«پگاسوس» بلای جان خاشقجی!

جاسوس افزار «پگاسوس» بلای جان مخالفان دولت ها

0 234

«پگاسوس» بلای جان خاشقجی!
به این پست امتیاز بدهید

ادوارد اسنودن،‌ افشاگر اطلاعات محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا گفت: تکنولوژی ساخته شده توسط یک شرکت اسرائیلی که برای ردگیری گروهی از خبرنگاران در مکزیک و دیگر مناطق مشکل‌دار مورد استفاده قرار گرفته، برای ردیابی جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار کشته شده عربستانی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

به نوشته اورشلیم‌پست، ادوارد اسنودن که از طریق یک ویدئو کنفرانس از مکانی ناشناس در روسیه در یک کنفرانس اسرائیلی شرکت کرده بود، در سخنان خود گفت: من نیز نظیر اکثر آمریکایی‌ها مخالف اشغالگری‌ (اسرائیل علیه فلسطین) هستم و حامی کسانی هستم که سعی می‌کنند به این امر خاتمه دهند اما فکر نمی‌کنم که بدون مذاکره بتوان به این مهم دست یافت.

وی که از بیم دستگیری و تحویل داده شدن به مقام‌های آمریکایی، در روسیه پناهنده شده و امکان حضور در این جلسه را نداشت به سوالات رام بن باراک، معاون سابق رئیس موساد و حاضران در این نشست پاسخ داد و شرکت NSO اسرائیل را به فروش “ابزارهای سرقت دیجیتالی” متهم کرد و گفت: حتی اگر برخی از اقدامات خوب توسط این نرم افزار انجام شود و بتوان گفت که از آن برای ردیابی و دستگیری جنایتکاران و متوقف کردن حملات تروریستی استفاده می‌شود اما نمی‌توان منکر این امر شد که این نرم افزار می‌تواند جان انسان‌ها را بگیرد. باید گفت به خاطر دستیابی به پول برخی اقدامات که منجر به گرفتن جان افراد نیز می‌شود انجام می‌شود.

به گفته وی نرم افزار شرکت NSO برای ردیابی جمال خاشقجی، روزنامه نگار واشنگتن پست که در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید، مورد استفاده قرار گرفته است.

 

اما سوال اینجاست که اسنودن درباره چه نرم افزاری صحبت کرد ؟

شرکت NSO طی یک عملیاتی، جاسوس افزاری به نام «پگاسوس» (Pegasus) را توسعه داده است که با استفاده از آن، دست کم شش کشور مورد حمله سایبری قرار گرفته است. این کشورها عبارتند از : مکزیک، مراکش، عربستان، امارات، بحرین و قزاقستان . اما بعدها گزارش شد که کشورهای دیگری نظیر فرانسه و یونان و آمریکا نیز مورد هدف قرار گرفته اند.

جاسوس افزار «پگاسوس» از روش ‌های مختلف نفوذ  استفاده و اطلاعات گسترده ای مانند: پیامک‌ ها، لیست تماس، عکس ‌ها، اطلاعات شبکه ‌های اجتماعی و … را سرقت می‌ کند. همچنین می تواند از صفحه کاربر اسکرین شات، یا عکس تهیه کند.

این برنامه می‌تواند با رخنه به تلفن از میکروفون و دوربین آن برای ضبط مکالمات استفاده کند.
از بین کشورهای نام برده شده، کشورهای عربستان و امارات متحده عربی از جمله مشتریان مهم این نرم افزار هستند.

اکثر نرم افزارهای جاسوسی مانند «پگاسوس» ابزارهایی هستند که می توانند اطلاعات را از تلفن های همراه و سایر دستگاه ها دریافت کرده و تروجان ها را برای حملات سایبری مدیریت کنند.

زمینه های فعالیت این جاسوس افزار به شرح زیر است:

– به هر دستگاه تلفن همراه از طریق شماره تلفن آن رخنه می‌کند.
-می‌تواند از میکروفون و دوربین تلفن همراه برای ضبط گفت‌وگوها استفاده و اپلیکیشن‌های کدگذاری‌شده‌ای همچون واتس‌اپ را شنود کند.
-عربستان این برنامه را به قیمت ۵۵ میلیون دلار برای جاسوسی علیه شهروندانش خریداری کرده است.
-برای رخنه نیازی به لینک‌های طعمه‌گذاری شده ندارد.
– از باگ‌های موجود در مودم تلفن همراه یا باگ‌های اپلیکیشن‌های نصب‌شده در تلفن‌های همراه برای رخنه استفاده می‌ کند.
– برنامه از الگوریتم‌های پیچیده‌ای که NSO آن را با همکاری دولت اسرئیل نوشته استفاده می‌کند.
– عربستان با استفاده از این برنامه، تلفن همراه مخالفانی همچون خاشقجی، عمر بن عبدالعزیز، یحیی عسیری و… را شنود کرده است.

واقعیت این است که امروزه استفاده از ابزارهای دیجیتال در زندگی روزمره در کنار تمام مزیتها ، تهدیدات زیادی را نیز با خود به همراه دارد و عملا حریم خصوصی افراد توسط بسیاری از سازمانها و نهادهای مرتبط در تمام دنیا در معرض خطر است.

«پگاسوس» بلای جان خاشقجی!
به این پست امتیاز بدهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.