عیدی پایان سال 97 چقدر است؟

میزان پاداش پایان سال یا عیدی کارگران، کارمندان و بازنشستگان در پایان سال 97 چقدر است؟

0 249

عیدی پایان سال 97 چقدر است؟
5 (100%) 1 vote

میزان عیدی کارمندان دولت

خبرگزاری ایسنا گفت: کارکنان دولت برای سال آینده حدود یک میلیون و 78 هزار تومان عیدی خواهند گرفت. البته این مبلغ قطعی نیست و باید در زمان خود به تصویب هیات وزیران برسد. عیدی کارمندان و بازنشستگان

عیدی کارمندان و بازنشستگان

دولت برای بستن لایحه بودجه سال آینده و پیش بینی هزینه ها، برآوردهایی در رابطه با انواع هزینه ها به ویژه حقوق و پاداش پایان سال خواهد داشت. بر این اساس در بخشنامه بودجه درصد افزایش حقوق و میزان عیدی را پیش بینی و به دستگاه های اجرایی اعلام می کند تا براساس آن بتواند برآوردی از هزینه ها داشته باشد. در ادامه نیز در زمان نهایی شدن لایحه و حتی در زمان تصویب در مجلس هریک از این اعداد و ارقام ممکن است دشستخوش تغییراتی شود.

این در حالی است که ضوابط بودجه سال آینده نشان می دهد مبلغ پاداش پایان سال (عیدی) برای بودجه 1398، یک میلیون و 78 هزار تومان پیش بینی شده است که باید به تصویب هیات وزیران برسد.

دولت در سال های گذشته به کارمندان خود به شرح زیر عیدی داده است:

  •  سال 1390 حدود 350 هزار تومان
  • سال 1391 حدود 402 هزار تومان
  • سال 1392 تا 503 هزار تومان
  • سال 1393 تا 603 هزار تومان
  • سال 1394 حدود 688 هزار تومان
  • سال 1395 حدود 770 هزار تومان
  • سال 1396 حدود 850 هزار تومان

اصولا مبلغ عیدی براساس میزان امتیاز و همچنین ضریب حقوق شاغلان تعیین می شود. براساس ماده (75) قانون مدیریت خدمات کشوری میزان امتیاز عیدی برای هر سال 5000 است و از سوی دیگر هیات وزیران هر ساله ضریب حقوق را برای مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری مشخص می کند و از ترکیب این دو، عیدی کارکنان تعیین می شود، ولی در نهایت در روزهای پایانی سال هیات وزیران میزان عیدی را بررسی و رقم آن را نهایی می کنند.

وضعیت عیدی کارگران

در حالی که همه ساله پرداخت عیدی و پاداش کارگران در پایان سال پرداخت می شود، بخشی از کارگران به دلیل سخت شدن شرایط زندگی و ناتوانی در تامین هزینه های معیشتی، از کارفرمایان خواسته اند که عیدی پایان سال را برای تقویت قدرت خرید و جبران هزینه های زندگی خانوار زودتر دریافت کنند. عیدی کارگران

کارگران زحمتکش

عیدی کارگران

علی اصلانی – عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اظهار تاسف از شرایط سخت معیشتی بسیاری از خانوارهای کارگری گفت:از سبد کالای دولت برای کارگران که خبری نیست و چند سالی است که به مبلغ خواربار اضافه نشده و ترمیم مزد کارگران هم که منتفی شده است؛ بنابراین در چنین شرایطی جامعه کارگری تنها به امید یک اتفاق خوب به فعالیت ادامه می دهد.

وی ادامه داد: از طرفی بخش اعظمی از تولید داخلی را جامعه کارگری مصرف می کنند که با کاهش قدرت خرید آنها عملا محصولات تولیدی در انبارها تلنبار شده و به فروش نمی روند و تولید و کارگر هردو با هم در حال آسیب دیدن هستند.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار در پاسخ به سوال ایسنا که چرا کارگران خواستار پرداخت عیدی خود پیش از پایان سال شده اند؟ گفت: حقیقت این است که زندگی کارگران دیگر نمی چرخد و وقتی می بینند از هیچ جایی حمایت نمی شوند، انگیزه ای برای کار برایشان نمی ماند. اگر امروز کارگران از کارفرمایان عیدی خودشان را که حق قانونی آنها است مطالبه می کنند، گویای وضعیت اسفبار زندگی جامعه کارگری است تا با آن بتوانند چند صباحی اقلام و مایحتاج حیاتی و ضروری خود را تامین و زندگی کنند.

اصلانی به رقم عیدی امسال کارگران اشاره کرد و گفت:بر اساس مصوبه شورای عالی کار در اسفند ماه سال گذشته، حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 111 هزار تومان تعیین شده و بر اساس قانون مصوب مجلس، کارفرمایان باید حداقل دو ماه پایه حقوق و حداکثر سه ماه پایه حقوق را به عنوان عیدی و پاداش آخر سال به کارگرانشان بدهند.

این مقام مسئول کارگری متذکر شد:با در نظر گرفتن این قاعده، عیدی امسال کارگران حداقل دو میلیون و 222 هزار تومان و حداکثر سه میلیون و 337 هزار تومان خواهد بود که شایسته است کارفرمایان پرداخت آن را به شب عید یا بعد از آن موکول نکنند؛ هرچند بسیاری از کارفرمایان به دلیل ازدحام بانکها و اختلال در شبکه بانکی در روزهای پایانی سال، معمولا عیدی و پاداش را تا قبل از پایان سال به کارگران پرداخت کرده و یا با حقوق دی و بهمن ماه واریز می کنند.

جدول حقوق و مزایای کارگران

زمان پرداخت عیدی

اصولا جهت آسایش کارکنان و بازنشسته ها و ازدحام بانک ها در آخرین روزهای سال، مبلغ عیدی با حقوق بهمن ماه پرداخت می گردد. بنابراین به احتمال زیاد امسال نیز همانند سالهای گذشته، پرداختی مربوط به بهمن، علاوه بر حقوق بهمن ماه شامل عیدی یا پاداش پایان سال نیز خواهد شد.

 

عیدی پایان سال 97 چقدر است؟
5 (100%) 1 vote

منبع ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.