کریسمس و آغاز سال نو میلادی

با نگاه به تقویم میلادی، نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه دسامبر نوید تحویل سالی جدید را می دهد. احتمالا بسیاری نام کریسمس را با نزدیک شدن به سال جدید میلادی شنیده اید و تقریبا میدانیم که در این روز چه کارهایی انجام میدهند؛ اما آیا میدانستید جشن سال نو میلادی با کریسمس متفاوت است؟

0 233

کریسمس و آغاز سال نو میلادی
5 (100%) 2 votes

 

 

– ۲۵ دسامبر (۴ دی) مصادف با آغاز جشن کریسمس
– 1 ژانویه (۱۱ دی) مصادف با  آغاز سال نو میلادی

سال نو میلادی در بسیاری از کشورهای جهان، عموما کشورهای اروپایی، آمریکا، استرالیا و بخش هایی از آسیا و آفریقا این تحویل سال را که با جشن حضرت عیسی(ع)، هفت روز اختلاف زمانی دارد، با اهدای هدایایی به اطرافیان و تبریک سال نو میلادی جشن می گیرند. این جشن در بسیاری از آیین ها در دین مسیحیت محترم و مقدس شمرده شده است.

تفاوت کریسمس و جشن سال نو میلادی

کریسمس یا Christmas در آیین مسیحیت روزی مقدس است که به جشن میلاد حضرت عیسی(ع) دلالت دارد. در سالنامه میلادی تاریخ ۱ ژانویه را به عنوان شروع سال جدید می دانند و یک هفته قبل از آن یعنی ۲۵ دسامبر را به مناسبت تولد حضرت عیسی مسیح(ع) جشن می گیرند. این در حالی است که بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند سال نو میلادی همان کریسمس می باشد.

سنت ها و آیین کریسمس و سال نو میلادی چیست؟

جشن کریسمس و سال نو میلادی همانند بسیاری از مراسمات موجود در آیین های مختلف، شامل سنت ها و قوانین می باشد. از جمله مهمترین کارهایی که در این ایام صورت می گیرد، چراغانی درخت کاج با استفاده از لوازم تزیینی و چراغ های رنگی و قرار دادن هدایا در پای کاج تزیین شده می باشد. همچنین در مراسم های مذهبی مسیحیت، مسیحیان کریسمس را در کلیساها جمع شده و مشغول دعا و انجام آیین های مذهبی خود میشوند.
در فرهنگ غربی مرسوم است که شب سال نو میلادی، در تاریخ ۳۱ دسامبر، با تشکیل گردهمایی هایی در قالب مهمانی ها و مجالس برگزار می شود. همچنین انتقال سال به سال جدید در ساعت ۱۲ نیمه شب این تاریخ را با برگزاری مراسم آتش بازی جشن می گیرند.

 بابا نوئل یا بابای زمستان

نباید از نقش بابا نوئل در این جشن غافل شویم. در کریسمس و جشن سال نو میلادی شخصیتی مشهور به بابا نوئل به مناسبت فرا رسیدن سال جدید میلادی برای کودکان هدیه می آورد. این باور وجود دارد که بابانوئل بچه‌ها را به دسته‌های خوب و بد تقسیم می‌کند و برای کودکانی که رفتار مناسبی در طول سال داشته باشند هدایایی می‌آورد و این موضوع باعث شده تا در جشن سال نو میلادی از محبوبیت بسیار بالایی میان مردم برخوردار باشد.

برای توصیف شخصیت بابا نوئل میتوانیم بگوییم که شخصیت پیر و مهربان با محاسن سفید، بلند و جذابی است که همواره در حال لبخند زدن و تبریک سال نو میباشد. لباس بابا نوئل قرمز رنگ به همراه یک کلاه جذاب است. بابا نوئل معمولا کیسه ای محتوی هدایا را با خود به دوش میکشد و آن ها را بین کودکان توزیع میکند. همچنین در افسانه ها این شخصیت دارای یک کالسکه زیبا است که توسط چند گوزن کشیده میشود.

کریسمس و آغاز سال نو میلادی
5 (100%) 2 votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.