هنر شفاف اندیشیدن

همه ما در طول روز همواره در حال تصمیم‌گیری، فکر کردن، انتخاب کردن، مقایسه کردن و… هستیم. یعنی کارهایی که توسط ذهن انجام می‌شود. اما آیا واقعا این کار را درست انجام می‌دهیم؟ آیا همیشه تصمیمات درستی می‌گیریم؟ آیا همیشه بهترین گزینه را انتخاب می‌کنیم و در مقایسه دچار خطا نمی‌شویم؟ این کتاب راهنمایی است که در تلاش دارد در این موارد، به ما کمک کند و در واقع دید شفاف‌تری به ما بدهد.

0 251

کتاب هنر شفاف اندیشیدن با عنوان اصلی « The art of thinking clearly» اثر آقای رولف دوبلی، نویسنده، رمان نویس و کارآفرین سوییسی است. رولف دوبلی فارغ التحصیل رشته ام بی اِی(MBA) و دکتری فلسفه اقتصادی از دانشگاه سنت گالن سوییس است. او بخاطر نوشتن این کتاب که در زمینه تصمیم گیری، شناخت و اشتباه است، بسیار معروف شد و کتابش جزو کتابهای پرفروش آلمان قرار گرفته است. ترجمه این کتاب به زبان فارسی توسط آقایان عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی و علی شهروز انجام شده است.


معرفی کتاب

تصور کنید در زمین فوتبال هیچ خطایی اتفاق نمی‌افتاد. آن وقت واژه‌ای به نام پنالتی، اخطار و اخراج هم معنا نداشت. اشک‌ها و لبخندها محو می‌شدند و زیبایی فوتبال هم رنگ می‌باخت. آدم‌ها شبیه رُبات‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ای بودند که وظیفه‌شان بردن بدون کوچک‌ترین اشتباه بود.

حالا تصور کنید در این جهان پهناور که هزاران زمین فوتبال را در خود جای داده، قرار می‌شد هیچ انسانی دچار خطا و اشتباهی نشود؛ آیا جهان بهتری داشتیم؟ جنگ‌افروزی‌ها به پایان می‌رسید؟ جرم‌و‌جنایت از صحنه‌ی روزگار محو می‌شد؟ انسان‌ها با یکدیگر روابط بهتری برقرار می‌کردند؟ پاسخ به این پرسش‌ها و پیش‌بینی جهانی که هرگز تجربه‌اش نکرده‌ایم، کار دشواری است. اما قابل‌پیش‌بینی آن است که هر چه بیشتر خطاهای خود را بشناسیم، رویکرد بهتری به زندگی خواهیم داشت. از آن‌جا که خطاهای بشری در طول حیاتش از الگوهای مشابهی پیروی می‌کنند، امکان شناختن آن‌ها نیز امری ممکن است.
رولف دوبلی در این کتاب می‌کوشد براساس مطالعات، تحقیقات و تجربیات شخصی‌اش عمده‌ی این خطاها را شناسایی، بازخوانی و معرفی کند.

امکان ندارد که شما کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» را بخوانید و بعد از آن نحوه فکر کردنتان تغییر نکند و یا مثلا در تصمیم‌گیری‌تان تفاوتی ایجاد نشود و یا به طور کلی تغییری در نحوه فکر کردن شما حاصل نشود. اگر بعد از خواندن کتاب دقیقا مانند قبل از خواندن کتاب فکر می‌کنید، بدون شک چیزی در این بین درست نیست. شاید لازم است دوباره کتاب را بخوانید.


این کتاب در ۹۹ بخش کوتاه تک تک خطاهایی که ذهن به شکل غیرعمدی و ناخودآگاه مرتکب می‌شود را به همراه مثال‌های مختلف و عموما ساده و قابل درک بررسی می‌کند. برخی از فصل‌های جالب این کتاب عبارتند از:

1- چرا باید به قبرستان‌ها سری بزنی؟ «خطای بقا»

2- آیا دانشگاه هاروارد شما را باهوش‌تر جلوه می‌دهد؟ «توهم بدن شناگر»

3- چرا ابرها را به شکل‌های مختلف می‌بینی؟ «توهم دسته‌بندی»

4- چرا مرتب دانش و توانایی‌هایت را دست‌بالا می‌گیری؟ «اثر بیش اعتمادی»

5- چرا آخرین شیرینی جعبه دهان تو را آب می‌اندازد؟ «خطای کمبود»

و . . .

رولف در قسمتی از مقدمه این کتاب می گوید:

در واقع آروزی من کاملا ساده است. اگر ما  بزرگ‌ترین خطاهای فکری را بشناسیم و از آن‌ها در زندگی شخصی، شغلی یا در دولت‌مان پرهیز کنیم، ممکن است شاهد جهشی در موفقیت خود باشیم. نیازی به حیله‌های جدید، طرح‌های نوین، ابزار غیرضروری و کارهای طاقت‌فرسا نیست؛ تمام آن‌چه ما بدان نیاز داریم پرهیز از بی‌خردی است.

مشخصات کتاب

  •  دسته بندی: روانشناسی
  • عنوان: هنر شفاف اندیشیدن
  • نویسنده: رولف دوبلی
  • مترجمان: عادل فردوسی پور، توکلی، علی شهروز
  • ناشر: چشمه
  • سال انتشار: 1397
  • تعداد صفحات: 325
  • محدوده قیمت: 38000 تومان

فهرست مطالب

در فهرست مطالب این کتاب، بعد از مقدمه،  عنوان 99 بخشی کوتاهی که به آن پرداخته می شود، آورده شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.