پانتومیم یا ادابازی چیست؟

3 1,240

پانتومیم یا ادابازی چیست؟
4.4 (88.57%) 7 votes

 

 

پانتومیم یا ادابازی یکی از بازی‌های هنری و مهیج است که می‌تواند زمان طولانی شما و اطرافیانتان را سرگرم نماید. اگر بخواهیم ریشه‌ای این بازی را تعریف کنیم مباحث مفصلی را بایستی بیان نماییم که در شاخه‌ی هنر به صورت تخصصی تدریس می‌شود. برای بررسی تخصصی این بازی پیشنهاد می‌کنیم اینجا را مطالعه نمایید. در این مقاله تلاش می‌کنیم ایده‌هایی در این بازی مهیج و قوانین این بازی را بیان نماییم تا بتوانید به سرعت تبدیل به یک اداباز خوب شوید و از این بازی لذت ببرید. همانطور که می‌دانید در این بازی تلاش می‌شود بدون استفاده از کلام مفهوم یا عبارتی را به کسی منتقل نماییم. این کار در ابتدا کار بسیار سخت به نظر می‌آید؛ اما به مرور زمان با تمرین از این بازی لذت خواهید برد.


قوانین بازی پانتومیم

این بازی قوانین سنگین و دست و پا گیری ندارد و به راحتی می‌توان آن را فراگرفت و استفاده نمود. این قوانین را می‌توان به صورت زیر بیان نمود:

 • حداقل 4 بازیکن برای اجرای این بازی نیاز می‌باشد که به دو تیم دو نفره تقسیم می‌شوند. در برخی موارد که بازی از اهمیت بالایی برخوردار است، یک نفر اضافه بر 4 نفر اصلی به عنوان داور می‌باشد.
 • یکی از دوتیم برحسب قرعه، شروع کننده بازی می‌شود، به این صورت که تیم مورد نظر کلمه یا عبارتی را انتخاب می‌کند و آن را به یکی از اعضای تیم مقابل می‌دهد. کسی که عبارت یا کلمه را از تیم مقابل دریافت کرده است بایستی آن را به صورت بدون کلام و لب زدن به هم تیمی خودش بفهماند. این کار معمولا بایستی در یک زمان محدود انجام شود و اگر نتواند این کار را انجام دهد تیم امتیاز آن مرحله را ازدست می‌دهد.
 • این روند انجام بازی برای تعداد بار محدود میان دوتیم انجام می‌شود. نکته‌ای که در این حالت وجود دارد این است که هر دو اعضای یک تیم باید در بخش بازی کردن پانتومیم و حدس زدن فعال باشند.
 • هر بار اجرای موفق پانتومیم تیم اجرا کننده، یک امتیاز دریافت می‌کند و اگر موفق اجرا نشود، امتیازی دریافت نمی‌نماید.
 • در این بازی برای آنکه کلمه یا عبارت برای بازی انتخاب شود، بهتر است قبل از بازی تعدادی کلمه و عبارت روی کاغذ بنویسند و آن‌ها را در یک ظرف قرار دهند تا تیمی که نوبت به بازی کردنش می‌رسد به صورت تصادفی انتخاب نماید.
 • اگر بخواهید اصولی‌تر رفتار کنیم، بهتر است که عبارات و کلمه‌ها را با توجه به سختیشان امتیاز بندی کنیم.
 • برای امتیاز گیری معمولا مستقیم‌ترین حالت شمارش تعداد بازی‌های موفق می‌باشد اما می‌توان پارامتر دیگری به نام زمان را برای امتیازدهی به این بازی اضافه نمود که این کار هیجان بازی را دوچندان می‌کند. به این صورت که هر تیمی اگر زودتر از زمان مورد نظر بتواند به صورت موفق عبارت مورد نظر را بیان نماید، زمان باقیمانده به عنوان زمان ذخیره شده نگهداری می‌شود و بر اساس توافق هرچند ثانیه را به عنوان یک امتیاز در نظر می‌گیرند.

ادابازی برنامه خندوانه-مجله اشاره

نحوه پانتومیم بازی کردن

برای آنکه خوب بتوانید پانتومیم بازی کنید لازم است به صورت مرتب تمرین کنید. همانطور که در صحبت کردن زبان انگلیسی هرچه قدر دایره‌لغت قویتری داشته باشید بهتر صحبت می‌کنید، در بازی پانتومیم نیز هرچه توانایی بازی کلمات بیشتری را داشته باشید، بهتر می‌توانید بازی کنید.

معمولا برای آنکه بتوانید یک کلمه یا عبارت را بازی کنید لازم است آن را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید تا بتوانید راحت‌تر منظور خود را به مخاطب برسانید. بنابراین در ابتدای کار تعداد بخش‌های کلمه یا عبارت را مشخص می‌کنیم. این کار به این صورت انجام می‌شود که در ابتدای بازی، با انگشت، تعداد بخش‌های کلمه مورد نظر را مشخص می‌کنیم. برای مثال کوه آتشفشان دو بخش است که در ابتدا با نمایش عدد 2 به مخاطب نشان می‌دهید که این عبارت دو بخشی است. پس از آنکه تعداد بخش‌ها را مشخص کردید باید از هر بخشی که راحت‌تر است شروع به بازی کنید.

نکته ای که باید توجه نمود آن است که باید در طی بازی فعال باشید، هم کسی که بازی می‌کند و هم کسی که درحال حدس زدن است. بازیکنی که در حال بازی است بایستی به صورت مداوم روش‌ خود را تغییر دهد تا حدس زننده بتواند به هدف نزدیک شود و بازیکنی که در حال حدس زدن است با حدس‌های پی‌درپی می‌تواند به بازیگر کمک کند تا روند بازی خود را متناسب با حدس‌ها تغییر دهد. معمولا تیم‌هایی که مدت‌ها با هم این بازی را انجام می‌دهند، میان خود کدهایی را تعیین می‌کنند که با انجام آ‌ن‌ها مفاهیم خاصی را به یک دیگر می‌رسانند. برای مثال کدهایی برای آنکه نشان دهند عبارت مورد نظر خارجی است یا داخلی.


 

کجاها می‌توان پانتومیم بازی کرد؟

معمولا در مهمانی‌های خودمانی و همچنین در دورهمی‌های دوستانه می‌توان پانتومیم یا ادابازی را انجام داد که کمک می‌کند تا زمان شاد و مهیجی را در کنار یکدیگر داشته باشید.

برنامه خندوانه-مجله اشارهمسابقات پانتومیم

در ایران، برنامه خندوانه که یک برنامه شاد ومفرح می‌باشد، با مجریگری آقای رامبد جوان از شبکه نسیم برای اولین بار به طور رسمی مسابقه پانتومیم یا ادابازی را برگزار کرد. هم اکنون نیز این مسابقه در حال اجرا می‌باشد و شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر شب‌های پنج شنبه و جمعه آن را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید کلیپ‌های دور قبل این مسابقه را دانلود کرده و مشاهده نمایید.

مسابقه پانتومیم با عنوان ادابازی در خندوانه برگزار می‌گردد. این بازی در سه راند اصلی برگزار می‌شود:

 • ادابازی حالت معمول

در این حالت عناوینی توسط تیم خندوانه به صورت موضوعی مشخص شده است. این موضوعات در حوزه‌های عمومی، سینما، ورزشی، غذا، ادبیات و … می‌باشد. همچنین در هر حوزه نیز شرکت کنندگان می‌توانند عبارات با امتیازهای متفاوت از 1 تا 3 را انتخاب نمایند. هرچه امتیاز بالاتر باشد، سختی کلمات آن حوزه بیشتر است.

 • بخش ادابازی سرعتی

در این بخش موضوعات به نسبت ساده‌ای در یک کاسه قرار گرفته است و تیم‌ها بایستی در زمان کوتاه بیشترین تعداد این موضوعات را ادابازی کنند. در اینجا سرعت و تجربه نقش اساسی را در موفقیت تیم‌ها دارد. البته هماهنگی موجود در آن تیم نیز بی‌تاثیر در نتیجه نخواهد بود.

 • به صورت نقاشی

در این بخش شرکت کنندگان بایستی ضرب‌المثل‌های ادبی را با استفاده از کشیدن نقاشی و طرح در یک تخته وایت‌برد نشان دهند. در این بخش نیز ضرب‌المثل‌ها با توجه به سختی، امتیازهای 3، 5 و 7 را دارند. دراین بخش علاوه بر داشتن استعداد نقاشی، آگاهی افراد از ادبیات و ضرب المثل‌ها نیز لازم است.

 

پانتومیم یا ادابازی چیست؟
4.4 (88.57%) 7 votes

منبع جوابکو
3 نظرات
 1. s می گوید

  عالی بود.

  1. پویا می گوید

   سپاس از نظر شما

 2. معین می گوید

  جالب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.