هیچ آبیاری نیاز نخواهد بود. پس از یکسال نیز واتر باکس از روی نهال برداشته شده و از آن برای کاشت نهال جدید استفاده می‌شود و نهال قبلی نیز پس از این نیازی به آبیاری نخواهد داشت.


قابلیت‌های واتر باکس بشرح زیر است:

 • کف واتر باکس با قطر 50 سانت خاک اطراف نهال را پوشانده و مانع تبخیر رطوبت موجود در خاک می‌شود .
 • درپوش اول موجود بر روی واتر باکس نزولات جوی را جمع آوری و بداخل مخزن خود هدایت می‌کند.
 • در اثر اختلاف دمای داخل ظرف و هوای محیط بیرونی رطوبت موجود درهوا بر اساس قانون نقطه شبنم به صورت قطرات آب بر روی درپوش اول تشکیل شده و بداخل مخزن هدایت می‌شود.
 • درپوش دوم که سیاه رنگ است ضمن ممانعت از تبخیر آب داخل مخزن، از ورود نور نیز بداخل جلوگیری کرده و در نتیجه جلبک‌ها نمی‌توانند در آن آب رشد نمایند.
 • آب موجود در داخل مخزن از طریق یک فتیله بطور مستمر و به صورت نم به خاک اطراف نهال منتقل شده و به هیچ وجه تبخیر نمی‌گردد.
 • واتر باکس علاوه بر قابلیت‌های فوق در طول روز با ایجاد میکروکلیمائی کوچک هوای اطراف نهال و خاک آن را سایه و خنک نموده و در طول شب، گرم‌تر از محیط اطراف می‌نماید و همزمان در مقابل وزش بادها هم بعنوان قیم برای نهال ایفای نقش می‌کند.

با رعایت این چهار اصل ریشه اصلی نهال روزی نیم تا یک سانتیمتر رشد نموده و ظرف یک سال به عمق 4 – 2 متری زمین نفوذ می‌کند و همزمان قارچ مایکوریزا هم در کنار آن (هر جا که ریشه باشد) رشد و توسعه می‌یابد با توجه به وجود رطوبت در این لایه از خاک (حتي در بیابان‌های خشک) از این پس وظیفه تامین آب و مواد مغذی بعهده ریشه اصلی و قارچ مایکوریزا بوده و پس از برداشتن واتر باکس نهال هیچ نیازی به آبیاري نخواهد داشت. این تکنولوژي در 30 کشور در سخت‌ترین نقاط آب و هوائی جهان (شمال آفریقا، کنیا، غنا، اتیوپی، لیبی، مراکش، اردن، عربستان، کویت، قطر، بحرین، امارات، عمان، عراق، افغانستان، پاکستان، هند، آمریکای شمالی، فرانسه، اسپانیا، اکوادور، شیلی، پرو، آرژانتین و …) با 90 درصد زنده مانی “Rate Survival “نهال ها ، اجرای موفق داشته است.

کاربردهای تکنولوژی گروآسیس چیست؟

از تکنولوژی گروآسیس در کجاها استفاده می‌شود؟

لازم به ذکر است که این تکنولوژی در مناطق خشک برای کمک به رشد درخت می‌باشد واز این نوآوری کاشت درختان در اراضی خشک بیابانی یا سنگلاخ و کوهستانی بدون استفاده از آبیاری و صرف انرژی انجام می‌گیرد.

از کاربرد این نوآوری می‌توان به کاشت درختان مثمر و غیر مثمر و گیاهان بوته‌ای، همچنین حفظ محیط زیست (ایجاد پوشش سبز و مقابله با پدیده گرد و غبار)، احیا جنگل‌ها، احداث باغات دیم بخصوص در دامنه کوه‌ها که اکنون با راندمان پایین و فرسایش بالای خاک به کشت غلات دیم اختصاص دارد، به خوبی کارایی داشته و قابل استفاده است، اشاره نمود.

درختکاری بدون آبیاری(فناوری گروآسیس)
4.7 (93.33%) 18 votes

منبع پارس گرواسیس
2 نظرات
 1. نوید می گوید

  خیلی جالب بود. ممنونم

 2. ناشناس می گوید

  چه جالب!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.