مقاله آموزش ساخت وب سایت

خرید هاست و دامین

برای ساخت یک وب سایت شخصی چه کارهایی باید انجام شود؟
امروزه بسیاری از کارهای تجاری در دنیای مجازی انجام میشود که وب سایت شخصی یکی از ابزارهایی است که میتواند تجارت شما را به دنیای مجازی متصل کند.

0 262

مقاله آموزش ساخت وب سایت
4 (80%) 1 vote

در فرایند ساخت وبسایت لازم است دو کار اصلی اجاره هاست(host) و ثبت دامین(domain) انجام گیرد.

  • اجاره هاست(host)
    اگر ساخت یک سایت اینترنتی را به چشم ساخت یک فروشگاه که قصد داریم درون آن فروشگاه محصولاتمان را بفروش برسانیم نگاه کنیم، لازم است در ابتدا محل احداث فروشگاه خود را اجاره نماییم. معادل این کار در اینترنت اجاره یک هاست(host) می باشد.


تعریف هاست(host): هاست‌ها مجموعه رایانه‌هایی هستند که به صورت شبانه روزی در حال کار و سرویس دهی می‌باشند. دسترسی به این رایانه‌ها در بستر شبکه اینترنتی ممکن می‌باشد. به این صورت است که مشتریان در هر ساعت از شبانه روز می توانند صفحه سایت شما را مشاهده کنند.
معمولا اجاره‌ی هاست به صورت سالیانه می‌باشد. در پست‌های بعدی نکات خرید یک هاست مناسب را بیان خواهیم نمود. سایت‌های مختلفی برای اجاره هاست وجود دارد و برای خرید کافی است که در موتور جست و جوی گوگل جمله “خرید هاست” را جست و جو نمایید.

  • ثبت دامین(domain)
    حال با فرض آنکه فرآیند اجاره فروشگاه به پایان رسید(هاست) در مرحله بعد لازم است تا آدرس فروشگاه یا هاست را در اختیار عموم قرار دهیم تا از طریق آن مشتری‌ها یا کاربران بتوانند از فروشگاه بازدید کنند. برای معرفی آدرس هاست به یک اسم یا دامین نیاز خواهیم داشت به طوری که منحصر به فرد باشد.
    تعریف دامین: دامنه در حقيقت نام و آدرس وب سايت است كه از دو قسمت نام و پسوند تشكيل شده است. پسوندهای بين الملی رايج عبارت‌اند از com ،net و org. دامنه‌ها هم انواع مختلفی دارند و این تنوع توسط پسوندها مشخص می‌باشد. برای مثال پسوند .com برای سایت‌های تجاری(commercial) استفاده می‌گردد.

نکته: ثبت دامین قدری زمان بر می‌باشد و از آنجایی که بعد از ثبت دامین کاربران و مشتری‌ها فروشگاه را با نام ثبت شده می‌شناسند بنابراین لازم است حتما در انتخاب نام دامنه دقت لازم را داشته باشیم. خرید دامنه‌ها هم مثل خرید هاست به صورت سالیانه می‌باشد و سایت‌های بسیاری این خدمات را ارائه می‌کنند.

پس از آنکه خرید هاست و دامین انجام شد دیگر وقت آن رسیده که سایت طراحی شده بر روی هاست مورد نظر بارگذاری گردد. طراحی سایت‌ها می‌تواند مبتنی بر طراحی شخصی و یا اینکه مبتنی بر ابزارهایی آماده مثل wordpress باشند.

پایان/

مقاله آموزش ساخت وب سایت
4 (80%) 1 vote

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.