چراغ چک خودرو

بررسی دلایل روشن شدن و رفع چراغ چک خودرو

چراغ چک خودرو معمولا هنگامی روشن می شود که مشکلی برای خودرو پیش آمده باشد. این مشکل می تواند بزرگ و یا کوچک باشد. به هر حال باید برای یافتن آن به تعمیرگاه مراجعه کرد.

0 257

 

روشن شدن چراغ چک یعنی شروع یک دردسر. دردسر ممکنه بزرگ و پرهزینه باشه مثل خرابی یک قطعه مهم همانند دلکو. گاهی اوقات هم ممکنه یک سوکت شل شده باشه و باعث عدم ارتباط و در نتیجه روشن شدن چراغ چک بشه. در این مطلب قصد داریم به طور مختصر به معرفی، دلایل روشن شدن و برطرف کردن مشکل چراغ چک بپردازیم.

 

ECU یا کامپیوتر ماشین

امروزه همه خودروها، حتی پراید هم دارای ECU یا کامپیوتر هستند. کامپیوتر ماشین امروزه به یکی از مهم ترین بخش ها تبدیل شده است و همانند مغز انسان همیشه به دنبال پایش بخش های مختلف خودرو است. از دمای موتور و رادیاتور گرفته تا میزان احتراق و وضعیت سوپاپ ها همگی تحت کنترل ECU هستند.

در واقع ECU به سنسورهای خودرو متصل است و وضعیت عملکرد و صحت قطعات را از طریق آن ها می فهمد. سنسورهای متعدد خودرو همانند دیده بان هایی هستند که به دقت شرایط قطعات را زیر نظر دارند و مشکلات را به ECU گزارش می کنند.

از معروف ترین شرکت های سازنده ECU می توان به Bosch ، Delco ، Siemens و Sagem  اشاره کرد. معمولا قیمت این دستگاه ها بسیار گران و میلیونی است و باید برای محافظت از آن ها در برابر سرقت فکر جدی کرد.

کامپیوتر خودرو

چراغ چک

همان طور که گفته شد، تمام سنسورها شرایط کارکرد قطعات خودرو را به ECU گزارش می دهند. در صورت بروز اشکال در عملکرد هر کدام از قطعات، ECU با روشن کردن چراغ چک وقوع مشکل را به راننده گزارش می دهد. در واقع در حالت معمول باید همیشه این چراغ خاموش باشد و روشن شدن آن به منزله وقوع یک ایراد در خودرو است.

 

چراغ چک

اشکالات خودرو بسیار متنوع هستند و دلایل مختلفی دارند. گاهی اوقات پس از روشن شدن چراغ چک، ممکن است خودرو دیگر قادر به حرکت نباشد. بعضی از مواقع نیز ممکن است خودرو به صورت غیر معمول کار کند و البته ممکن است مشکل مربوط به روشن شدن چراغ چک، بسیار جزیی باشد و خللی در عملکرد کلی اتومبیل پیش نیاید. به هر حال در صورت روشن شدن این چراغ نارنجی رنگ، شما مجبورید به تعمیرگاه مراجعه کنید.

معمولا در چنین موقعی باید به تعمیرکارانی با عنوان “دیاگ خودرو” مراجعه کنید. آن‌ها با دستگاهی به سوکت مربوط به ECU یا کامپیوتر خودروی شما وصل می شوند و علت روشن شدن خودرو را می فهمند. در گذشته این تعمیرکاران یک کامپیوتر با مانیتور CRT داشتند. بعدها نرم افزار مربوطه را در لپ تاپ نصب کرده و به ماشین متصل می شدند. جدیدا نرم افزار اندروید آن نیز نوشته شده و تعمیرکاران به راحتی با استفاده از بلوتوث گوشی خود به ECU متصل شده و مشکل چراغ چک را بررسی می کنند. ممکن است به ذهن شما برسد که آن نرم افزار را در گوشی خود نصب کنید و در چنین مواقعی دیگر هزینه تعمیر نپردازید و همچنین در وقت نیز صرفه جویی کنید. نکته اینجاست که این نرم افزارها که توسط شرکت های مختلفی طراحی میگردد، برای استفاده نیاز به خریداری و کدهای فعالسازی دارد که بایستی هزینه چند میلیونی آن را بپردازید، بنابراین این فکر را از سر خود بیرون کنید و در چنین شرایطی خود را به نمایندگی یا تعمیرگاه مجاز برسانید.

دستگاه دیاگ

اصولا تعمیرکاران مربوطه تنها ایراد را فهمیده و بسته به واقعه، شما را به سمت مکانیک، برق کار خودرو و … هدایت می‌کنند.
نکته اینکه همان طور که توضیح دادیم سنسورها اشکالات مربوط به قطعات را گزارش می کنند. اما در بعضی مواقع، خود سنسورها معیوب شده و در چنین شرایطی خودرو هیچ نقصی ندارد و تنها سنسور گزارش دهنده ایراد دارد که معمولا باید تعویض شود. متاسفانه در این حالت ها نیز چراغ چک روشن می شود. گاهی اوقات با تعویض یه قطعه دیجیتالی در خودرو، چراغ چک روشن می‌شود. در آن صورت تنها با یک ریست ساده، مشکل برطرف می شود و چراغ چک خاموش می شود که البته این کار هم بایستی توسط تعمیرکار و نرم افزارش انجام شود.

 

دیاگ خودرو

شرایط آب و هوایی و رطوبت، بردن خودرو به کارواش و مخصوصا موتور شویی نیز می تواند باعث روشن شدن موقتی چراغ چک شود. در نهایت باید گفت در صورت روشن شدن این چراغ، آن را نادیده نگیرید و قبل از وقوع خسارت های بیشتر، مشکل را بر طرف کنید.

از مهم ترین دلایل روشن شدن این چراغ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشکل در سیستم برق رسانی خودرو
  • مشکل در انژکتور و سیستم احتراق
  • مشکل در گاز خودرو و سیستم کنترل سرعت
  • مشکل در قسمت گاز خروجی و اگزوز
  • مشکل مربوط به ترموستات
  • مشکل مربوط به کویل
  • مشکل مربوط به کاتالیزور

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.