چگونه محبت دیگران را بدست آوریم؟

0 264

یکی از عواملی که به شما برای ایجاد ارتباط خوب و قوی می‌تواند یاری دهد، ایجاد محبت است. در این جا قصد داریم تا نکته‌های در خصوص عواملی که می‌توانند در ایجاد و جذب محبت دیگران شما را یاری دهند صحبت نماییم.

آیا تاکنون این بیت زیبا را از شاعر بزرگ ایرانی، بابا طاهر را شنیده‌­اید:

دلی دارم خریدار محبت

کزو گرم است بازار محبت
لباسی دوختم بر قامت دل

ز تار محنت و پود محبت

ضرورت ابراز محبت

حس درونی محبت، یک حالت عاطفی و قلبی می‌­باشد که لازم است برای بیان آن، آن را ابراز کرد. چرا که تنها با ابراز آن است که می­توانیم حس واقعی خود را به طرف مقابلان بیان نماییم.

در این خصوص پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد(ص) می­‌فرمایند:

“هرگاه یکی از شما برادرش را دوست داشت، این دوستی را به اطلاع او برساند، این کار برای دوستی و رابطه بین شما بهتر است.”

عوامل موثر در ایجاد محبت

عوامل ایجاد محبت با توجه به شرایط و موقعیت متفاوت می‌­باشد به عبارت دیگر این موضوع بسیار وابسته به موقعیت و شرایط می‌­باشد. اما در این جا به تعدادی از این عوامل موثر که بسیار می­‌توانند به شما برای ایجاد و دریافت محبت کمک نمایند را بیان می­نماییم.

1- خلق و خوی مناسب

به طور کلی حسن خلق در ایجاد یک رابطه‌ی موفق بسیار تاثیرگذار می‌­باشد. این روش در دین اسلام دارای دو معنی خاص و عام می­‌باشد. در معنی خاص، بر روابط حسنه در معاشرت با دیگران دلالت دارد و در معنی عام، مجموعه رفتارهای نیکو و پسندیده است.

2- آراستگی و زینت ظاهری

انسان موجودی کمال طلب است و همواره به دنبال بهترین­‌ها است. یکی از موضوعاتی که معمولا همه­‌ی انسان­‌ها به آن توجه می­‌کنند ظاهر، آراستگی و زیبایی است. در حالت کلی آراستگی ظاهری به معنی رعایت بهداشت فردی، استعمال بوی خوش، آراستن خود به لباس­‌های تمیز می‌­باشد. هر کسی با رعایت هر یک از این نکته­‌ها نه تنها به خود بلکه به دیگران نیز احترام گذاشته است و اطرافیان وی نیز نسبت به او ابراز محبت خواهند نمود.آراستگی ظاهری هر فردی، علاوه بر محبوبیت اجتماعی، در زندگی خانوادگی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث می­‌شود زندگی مشترک مستحکم گردد.

اما رضا(ع) می‌فرمایند:

“آراستگی مرد به پاکی و عفت زن، کمک زیادی می­‌کند”(عاملی، 1404،ج 7:183)

3- هدیه

هدیه دادن یک راه مستقیم و ساده برای ابراز محبت است و باعث مستحکم­تر شدن روابط می‌­گردد. از خواص هدیه دادن می­توان چنین گفت که هدیه، بر روی فرد گیرنده آثار بسیار مثبتی بر سلامت روحی و جسمی خواهد داشت و باعث می‌­گردد که از روی فطرت خدادادی، مهر و محبت هدیه دهنده را در دل خود جای ­دهد. هدیه دادن در سلامت روابط زناشویی و خانوادگی عامل مهم در ایجاد ارتباط صحیح بین زوج ها به شمار می­رود.

رسول خدا(ص) در روایات متعددی فرموده‌­اند:

– هدیه کینه برانداز است.

– دل‌های مردم به این تمایل فطری آفریده شده است که نیکی کنندگان به خود را دوست و بد کنندگان به خویش را دشمن دارند.(علامه مجلسی، ج 74: 142)

– امت من تا هنگامی که یکدیگر را دوست بدارند، به یکدیگر هدیه دهند و امانت داری کنند، در خیر و خوبی خواهند بود. (شیخ صدوق، 137، ج1: 345)

4- گشاده رویی و بشاش بودن

یکی از خصوصیتی که می‌­تواند تاثیر عجیبی بر روی روابطتان داشته باشد گشاده رویی با کسانی است که با آن­ها در ارتباط هستید. حتما با کسانی مواجه شده‌اید که همواره لبخند بر لب دارند، اگر به روابط این افراد توجه کنید متوجه خواهید شد از اعتبار خاصی میان اطرافیان خودشان برخوردار هستند و معمولا تاثیر حرف­‌هایشان به مراتب بیشتر خواهد بود.
امام علی(ع) فرموده­‌اند:

“مرد باایمان، شادیش در چهره، آشکار است و اندوهش، در دل، پنهان”

بنابراین همواره سعی کنید خوش رو و بشاش باشید.

5- نیکی در گفتار

از امام علی(ع) می‌­فرمایند:”راستگو، با راستگویی خود، سه چیز بدست می‌­آورد: اعتماد، محبت و شکوه(در دل­‌ها)”همچنین از آن حضرت نقل است که:

” با مخاطب خویش پسندیده و مؤدب سخن بگویید تا او نیز به شما با احترام جواب گوید.”

6- مسائل اقتصادی

وضعیت اقتصادی، از موضوعات مهمی است که در تقویت و ایجاد محبت میان اعضای خانواده تاثیر گذار می­باشد. حال سوالی که مطرح است این است که مسائل اقتصادی چگونه می­توانند باعث تقویت در مهرو محبت خانواده شوند؟ در پاسخ به این سوال این گونه می­توان گفت که اگر اعضای یک خانواده وضعیت اقتصادی سرپرست خانواده را بتوانند درک کنند آنگاه می­توانند محبت او را جذب کنند و بالعکس اگر سرپرست خانواده درآمد کافی بدست آورد و آن را در جهت رفاه اعضای خانواده­ی خویش خرج نمود آنگاه توانسته است محبت آن­ها را نسبت به خودش جذب نماید.

امام رضا (ع) در این مورد می­فرمایند:

” شایسته است مرد بر اهل خانه سخت گیری نکند تا اینکه آنان مرگ او را از خداوند درخواست کنند.”

7- مهربانی و نرم خویی

منظور از نرم خویی را می‌­توان به گذشت و مدارا در گفتار تعبیر نمود. همانطور که پیامبر اسلام (ص) سفارش داده‌­اند:”گذشت و بخشش به انسان عزت و بزرگی بخشیده از بهترین ویژگی­های اخلاقی به حساب می­آید” (بحار علامه مجلسی، ج 72، ص12؛ احدیث فرید، 1373، ج1، ص89)نرم خویی و مدارا در گفتار باعث افزایش مهر و محبت خواهد شد. همواره تلاش کنید تا در نحوه­ی گفتار خود مهربانی و گذشت داشته باشید تا در جذب محبت دیگران نسبت به خود فردی توانا باشد.

با جست جو و مطالعه بیشتر در منابع معتبر اسلامی می­توانید به نکات دقیقتر با جزئیات بیشتر دست یابید.

پایان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.