کویر مرنجاب

اغلب مردم هنگامی که برای تعطیلات و سفر خود برنامه ریزی می کنند، مقاصد خوش آب و هوایی مانند جنگل ها و مناطق کوهستانی و دریا و … را انتخاب می نمایند و مناطق کویری حتی در انتخاب های اولیه آن ها جایی ندارد؛ غافل از این که کویر هم جذابیت های خاص خود را دارد.

جاذبه هایی مانند: تماشای طلوع و غروب در افق بی انتهای کویر، شب نشینی در کنار آتش و دور هم بودن در دل کویر و زیر آسمان پرستاره و خیال انگیز آن، قدم زدن روی رمل ها و شن های گرم و نرم، پیاده روی روی دریاچه ای از نمک، پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فرد این مناطق و … که انسان را مسحور خود می گرداند.

0 218

کویر مرنجاب
5 (100%) 3 votes

مرنجاب و شگفتی­ های آن:

قبل از این­ که راه­ های دسترسی و همچنین نکات مهم برای سفر به کویر مرنجاب را بازگو کنم بهتر است با کویر مرنجاب و جاذبه­ های آن آشنا شوید:

منطقه ای که سالیان سال است گردشگران آن را با نام کویر مرنجاب می شناسند در استان اصفهان و در شمال شرق شهرستان آران و بیدگل واقع شده است. ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح آب­ های آزاد در حدود ۸۵۰ متر است. منطقه ای که در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و دارای پتانسیل های گردشگری همچون: کاروانسرا، دریاچه نمک، چاه دستکن (آبشخور)، تپه های شنی، پوشش گیاهی و جانوری متنوع و … است.

مسیر کویر مرنجاب

به واقع شاید هیچ منطقه گردشگری کویری را در ایران نتوان پیدا کرد که پوشش گیاهی و جانوری متنوع، دریاچه نمک، تپه های شنی و یک کاروانسرا را با فاصله ای چنین اندک و در کنار هم دارا باشد.

دریاچه نمک آران و بیدگل: این دریاچه در اکثر روزهای سال خشک و پوشیده از رسوبات نمک است. در روزهایی که بارندگی نسبتاَ زیادی را در این منطقه داشته باشیم، ارتفاع آب دریاچه به حدود ۲ سانتی متر می رسد ولی پس از تابش خورشید به سرعت تبخیر می­ شود. با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، رسوبات نمکی کرت­ بندی­ های زیبایی را به شکل چند ضلعی تشکیل می­ دهند که چشم­ انداز شگفت­ انگیزی را بوجود می ­آورد. عمق نمک این دریاچه نیز  بین ۵ تا ۵۴ متر متغییر است.

دریاچه نمک

کاروانسرای مرنجاب (قلعه مرنجاب): این کاروانسرا در مسیر جاده ابریشم واقع شده و کاروان­ هایی که از خراسان، اصفهان، ری و بالعکس در سفر بودند برای استراحت در آن توقف می­ کردند و از آب برکه آن سیراب می­ شدند. آب این برکه از دو چشمه تأمین می­ شود؛ یکی با آب شیرین و دیگری با آب شور. البته وجود چشمه­ ای با آب شیرین در کنار دریاچه نمک زمین­ شناسان را متعجب کرده است. حضور آب در این منطقه باعث شده که نیزاری در کنار کاروانسرا پدید بیاید.

موسس این کاروانسرا شاه عباس است که بسیاری از کاروانسراهای ایران به دستور او تأسیس گردیده است.

کاروانسرای مرنجاب

با توجه به گستردگی این ناحیه کویری و حضور دریاچه نمک، شاه عباس نیاز به تأسیس کاروانسرا و حفظ امنیت در این ناحیه را حس نکرده بود. اما بعد از حمله ازبک­ ها و افغان­ ها به کاشان و پیشروی آن­ ها تا اصفهان، در سال ۱۰۱۲ هجری قمری کاروانسرای مرنجاب تأسیس شد که همیشه ۵۰۰ سرباز مسلح در آن حضور داشتند.

تپه­ های شنی: افسون این تپه­ های شنی را تا زمانی که بر روی آن­ ها گام بر نداشته­ اید، نمی توانید درک کنید. تپه­ های شنی بلند و درختان تاقِ پایین این تپه­ ها جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده است. لذت تماشای طلوع خورشید از فراز رمل­ ها را هم که قابل توصیف نیست.

رمل های شنی مرنجاب

تپه­ های شنی که منطقه­ ای بیابانی را در کنار کویر مرنجاب تشکیل داده است، یک چشم­ انداز زیبا  و تجربه­ ای کمیاب را برای گردشگران مرنجاب به همراه خواهد داشت.

جزیره سرگردان: این جزیره که در میان دریاچه نمک خودنمایی می­ کند تپه­ ای است که مرتفع ترین نقطه آن حدود ۸۰۸ متر از سطح آب­ های آزاد است و از سنگ­ های متخلخل آذرین تشکیل شده است. از دید پیشینیان این جزیره دائماَ در حال حرکت بوده است و به همین دلیل به آن جزیره سرگردان می­ گفتند. اما امروزی­ ها دریافته­ اند که محو شدن دو انتهای خط افق که منجر به نمایشی از سرگردانی این جزیره است، در اصل به دلیل گرمای شدید منطقه و در نتیجه خطای دید و شکست نور است. دیدن دریاچه نمک از بلندای این جزیره گردشگران بسیاری را  به سمت خود می­ کشد.

جزیره سرگردان

پوشش گیاهی و جانوری: به دلیل وجود آب و غذای فراوان در کویر مرنجاب جمعیت جانوری متنوعی در این منطقه زندگی می­ کند. از جمله این تنوع زیستی می­ توان به انواع مارمولک­ های گوکو و آگاما، بزمجه، لاسرتا، انواع مار، عقرب سیاه و طلایی، روباه شنی، گربه شنی،گرگ، شغال، کفتار، عقاب، تیهو، هوبره و شاهین اشاره کرد.

پوشش گیاهی منطقه نیز عمدتاَ پوشیده از گیاهان شورپسند، مانند: گز، تاق، ارته، قیچ، دم گاوی، اسکنبیل و … است. این گیاهان دارای ویژگی­ های ریختی و فیزیولوژیکی خاص گیاهان مناطق خشک و کویری بوده که باعث کاهش تعرق گیاه و استفاده از حداکثر رطوبت موجود می­ شوند.

دسترسی به کویر مرنجاب:

ساده ­ترین مسیری که ما را به کویر مرنجاب می­ رساند، رفتن به شهرستان آران و بیدگل (استان اصفهان) است.

اگر می­ خواهید از تهران به کویر مرنجاب بروید، ابتدا باید از طریق یکی از خروجی­ های تهران خود را به آزادراه تهران قم (خلیج فارس) برسانید. پس از رد کردن عوارضی تهران – قم، ۱۴۸ کیلومتر را طی می­ کنید تا به عوارضی وردی قم برسید. پس از آن وارد آزاد راه قم – کاشان (امیرکبیر) می­ شوید. پس از طی مسافت ۲۳۶ کیلومتر (نرسیده به کاشان) تابلو کوچکی از مجتمع خدمات رفاهی قائم را می­ بینید. نشانه اصلی این مجموعه پمپ بنزین آن است. وارد ورودی این مجتمع شوید و سپس از زیرگذری که بعد از این مجتمع قرار دارد عبور کنید و به سمت چپ بروید.

در واقع این مسیر شما را به جاده قدیم کاشان هدایت می­ کند. (لازم به ذکر است که در ابتدای این فرعی هیچ تابلویی وجود ندارد که به شما نشان بدهد که این مسیر کاشان است)

اولین تقاطع را به سمت راست بروید؛ حالا در بلوار قطب راوندی هستید. این بلوار را تا آنجا ادامه دهید که به میدان ولیعصر (البته کاشانی­ ها این میدان را به اسم قدیمش یعنی مَدخل می شناسند) برسید. پس از گذر از این میدان، در همین راستا حرکت کنید تا به میدان منتظری برسید.

درضلع شمال­ شرقی میدان منتظری خیابان کارگر وجود دارد که باید برای رفتن به آران و بیدگل وارد این جاده شوید. این جاده را تا زمانی ادامه دهید که به میدان آزادگان شهرستان آران و بیدگل برسید. (در این مسیر بعد از اتمام خیابان کارگر، و گذر از یک تقاطع وارد بلوار دکتر عظیمی می­ شوید. در ادامه مسیر از میدان محمد رسول­الله عبور کرده و سپس به میدان آزادگان می­ رسید)

راه رسیدن به مرنجاب

در شمال میدان بلواری به اسم آیت­ الله عاملی وجود دارد که باید وارد این بلوار شوید، سپس به میدان سپاه رسیده و بعد از آن خیابان زینبیه را ادامه می­ دهید تا میدان امام حسن برسید. بعد از میدان امام حسن در همین راستا به مسیر خود ادامه دهید و وارد خیابان محمد هلال شوید. میدان را باید به سمت چپ بپیچید و سپس وارد خیابان عباس­ آباد شوید.

مسیر رفتن به مرنجاب

 در ادامه، این خیابان وارد بلوار ارتش می ­شود. بعد از گذشتن از پادگان ارتش (سمت راست) و جاده کارخانه فولاد، جاده آسفالته تمام م ی­شود. در راستای مسیری که آمده ­ایم یک تابلو و یک کیوسک ابتدای مسیر جاده خاکی را به ما نشان می­ دهد. وارد این جاده خاکی (با مسافت ۴۵ کیلومتر) شوید که مستقیماَ شما را به کاروانسرای مرنجاب می رساند.

شما می­ توانید علاوه بر بازدید از این کاروانسرا، اقامت و شب­ مانی در این مکان را تجربه نمایید. حدود ۵ کیلومتر دیگر که در این جاده خاکی برانید، به منطقه ­ای می رسید که رمل­ های شنی بلند در سمت راست شما و دریاچه نمک در سمت چپ شما قرار دارد. بعد از طی مسافتی  روی دریاچه نمک، می­ توانید جزیره سرگردان را روبروی خود مشاهده کنید.

یکی دیگر از تجربه های لذت بخش سفر به کویر، تماشای آسمان پر ستاره آن است. اگر اهل طبیعت­ گردی هستید، کمپینگ در دل رمل­ ها و شن­ های نرم و تماشای طلوع زیبای خورشید در افق درخشان کویر تجربه­ ای خاطره ­انگیز و لذتی فراوان برای شما به همراه خواهد داشت.

آسمان شب کویر

رعایت نکات زیر برای سفر به کویر مرنجاب (با خودرو شخصی) الزامی است:

  • در مرحله اول باید به نزدیکان خود اطلاع دهید که کجا می­ روید و سفر شما چند روز طول خواهد کشید.
  • حتما با ماشین شاسی بلند و دو دیفرانسیل به کویر مرنجاب بروید. البته با سایر خودروها (حتی پراید) هم می­ شود رفت، اما قطـعا این ماشین­ ها متحمل استهلاک فراوانی خواهند شد. هرچند این خودروها برای به دام افتادن در جاده ­های کویری آسیب­ پذیرتر هم هستند.
  • با یک ماشین به کویر رفتن می­ تواند عواقب بدی را به دنبال داشته باشد. بهتر است حداقل با دو ماشین به کویر مرنجاب بروید.
  • حتما وسیله­ های مورد نیاز برای بکسل کردن را به همراه داشته باشید.
  • در صورتی که مسیر را نمی­ شناسید و راهنمای مسلط به منطقه هم به همراه ندارید از مسیرهای اصلی خارج نشوید و به اندازه ای از جاده ­ها دور شوید که بتوانید جاده را ببینید.
  • حتما برای چند روز بیشتر از روزهای سفر خود آب، و برای حداقل یک روز بیشتر غذا به همراه داشته باشید.
  • در صورتی که به هر دلیلی گم شدید و یا وسیله نقلیه شما متوقف شد، اقدام به بیهوده روی نکنید بلکه در تلاش برای ارتباط با دیگران باشید. انرژی خود را برای بقا و ارتباط با دیگران حفظ نمایید (به طورمثال، اگر وسیله نقلیه شما در شن و یا باتلاق گیر کرد: اگر در محدوده ۳۰ کیلومتری کاروانسرا باشید که موبایل آنتن می دهد؛ اما اگر خارج از این محدوده باشید که امکان آنتن دهی نیست، باید از راه های دیگری مثل آتش زدن لاستیک زاپاس ماشین استفاده کنید. همچنین در طول روز باید سرپناهی درست کنید تا از آسیب بیش از حد آفتاب سوزان کویر در امان باشید و هنگام شب با برپا کردن آتش خود را گرم نگه دارید)

کویر مرنجاب
5 (100%) 3 votes

منبع گندوتور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.