پاوربانک چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کارهای ما وابسته به آن شده است. برای مثال تقریبا در دنیا کسی نیست که گوشی تلفن همراه نداشته باشد و از آن برای امور روز مره خودش استفاده ننماید. برای مثال از تلفن همراه برای خرید اینترنتی، جستوجوی سریع، امور بانکی، مشاهده فیلم، خواندن کتاب و … استفاده می­شود.

0 251

پاوربانک چیست؟
5 (100%) 4 votes

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کارهای ما وابسته به آن شده است. برای مثال تقریبا در دنیا کسی نیست که گوشی تلفن همراه نداشته باشد و از آن برای امور روز مره خودش استفاده ننماید. برای مثال از تلفن همراه برای خرید اینترنتی، جست‌وجوی سریع، امور بانکی، مشاهده فیلم، خواندن کتاب و … استفاده می­‌شود. تبلت‌­ها نیز از خانواده گوشی­‌های همراه هستند که نسبت به گوشی­‌های تلفن همراه از اندازه‌­های بزرگتری برخوردار هستند که برای فیلم دیدن و خواندن مقالات و کتاب‌­ها بیشتر مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

اگر از گوشی همراه و تبلت در امور زندگی خود استفاده کرده باشید حتما این موضوع را تجربه کرده‌اید، زمانی می‌رسد که شارژ باتری تلفن همراه و تبلت شما تمام شود. در این حالت اوضاع به چه شکل است؟ اگر زندگی شما وابسته به این تکنولوژی باشد قطعا احساس بدی به شما دست خواهد داد و در سریعترین زمان ممکن تلاش می‌­کنید تا یک پریز برق برای شارژکردن ابزارهای الکترونیکی خودتان پیدا کنید.

خبر خوبی که در این جا به شما می‌­دهیم این است، ابزاری به نام پاور بانک ارائه شده است که می‌­تواند مقدار زیادی از انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند تا در زمان نیاز شما بتوانید از آن استفاده نمایید.


شارژر همراه یا پاوربانک چیست؟

اگر جدیدا برای خرید لوازم الکترونیکی مثل موبایل به بازار رفته باشید، حتما اسم پاوربانک به گوش شما خورده است. حتی برخی از برندهای معروف در جشنواره‌­های فروش خود به ازای خرید یک وسیله الکترونیک یک پاوربانک هدیه می‌­دهند؛ اما آیا می‌دانید ساختار و نحوه‌­ی عملکرد پاوربانک به چه صورت می‌­باشد؟

پاوربانک (power bank)، شارژر همراه و باتری اکسترنال هر سه یک مفهوم را می‌­رسانند. وظیفه اصلی این وسیله ذخیره سازی انرژی و ارائه آن در زمان مورد نیاز است. اگر شما قدری از علم الکترونیک اطلاعات داشته باشید این وسیله در ابتدا ما را به یاد باتری موبایل می­‌اندازد. در حالت کلی دونوع باتری وجود دارد، باتری‌هایی که قابلیت شارژ مجدد دارند و باتری‌هایی که غیر قابل شارژ هستند. اما سوال اینجاست آیا پاور بانک یک باتری است؟ در پاسخ به این سوال باید خدمتتان عرض کنم که بله، پاوربانک دارای یک باتری قابل شارژی است که توسط یک مدار کنترلی کنترل می‌­شود. باتری مورد استفاده در این وسیله معمولا ظرفیت بیشتری نسبت به دیگر باتری‌­ها دارا است و می‌­تواند چندین نوبت انرژی وسایل الکترونیکی را فراهم نماید.


اجزای پاوربانک چیست؟

اگر درون یک پاوربانک را باز کنید و به آن نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد این وسیله از دو جز اصلی، باتری و مدار کنترلی تشکیل شده است. وظیفه مدار کنترلی شارژ و دشارژ کردن باطری و نمایش میزان شارژ باتری می­‌باشد. در حالت کلی پاوربانک‌­ها دارای یک ورودی و چندین خروجی هستند. یک پاور بانک از ورودی خود انرژی الکتریکی را دریافت نموده و همانند یک باتری موبایل شروع به شارژ باتری داخلی می‌­نماید و همچنین دارای یک یا چند خروجی است که برای شارژدهی به یک یا چند ابزار الکترونیکی استفاده می‌­شود.

ویژگی خروجی­‌های پاوربانک

تعداد خروجی‌­های یک پاور بانک برحسب ظرفیت باتری موجود درون آن و ایجاد آپشن­‌های مختلف تعریف می‌شود. منظور از آپشن این است که یک ­پاوربانک می‌­تواند خروجی­‌ها با جریان‌­های مختلفی داشته باشد که این موضوع باعث می­‌شود تا وسعت شارژدهی آن به ابزارهای الکترونیکی مختلف گسترده شود.


مشخصات پاور بانک که برای خرید باید به آن‌ها دقت نمایید

با توجه به توضیحات داده شده، مشخص است که پاوربانک‌­ها ساختار خیلی پیچید‌‌ه‌­ای ندارند بنابراین نکاتی که برای خرید یک پاور بانک خوب نیز اندک می‌باشد.

توجه به ولتاژ و جریان ورودی و خروجی دستگاه

همانطور که پیشتر نیز بیان کردیم، پاوربانک­‌ها دارای یک پورت ورودی برای شارژ و یک یا دو پورت خروجی برای دشارژ یا شارژ وسایل الکترونیکی می­‌باشد. ولتاژ ورودی پاور بانک معمولا 5 ولت و جریان 1 یا 2 آمپر می­‌باشد که این مقادیر وابسته به باتری مورد استفاده در پاوربانک است. ولتاژ خروجی پاور بانک‌­ها هم 5 ولت می­‌باشد اما جریان خروجی آن‌­ها 1، 1.5 و 2.1 آمپر می‌تواند باشد. در حالت کلی معمولا پاور بانک‌­ها دو پورت خروجی،  1 آمپری برای شارژ ابزارهای الکتریکی کوچک مثل گوشی­‌ها، مچ­‌بندها و دیگری 1.5 یا 2.1 آمپری برای شارژ وسایل بزرگتر مثل تبلت می‌­باشد.

سوالی که خیلی برای بسیاری از خریداران مطرح است این است که اگر گوشی خودمان را با استفاده از پورتی که جریان بیشتری می­‌دهد شارژ نماییم آیا  به باتری آسیبی می­‌رسد؟

این سوال دارای پاسخ تخصصی می­‌باشد، اما اگر بخواهیم طوری توضیح دهیم که جان مطلب برای شما روشن شود این است که وقتی در یک پورت پاوربانک نوشته باشد 2.1 آمپر، به این مفهوم است که می‌­تواند تا جریان 2.1 آمپر را فراهم نماید. کشیدن جریان از پاور بانک وابسته به مشخصه­‌های باتری وسیله الکترونیکی می‌­باشد که اگر باتری شما پتانسیل این جریان را داشته باشد به صورت خودکار این جریان از پاوربانک کشیده می­‌شود و درغیر این صورت به اندازه­‌ی پتانسیل خودش جریان مصرف می­‌نماید. این در حالی است که شرایطی ممکن است رخ دهد که مدار شارژ وسیله الکتریکی شما دوچار آسیب شود، در این حالت ممکن است جریان، بیش از حد باتری از پاور بانک مصرف نماید که این موضوع باعث آسیب رسیدن به گوشی و پاوربانک خواهد شد. در حالت کلی توصیه می­‌شود که به توضیحات باتری وسیله الکتریکی خود دقت نمایید و پورت شارژ متناسب با آن را برای شارژ انتخاب نمایید.

توان پاوربانک

توان پاوربانک یا توان شارژده‌ی شارژر همراه از مهمترین ویژگی یک پاور بانک به شمار می‌­رود. این مشخصه یا پارامتر مهم را با واحد میلی آمپر ساعت یا mah مشخص می­‌کنند؛ اما آیا فکر کرده‌­اید که پارامتر یا مشخصه میلی آمپر ساعت به چه معنی است؟ برای آنکه این مفهوم را برای شما بیان کنیم از یک مثال ساده استفاده می­‌کنیم. اگر فرض کنید که شما دارای یک پاوربانک 4400 میلی آمپر ساعتی باشید به این مفهوم است که این وسیله در یک ساعت می­‌تواند 4400 میلی آمپر ساعت شارژ الکتریکی به وسیله شما ارائه دهد. با فرض آنکه وسیله الکتریکی شما یک گوشی که دارای باتری 2800 میلی آمپرساعتی است باشد، آنگاه اگر 4400 را بر 2800 تقسیم نماییم  متوجه خواهیم شد که می­‌­توانیم 1.5 بار گوشی را با این پاوربانک شارژ نماییم.

بنابراین توان پاوربانک هرچه بیشتر باشد، می­‌تواند شارژ بیشتر برای مصرف کننده تهیه نماید. اما توجه داشته باشید که بزرگی توان پاوربانک مشکل دیگری را برای مصرف کننده فراهم می‌­آورد، به این مفهوم که شارژ نمودن یک پاوربانک 3200 میلی آمپر ساعت، از یک پاوربانک 4400 میلی آمپر ساعت سریعتر می‌باشد. بنابراین قبل از آنکه برای خرید یک پاوربانک اقدام نمایید لازم است حتما نیاز خود را بررسی نمایید.

پاوربانک چیست؟
5 (100%) 4 votes

منبع علم فردا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.