طلای دست دوم

طلای دست دوم یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری

4 3,262

طلای دست دوم
4.7 (93.33%) 27 votes

 

 

این روزها که متاسفانه ارزش پول ملی به شدت و به طور روزانه در حال افت و کاهش است، افراد به دنبال تبدیل دارایی هایشان هستند. به طور مثال اگر ابتدای سال 97 شما 50 میلیون تومان در بانک داشتید، الان که به آخر سال نزدیک شدیم، با توجه به افزایش وحشتناک نرخ ارز، آن پول ارزشی کمتر از نصف پیدا کرده است. چراکه با 50 میلیون تومان ابتدای سال بیش از دو خودروی پراید میتوانستید بخرید، اما اکنون خودروی پراید بیش از 40 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

 

کاهش ارزش پول ملی

 

در چنین شرایطی مردم پول هایشان را به چیزهای دیگری تبدیل می کنند و یا وارد بازارهای دیگری می شوند تا همزمان با رشد بازار، پول هایشان نیز رشد کند و در واقع تنها از ارزش آن ها کم نشود. از یک متر زمین خریدن تا بازار بورس و خریدن سهام شرکت ها همگی راه کارهایی برای حفظ ارزش ثروت است. اما شاید راحت ترین روش از لحاظ سرعت و سادگی، خرید طلای دست دوم است.

 

طلای دست دوم

طلا نیز همانند همه اجناس همیشه در حال رشد است و علاوه بر تورم، در بازار جهانی نیز روند افزایش دارد. از این رو می توان سرمایه را به طلا تبدیل کرد و بدین طریق همزمان با رشد چشمگیر اجناس، دارایی شما نیز ثابت باقی نمانده و چند برابر شود. در ابتدای سال طلا تقریبا گرمی 110 هزار تومان بود، اما الان از 400 هزار تومان نیز عبور کرده است و همان 50 میلیون تومان سرمایه اگر در ابتدای سال به جای نگهداری در بانک به طلا تبدیل می شد، به خاطر رشد بیش از 3 برابری، نه تنها دچار کاهش ارزش نمیشد، بلکه به جای 2 حتی به 3 خودروی پراید نیز تبدیل میشد.

 

طلا فروشی

 

حال ممکن است سوال پبیش بیاید که اصلا چرا طلای دست دوم بخریم؟ چرا سکه و یا طلای نو نخریم؟

وزن سکه بهار آزادی حدودا 8.133 گرم است و قاعدتا قیمت آن باید برابر حاصلضرب 8.133 در قیمت روز طلا باشد. اما در حال حاضر اختلاف بسیار زیادی با آن وجود دارد که به حباب سکه معروف است. مثلا قیمت روز طلا در حال حاضر حدودا 370 هزار تومان است و سکه تمام باید تقریبا  3 میلیون تومان باشد، اما این روزها سکه تمام بهار آزادی بیش از 4 میلیون تومان معامله می شود. در واقع شما 1 میلیون تومان بابت حباب سکه می پردازید و نه خود طلا.

در مورد طلای نو نیز حبابی وجود ندارد، اما در هنگام خرید آن شما مجبور هستید برخی هزینه های هنگفت را بپردازید که می توان از آن صرفه نظر کرد. وقتی طلای نو می خرید چند عامل تاثیر گذار است.

 • اجرت ساخت: هر چه طلای مد نظر شما ظریف کاری بیشتری داشته باشد، اجرت بیشتری به ازای هر گرم باید بپردازید. مثلا گرمی 60 هزار تومان اجرت بابت خرید یک دستبند
 • سود طلا فروش: همانند فروش هر جنس دیگری، فروشنده می تواند بابت فروش طلا از شما حداکثر 7 درصد سود دریافت کند.
 • مالیات: به خرید طلای نو 9 درصد مالیات تعلق می گیرد.

 

محاسبه قیمت طلا

 

برای محاسبه قیمت طلای نو می توانید از نرم افزار کاربردی “محاسبه سود، طلا، قسط” استفاده کنید.

اما با خرید طلای دست دوم، تنها بایستی سود طلا فروش را بپردازید و از هزینه های مالیات و اجرت ساخت معاف خواهید بود. بنابراین طلای خریداری شده بیشترین ارزش واقعی را داشته و هیچ گونه حبابی نخواهد داشت. همچنین اگر خوش شانس باشید فروشنده هایی را پیدا می کنید که به دلیل رکود بازار حاضر هستند طلای نو را از سرویس کامل برداشته و با همان قیمت طلای دست دوم، یعنی بدون مالیات و اجرت به شما بفروشند.

نتیجه اینکه تبدیل دارایی به طلا و بخصوص طلای دست دوم یکی از بهترین روش ها برای حفظ سرمایه است و تلفات کاهش ارزش آن را بسیار جبران می کند و حتی منجر به سود آوری نیز می گردد. مضاف بر آنکه خانم ها نیز همیشه می توانند طلاهای جدید داشته باشند و از آن لذت ببرند.

 

طلای دست دوم

 • لطفا میزان رضایت خود را از این مطلب، با شرکت در نظرسنجی مشخص کنید.
 • همچنین اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی داشتید، لطفا آن را در قسمت نظرات بیان کنید.

 

طلای دست دوم
4.7 (93.33%) 27 votes

4 نظرات
 1. سهیلا می گوید

  عالی بود

 2. ناصر می گوید

  تشکر . واقعی و صحت داشت صحبتها .

 3. ناشناس می گوید

  اگر واسه خرید طلای دست دوم فاکتور از فروشنده درخواست کنیم مالیات بر ارزش افزوده رو هم باید بپردازیم درسته؟

  1. حامد می گوید

   معمولا همین طوره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.