کانورس (converse) رقیب تلگرام در بستر بلاکچین !

0 247

کانورس (converse) رقیب تلگرام در بستر بلاکچین !
3.7 (73.33%) 3 votes

 

 

امروزه، استفاده از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان نظیر تلگرام، واتس‌اپ و اینستاگرام به بخشی از زندگی عادی مردم تبدیل شده است. دسترسی سریع، هزینه ناچیز و سرعت بالا از اصلی‌ترین مزایای پیام‌رسان‌ها به شمار می‌رود.

اما همیشه یک سوال در مورد امنیت پیام رسان‌ها و شبکه های اجتماعی مطرح است:

« چند نفر به پیامها و اطلاعات شخصی شما دسترسی دارند؟ »

برای پاسخ به این سوال، یکی از ایده هایی که همیشه مطرح بوده، این است که اگر پیام رسانها یا شبکه ها اجتماعی مبتی بر یک بستر نامتمرکز(توزیع شده) باشند، دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران دشوار خواهد شد.

یکی از فناوری‌های که مبتنی بر بستری نامتمرکز است، فناوری زنجیره بلوک یا بلاکچین (blockchain) است. این فناوری به تدریج درحال ورود به عرصه های مختلف دنیای فناوری است. به عبارت دیگر، بلاکچین دیگر محدود به تراکنش های مالی و بانکی نیست و از این فناوری می توان در عرصه های مختلف استفاده کرد.

پیام رسان کانورس(converse) یکی از این موارد است. این پیام رسان اولین برنامه چت نامتمرکز است که برپایه بلاکچین عمل می کند و نسخه بتای آن روی فروشگاه گوگل پلی منتشر شده است.

 

تیم توسعه‌دهنده پیام‌رسان کانورس (Converse) گفته است از آن‌جایی که کاربران دنیای فناوری به دنبال نرم‌افزاری هستند که هیچ‌گونه جزییاتی از مکالمه‌های آن‌ها را منتشر نکند، بر همین اساس تصمیم گرفتیم یک برنامه چت غیرمتمرکز را ایجاد کنیم. تا به امروز برنامه‌های چت مختلفی به بازار عرضه شده است، اما هیچ‌یک از این برنامه‌های چت غیر متمرکز نیستند. در نتیجه برنامه Converse اولین برنامه چت مبتنی بر زنجیره بلوکی است که بر پایه شبکه ترون (TRON) کار می‌کند.

شبکه ترون یک شبکه بلاکچین مستقل است که رمزارز موفقی را نیز در بازار ارزهای دیجیتال ارائه داده است. این شبکه اخیراً برنامه ویژه ای را برای
شتابدهی به نرم افزارهای توزیع شده (DAapp) آغاز کرده است. (برای آشنایی بیشتر با شبکه ترون، اینجا کلیک کنید.)


فرآیند ثبت نام در کانورس چگونه است؟

برای ثبت نام در کانورس باید یک عبارت ۱۲ کلمه‌ای را که از سوی این اپلیکیشن اعلام می‌شود یادداشت کنید. این عبارت نقش کلید خصوصی را برای این اپلیکیشن دارد. کاربر باید این ۱۲ کلمه را در جای مطمنئی نگهداری کند، زیرا دیگر امکان مشاهده آن وجود ندارد و همچنین دسترسی هر فرد دیگر به این عبارت به معنای دسترسی او به داده‌های تبادل شده توسط اپلیکیشن خواهد بود.

در گام بعدی، کاربر می‌تواند یک نام کاربری برای خودش انتخاب کند. البته این کار الزامی نیست. تعیین تصویر پروفایل و نیز وارد کردن ایمیل از دیگر اقداماتی است که کاربر می‌تواند به انجام رساند.


قابلیت های گفتگو در کانورس

درست مشابه تلگرام یا واتس اَپ، هر کاربر می تواند با دوستان خود در گروه های عمومی یا چت خصوصی گفتگو کند. برای اضافه کر و دوستان به این گروها نیز می توان از کیوآر کد (QRcode) آنها اسکن گرفت یا نام آنها را وارد لیست کرد.
از آنجایی که پیامهای رد وبدل شده بین شما و دوستتان از طریق کلید خصوصی شما و او رمزگذاری شده است، فقط شما و دوستتان قادر به خواندن این پیامها و اطلاعات هستید.


تاثیر  استقبال از کانورس بر موفقیت ترون

هر قدر کاربران بیشتری به کانورس بپیوندند، پیام‌های بیشتری نیز بین آنها ردوبدل خواهد شد. تبادل پیام به معنای تراکنش در شبکه ترون است. در نتیجه، استفاده بیشتر از کانورس به معنای تراکنش بیشتر در شبکه ترون خواهد بود. این امر در نهایت به افزایش اعتبار شبکه ترون کمک می‌کند.

در حقیقت این برنامه به پیام‌ها در نقش یک تراکنش مالی جدی نگاه می‌کند که این تراکنش‌ها روی شبکه ایمن ترون انجام می‌شود. به عبارت دقیق‌تر، برای این برنامه ارزش ارسال یک پیام درست همانند ارسال یک بیت‌کوین یا تراکنش مالی است.


کانورس، نسل جدید در پیام رسان ها!

این برنامه را می توان به عنوان سرآغازی بر شکل گیری و توسعه نسل جدیدی از پیام رسان های ایمن توصیف کرد.
تیم توسعه دهنده این نرم افزار به طور مستمر در حال تکمیل و بهبود این برنامه هستند و از متخصصانی که روی پروژه های متن باز کار می کنند، دعوت کرده اند که در این پروژه مشارکت کنند.
توسعه دهندگانی که تمایل به مشارکت دارند می توانند از طریق ایمیل tron-society@outlook.com با تیم طراح ارتباط برقرار کنند.

لازم به ذکر است که این برنامه به مجوزهای دسترسی به اینترنت، دوربین، خواندن حافظه گوشی، فرش دستگاه، نوشتن بر روی حافظه گوشی، دیدن وضعیت شبکه، بیدار نگه داشتن دستگاه و ارسال نوتیفیکیشن نیاز دارد.

 

انتهای پیام/

 

کانورس (converse) رقیب تلگرام در بستر بلاکچین !
3.7 (73.33%) 3 votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.