علت بوی نامطبوع در تهران چیست؟

0 231

از بعد از ظهر بوی نامطبوعی در مناطق مرکزی و شرقی شهر تهران استشمام شده است و شایعاتی درباره منشا این بو میان مردم مطرح است.
فرهادی اظهار داشت: از مناطق مختلف تهران گزارش هایی مبنی بر استشمام این بوی نامطبوع وجود دارد، اما هنوز علت آن مشخص نشده است.

به گزارش واحد خبرگزاری ایرنا طی مصاحبه ای که با آقای محسن فرهادی، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  داشتند در خصوص علت بوی ناطبوع پایتخت پرسیدند.

محسن فرهادی: ” علت موضوع در حال بررسی است و هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده ایم.” همچنین ایشان بیان کردند: “گزارش بوی نامطبوع را از مناطق مختلف تهران بدست ما رسیده است.”

در خبر شبکه تهران در خصوص بوی نامطبوع شهر تهران بیان کرد، فعلا منشا بو مشخص نیست و در حال بررسی میباشد.

آیا بوی نامطبوع تهران سمی است؟

همچنین بیان شد که هنوز گزارشی در خصوص مراجعه مردم به بیمارستان به علت این بو ارائه نشده است و اضافه شد که مردم نگران نباشند و خبرها را از منابع معتبر دنبال کنند.

شایعه بوی نامطبوع تهران از فاضلاب شهر تهران

به نقل از خبرگزاری تسنیم:

محمدرضا احمدنسب، قائم مقام آبفای استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به بوی نامطبوعی که در بخش های مختلف تهران به مشام می‌رسد، گفت: بوی نامطبوع تهران هیچ ربطی به شبکه فاضلاب ندارد.

وی افزود: اگر شکستگی یا مشکلی در شبکه جمع‌آوری و انتقال فاضلاب باشد، بوی نامطبوع فقط در همان منطقه به مشام می‌رسد، اینکه بوی نامطبوع در مناطق مختلفی از تهران از جمله جنوب، شرق و غرب پایتخت به مشام رسیده، منطقا می توان گفت ربطی به شبکه فاصلاب تهران ندارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه “عنوان شدن احتمال ربط بوی نامطبوع با بروز حادثه‌ای در شبکه فاضلاب فقط یک حدس و گمانه‌زنی بوده”، گفت» با وجود اینکه تا این لحظه می توان گفت بوی نامطبوع هیچ ربطی به شبکه فاضلاب تهران ندارد، اما ما همکاران و عوامل امدادی را بسیج کرده‌ایم تا تونل‌های شرق و غرب فاضلاب تهران را مورد رصد دقیق قرار دهند و گزارش‌های خود را ارائه کنند تا از عدم بروز هرگونه مشکل احتمالی در شبکه فاضلاب تهران مطمئن شویم و اگر موردی بود، حتما به مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

گزارش خبر گزاری فارس در خصوص بوی نامطبوع تهران

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، در حالی که بوی نامطبوعی در سطح شهر تهران استشمام می‌شود اصغر عطایی مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران به خبرنگار فارس گفت که ما چنین بویی را استشمام نکرده‌ایم.

وی ادامه داد:‌ به فرض اینکه در برخی نقاط شهر این بو استشمام شده باشد به شهرداری تهران ارتباطی ندارد چرا که ما آرادکوهی در تهران نداریم و یا اینکه زباله‌ای در شهر باقی نمانده است.

عطایی ادامه داد: اگر هم بویی در شهر استشمام شده باشد باید اداره آب و فاضلاب توضیح دهد.

همچنین زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر در این باره به خبرنگار فارس گفت: از صبح در بازدید میدانی از منطقه 10 شهرداری تهران بودم و بویی استشمام نکردم من هم خبر را از خبرنگاران شنیدم که تماس گرفتند و اطلاع دادند اما ما بویی استشمام نکردیم.

همچنین حیدرزاده مشاور محیط زیست معاونت خدمات شهری شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: منشا این بوی نامطبوع مشخص نیست اما در شمال شهر تهران این بوی نامطبوع بیشتر است.

آیا بوی نامطبوع از خطوط مترو است؟

فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه نیز در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: ابتدا همکاران بنده در داخل مترو کمی بوی نامطبوع احساس کردند اما درخطوط مترو مشکلی نیست.

وی افزود: تمامی خطوط را بررسی کرده ایم و هواکش‌ها فعال هستند و حرکت قطارها هم منظم انجام می‌شود و در داخل مترو مشکلی وجود ندارد.

علیپور رئیس ستاد محیط زیست شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: مرکز این بو متمرکز نبوده و از نقاط مختلف شهر گزارش هایی رسیده است.

وی با بیان اینکه با مدیرکل محیط زیست تهران هماهنگی کرده ایم گفت: به دلیل اینکه منشا بو متمرکز نیست تاکنون به اطلاعاتی نرسیده ایم اما در حال بررسی هستیم.

حیدرزاده مشاور محیط زیست معاونت خدمات شهری شهرداری تهران به خبرنگار فارس گفت براساس بررسی مشترک محیط زیست و آتش نشانی احتمالا ترکیدگی شبکه فاضلاب در محدوده مرکزی شهر(انقلاب) عامل انتشار این بوی نامطبوع بوده است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو در حال بررسی صحت این موضوع است.

آیا آتشنشانی های تهران در وضعیت آماده باش به سر میبرند؟

داوری مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران در این باره به فارس گفت: چیزی مشخص نیست اتفاق خاصی رخ نداده و هنوز ترکیدگی لوله فاضلاب تأیید نشده است.

وی ادامه داد: حالت آماده باش به مأموران آتش نشانی نداده‌ایم اما هر اتفاقی رخ دهد آماده ایم.

داوری درخصوص مصدومیت افراد در پی انتشار بو گفت: گزارشی به دست ما نرسیده است و باید اورژانس اعلام نظر کند.

ناهید خداکرمی عضو کیسیون سلامت شورای شهر در کانال تلگرامی خود نوشت:احتمالا پدیده وارونگی هوا باعث بوی نامطبوع در سطح تهران است.

وی ادامه داد: شهروندان عزیز، دقایقی پس از همه‌گیر شدن بوی نامطبوع در سطح شهر، کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران تماس‌ها و پیگیری‌های خود را برای پیدا کردن منشا این بو آغاز کرد. با تماس‌ها و بررسی‌های انجام شده و بنا به اطلاعات واصله از مرکز سنجش آلودگی هوای تهران، خبرها حاکی از آن است که آلاینده‌ها به طرز ناگهانی رو به افزایش است و به احتمال زیاد، دلیل این بوی نامطبوع پراکنده در تهران، وارونگی هوا است که سطح آلاینده‌ها را بالابرده و احتمالا منشا بوی نامطبوع هم همین وارونگی هوا باشد.

آیا وارونگی هوا منشا بوی نامطبوع تهران است؟

خداکرمی گفت: به اطلاع شهروندان می‌رسانم در برخی مناطق تهران شاخص آلودگی در حالت اضطرار قرار دارد، به همین دلیل از شهروندان می‌خواهیم از ترددهای غیرضروری اجتناب کرده و حتی‌الامکان از وسایل نقلیه همگانی استفاده کنند.

احمد صادقی مدیرعامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران گفت: هنوز منشا مشخص نیست و گزارشی از مراکز درمانی کسی دچار مشکل به واسطه بوی نامطبوع شده نداریم.

وی در باره اینکه گفته می شود وارونگی هوا علت بوی نامطبوع هواست گفت: باید هواشناسی یا محیط زیست این موضوع را تأیید کنند.

صدرالدین علیپور رئیس ستاد محیط زیست شهرداری تهران به فارس گفت: وارونگی دما علت این بو نیست هر بویی باید کانون داشته باشد.

این در حالی است که برخی از شهروندان در تماس با خبرگزاری فارس اعلام کردند که بوی نامطبوع در مناطقی نظیر هفده شهریور، پیروزی، خراسان استشمام شده است.

 

آیا بوی نامطبوع منتشر شده از تهران حاکی از فعالیت آتشفشان کوه دماوند است؟

به نقل از فرارو:

یک محقق حوزه زلزله و آتشفشان با اشاره به انتشار بوی ناخوشایند در تهران، گفت: این بو ناشی از گوگرد و فعالیت‌های آتشفشانی نیست.

دکتر مهدی زارع، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی مهندسی زلزله و زلزله‌شناسی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به انتشار بوی نامطبوع، گفت: انتشار این بو که بوی نا مطبوعی است بیشتر به نظر می‌رسد که ناشی از زباله باشد.

وی در پاسخ به این سوال که “آیا بوی منتشر شده بوی گوگرد است یا خیر“، خاطر نشان کرد: این بو “گوگرد” نیست. من نیز این بو را استشمام کردم و هرگز بوی گوگرد حس نکرده‌ام.

زارع همچنین در خصوص برخی ادعاها که بوی منتشر شده ناشی از فعال‌شدن آتشفشان دماوند است، تاکید کرد: من با بوی گوگرد آشنا هستم و بویی که هم اکنون در هوای تهران منتشر شده است، ربطی به فعال شدن آتشفشان ندارد.

منبع خبرگزاری تسنیم خبرگزاری فارس فرارو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.