پوتوس

پوتوس یا لوگژ از خانواده‌ی گل شیپوریان است، با نام علمی Epipremnum aureum . این گونه بومی مناطق معتدل و مناطقی از جمله جزایر سلیمان، شمال استرالیا، جنوب شرقی آسیا، آسیای جنوبی، جزایر اقیانوس آرام و غرب هند است. این گیاه زیبا به رنگ‌های سبز و ابلق با رگه‌هایی از زرد طلایی یا سفید کرمی وجود دارد. پوتوس طلایی در بریتانیا با نام «پیجک شیطان» نیز شناخته می‌شود.

0 424

پوتوس
4.7 (94.44%) 18 votes

پوتوس

پوتوس یا لوگژ از خانواده‌ی گل شیپوریان است، با نام علمی Epipremnum aureum . این گونه بومی مناطق معتدل و مناطقی از جمله جزایر سلیمان، شمال استرالیا، جنوب شرقی آسیا، آسیای جنوبی، جزایر اقیانوس آرام و غرب هند است. این گیاه زیبا به رنگ‌های سبز و ابلق با رگه‌هایی از زرد طلایی یا سفید کرمی وجود دارد. پوتوس طلایی در بریتانیا با نام «پیجک شیطان» نیز شناخته می‌شود.


ویژگی‌های گیاه خانگی پوتوس چیست؟

از ویژگی‌های بارز این گیاه زیبا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پوتوس‌ها گیاهانی بالارونده هستند که شرایط نگهداری از آن‌ها بسیار ساده است. این گیاه رونده‌ی زیبا آنقدر مقاوم است که توانایی مقاومت در برابر کم آبی و کمبود نور خورشید را دارد این میزان قابلیت سازگاری، آن را به گیاهی محبوب و ساده برای تکثیر در آپارتمان تبدیل کرده است.
  • وقتی این گیاه در طبیعت می‌‌روید، خود را با استفاده از ریشه‌های هوایی‌ اش به دیگر اشیا می‌چسباند. سپس چند شاخه به سمت زمین رشد می‌کنند تا به خاک رسیده و بتوانند ریشه‌‌هایشان را وارد خاک کنند سپس گیاه، بر روی زمین گسترده می‌شود.
  • این گیاه می‌تواند تا 1متر قد کشیده و رشد کند ولی اگر در شرایط مساعدی قرار گیرد قد گیاه حتی به بیش از 2متر هم میرسد.
  • برگ‌های جوان پوتوس مانند برگ‌های بالغ هستند و تنها از نظر اندازه کمی کوچک‌ترند که همین مسئله یکی از دلایل زیبایی این گیاه در کل طول عمرش می‌باشد.
  • یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با این گیاه قابلیت گیاه در پاکسازی هوا می‌باشد، پوتوس یکی از گیاهانی است که ناسا آن را به عنوان تصفیه کننده هوای خانه معرفی کرده است.
  • پوتوس‌ها می‌توانند فرمالدئید، تولوئن و بنزن موجود در هوا را تصفیه کنند و رطوبت جو را افزایش دهند.

روش‌های مناسب نگهداری از گیاه خانگی پوتوس چیست؟

شرایط نگهداری از پوتوس بسیار ساده است ولی برای اینکه گیاه شما همیشه طراوت و شادابی داشته باشد نیاز است که یک سری فاکتورها رعایت شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

نور

میزان نور مورد نیاز گیاه پوتوس چقدر است؟

گیاه پوتوس نور زیاد و غیرمستقیم را بسیار دوست دارد اما این گیاه توانایی رشد در نور کم و مصنوعی را هم دارد. نور زیاد و مستقیم برگ‌های گیاه را میسوزاند، نور خیلی کم هم برگ‌ها را رنگ پریده می‌کند.

جالب است بدانید که نوع ابلق این گیاه در محیط کم نور بطور کامل سبز رنگ می‌شود.

دما

دما مناسب برای رشد بهتر گیاه پوتوس چقدر است؟

بهترین دما برای نگهداری از پوتوس بین 17 تا 30 درجه‌‌ی سانتی ‌گراد است،پوتوس تا دمای 10درجه سانتی گراد نیز می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد اما اگر دما کمتر شود گیاه از بین میرود.

خاک

چه خاکی برای رشد بهتر گیاه خانگی پوتوس مناسب است؟

آیا پوتوس می‌تواند بدون خاک نیز رشد کند؟

مخلوطی از خاک سبک و مقداری سنگ ریزه برای این گیاه خاک مناسبی است و هر 2 سال نیاز است که خاک گلدان عوض شود. پوتوس برای رشد و نگهداری الزاما نباید در خاک کاشته شود این گیاه توانایی زندگی در آب را دارد هنگامی که گیاه بالغ می‌شود با محیطی که برایش انتخاب کرده بودید تطبیق پیدا می‌کند و چندان مایل به جابه جا شدن نیست. ریشه‌ی این گیاه اگر برای رشد در آکواریوم قرار گیرد می‌تواند نیترات‌های موجود در آب را حذف کند و این برای خود گیاه هم بسیارخوب است.

آبیاری

چه میزان آب برای رشد گیاه پوتوس مورد نیاز می‌باشد؟

برای آبیاری این گیاه بهتر است به خاک آن توجه کنید هروقت خشک شد آبیاری را انجام دهید این گیاه توانایی مقاومت در برابر خشکی را نیز دارد.

در فصل تابستان دوبار در هفته و در فصل زمستان یک بار در هفته می‌توانید گیاه را آبیاری کنید.
“اگر می‌خواهید پوتوس شما رشد کند و پرپشت شود کوددهی ماهی یکبار در فصل زمستان و هر دوهفته یکبار در فصل تابستان را فراموش نکنید”

تکثیر

چگونه می‌توان گیاه پوتوس را تکثیر نمود؟

تکثیر این گیاه بسیار ساده است و از طریق قلمه زدن انجام می‌شود. بعد اینکه قلمه زدید می‌توانید قلمه را در آب قرار دهید بعد از اینکه قلمه ریشه زد آن را در خاک بکارید.


آیا گیاه خانگی پوتوس سمی است؟

این گیاه در عین زیبایی که دارد، گیاهی سمی اما به ندرت کشنده است، عوارض احتمالی پوتوس در صورت مصرف: اگزما، همچنین سوزش و یا تورم ناحیه داخل اطراف دهان، استفراغ و سوزش در حیوانات خانگی و کودکان است.

بهتر است اگر در خانه حیوان ‌خانگی و یا کودک خردسالی دارید، از نگهداری پوتوس پرهیز کنید.

مشکلات احتمالی در نگهداری گل خانگی پوتوس چیست؟

جدول زیر مشکلاتی که ممکن است برای گل خانگی پوتوس رخ دهد را عنوان نموده، با توجه به این جدول می‌توانید علت مشکل ایجاد شده و راه حل رفع این مشکل را مشاهده نمایید.

مشکل

عامل

درمان

زرد شدن و ریختن برگ ‌ها

آبیاری بیش از حد

کم ‌تر کردن آبیاری

نوک برگ‌ ها خشک و قهوه ‌ای

رطوبت اتاق بسیار پایین است

غبارپاشی و افزایش رطوبت اتاق

پوسیدگی ریشه و شل شدن برگ ها

آبیاری بیش از حد

کاهش آبیاری

گیاه آپارتمانی پوتوس هیچ گونه حشره ای ندارد.

 

پوتوس
4.7 (94.44%) 18 votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.