شب یلدا چگونه شبی است؟

1 319

سلام، امروز میخوایم در مورد یکی از شبهایی که خیلی تو تاریخ ما ایرانیا ارزشمند هستش صحبت کنیم. شبی که تو هر خانواده­ ایرانی دور همی­ های کوچک و بزرگ برگذار میشه، دور هم میگن و میخندن و خاطره بازی میکنن. این شب یه ویژگی خاص داره که اون رو از بقیه شب­های سال متمایزش میکنه، اونم اینه که یکم از بقیه شب­ها طولانی تره!! بله درست حدس زدید، اسم اون شب رو ما ایرانیا با نام “یلدا” یا “چله” می­ شناسیم.

 معنی یلدا یا چله چیست؟

تا حالا فکر کردید که یلدا به چه معنی هستش؟ در واقع یلدا یک واژه برگرفته شده از زبان سریانی به معنی تولد و زایش است. این کلمه از دو بخش “یل”+”دا” تشکیل شده است در زبان لری که از بازمانده ­های زبان هخامنشی است “یل” را به معنی بزرگ و “دا” را به معنی مادر می­دانند. هخامنشیان اعتقاد داشتند که شب اول زمستان دانه­ های گیاهان در زیر خاک جوانه میزنند و شروع به روییدن میکنند و به همین سبب اولین ماه زمستان را دی میگویند. چله هم مترادف یلداست. واژه چلّه برگرفته از چهل و مخفف «چهله» و صرفاً نشان‌دهنده گذشت یک دوره زمانی معین (و نه الزاماً چهل روزه) است. در واقع چلّه، گاه ‌شماری در طول یک سال خورشیدی است، یکی از آن آغاز تابستان (تیرماه) و دیگری در آغاز زمستان (دی‌ماه). هر چله متشکل از دو بخش بزرگ (چهل روز) و کوچک (بیست روز) است.

شب یلدا چه زمانی است؟

شب اول زمستان و شب آخر پاییز را شب یلدا می گوییم که از غروب خورشید 30 آذر آغاز و تا طلوع آفتاب در اول دی ماه پایان می ­یابد.

خوردنی­های شب یلدا؟

معمولا خانواده­ های ایرانی در این شب دور همی­ های بزرگ و کوچک برگذار میکنند که اغلب آن در خانه بزرگ فامیل مثل پدربزرگ­ و مادر بزرگ است. عموما میزبانان با وعده شام فاخر و پس از آن با میوه ­های مختلف به خصوص انار و هندوانه از میهمانان پذیرایی می ­کنند.

سرگرمی­های شب یلدا؟

عموما در این شب تلاش می­شود تا اعضای خانواده در کنار هم وقت سپری کنند بنابراین از قدیم رایج بوده که سرگرمی ­های این شب نیز به صورت گروهی باشه لذا پس از سرو تنقلات (آجیل و خشکبار و…)، قصه گویی و خاطره گویی بزرگان فامیل و همچنین شب شعر و فال گیری با دیوان حافظ بسیار رایج است. استفاده از بازی­های خانگی مثل گل یا پوچ، پانتومیم و … نیز خالی از لطف نخواهد بود و به تحکیم روابط کمک خواهد کرد.

احتیاط­ها شب یلدا:

متاسفانه با حضور تلفن­های همراه، اینترنت بی سیم، بازی­های رایانه­ ای و … همواره شاهد این موضوع هستیم که در یک جمع خانوادگی گسستگی­ هایی به وجود می ­آید بنابراین تا جای امکان تلاش کنید تا با کنار گذاشتن این اقلام وسایل شبی خوب در کنار یکدیگر سپری کنید.

شب یلدا مبارک – همواره در کنار یکدیگر به فکر کمک به نیازمندان نیز باشیم.

پایان

1 نظر
  1. رضا می گوید

    عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.