یلدای نو عروس

هدایای مناسب شب یلدا دوران نامزدی

0 218

یکی از موضوعاتی که برخی از خانواده‌­ها با آن مواجه می‌­شوند گرفتن شب یلدا برای تازه عروس‌ها است که البته بر خلاف خیلی جاها من میخواهم یک سنت شکنی انجام بدهم و بگم برای تازه عروس­ و دامادها. که در ادامه دلیلم رو براتون توضیح خواهم داد.

دلیل شب یلدا برای عروس

در این مراسم خانواده داماد برای اینکه خرسندی خودشون رو نسبت به ورود تازه عروس ابراز کنند با تهیه هدایایی تلاش می‌کنند تا این شادی را با خانواده عروس تقسیم کنند. این موضوع ریشه تاریخی برای ما ایرانی‌ها دارد. جالب است بدانید که در قدیم خانواده داماد، هدایا و تحفه‌­هایی که برای عروس تهیه می­‌کردند را روی یک سینی بزرگ قرار می‌­دادند که طَبَق نام داشت. بعد داماد طبق را روی سرش قرار داده و برای عروس می‌برد. درحالی که امروزه قدری این سنت مدرن تر شده است و برخی مواقع بسیار تجملاتی!! معمولا به این صورت که خانواده داماد سبد حصیری را با ظرافت و سلیقه به هدایای خودشان تزیین می‌­کنند و داماد این سبد را با خودش به خانه عروس می‌برد.


در اینجا می‌خواهم دلیل سنت شکنی خودم را اعلام کنم، قبل از این که این پست را برای شما خواننده­‌های عزیز تهیه کنم مطالب زیادی به همراه نظرات کاربران را مطالعه کردم، نکته­‌ی جالبی که برخی از نویسنده­‌ها نوشته بودند این بود که چرا همه چیز برای عروس­هاست، پس داماد چی کارست!!؟ من خودم حق میدم به این دوستان بنابراین به نظرم کادوها نباید تنها برای عروس­‌ها باشه بلکه خانواده­‌ عروس هم می­‌توانند برای خوشحال کردن دامادشان هدایایی را برای او تهیه کنند و به نظرم کار پسندیده‌­ای است.

 

هدایای مناسب عروس و داماد در شب یلدا؟

معمولا در این مراسم برای عروس‌­ها پارچه، سجاده، چادری، تکه­‌ای طلا، لباس زمستانی، میوه‌ها (مثل انار و هندوانه)، آجیل، کدوتنبل، لبو، شیرینی، نقل و نبات و …  می­‌برند و به تناسب هدایایی که خانواده عروس هم می­‌توانند برای دامادشان تهیه کنند می­‌تواند شامل لباس زمستانه و هرچیز دیگری که به نظرشان باعث خوشحالی دامادشان می‌­شود، باشد. البته باید توجه داشته باشیم که هرکسی متناسب با ظرفیتی که دارد این هدایا را تهیه می­‌کند. به عبارت دیگر عروس و دامادها و خانواده محترم اگه بخواهند روابط خوبی با هم داشته باشند لازم است که انتظاراتشان را نسبت به ظرفیت‌­های طرف مقابلشان قرار بدهند و این شب را بیشتر به خاطر دور هم بودن و پیوند تازه­‌ای که اتفاق افتاده است جشن بگیرند.

 

 

دعای آخر: ان شاالله همه جوان‌­های مجرد دچار این موضوع فرخنده بشوند.

پایان.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.