یلدا، مشهورترین جشن زمستانی دنیا

در شب یلدا که طولانی ترین شب سال است، در کشورهای مختلف جشن و پایکوبی برقرار بوده که در این مطلب می خواهیم به معرفی آداب و رسوم و مراسم مشهورترین جشن زمستانی دنیا در کشورهای مختلف بپردازیم.

0 213

باشگاه خبرنگاران/ انقلاب زمستانی که نقطه مقابل انقلاب تابستانی است در روز 21 دسامبر که برابر با 30 آذرماه شمسی است، روی میدهد. این شب آخرین شب از ماه آذر بوده و از فردای آن شب، زمستان شروع میشود. در این زمان نیمکره شمالی خورشید در دورترین نقطه از مداری قرار میگیرد که زمین به دور آن میچرخد. لذا بلندترین شب سال که یلدا نام دارد رخ میدهد. در بسیاری از کشورهایی که در نیمکره شمالی قرار دارند، این روز را جشن گرفته که خیلی از این جشنها ریشه باستانی و ریشه در فرهنگ آن کشور دارد.

مردم ایران نیز از دیرباز در این شب به جشن و پایکوبی می¬پردازند. در این شب خانواده¬ها و دوستان کنار هم جمع شده و به خوردن خوراکی‌هایی، چون انار، هندوانه، آجیل و شعرخوانی می‌پردازند؛ همچنین تعریف خاطره و یاد کردن از دوستان و اقوام در این شب جزو رسوم ایرانیان است.

علاوه بر ایران در بعضی کسورهای دیگر هم این انقلاب زمستانی را جشن گرفته که درادامه به برخی از آنها اشاره می¬کنیم.
در چین افسانه‌های فراوانی درباره انقلاب زمستانی وجود دارد که برپایه فلسفه یین و یانگ چینی است. چینی‌های باستانی اعتقاد داشتند، زمانی که نور خورشید شروع به بازگشت به نیمکره شمالی می‌کند، جریانی از انرژی مثبت در زندگی آن‌ها جاری می‌شود به همین دلیل دراین شب به جشن و پایکوبی می‌پرداختند.
جشن انقلاب زمستانی در کشور چین با نام Dongzhiنیز شناخته شده و نوعی خوراکی سنتی با همین نام در این شب مخصوص تهیه و خانواده‌ها آن را در کنار هم مصرف می‌کنند. هم¬چنین در این شب چینی¬ها از معابد باستانی و آرامگاه¬های اجداد خود دیدن کرده و یاد آنها را گرامی می¬دارند.
در کشورهای اسکاندیناوی جشن یول Yule یکی از مشهورترین جشن‌های فصل زمستان در کشور‌های نیمکره شمالی بوده و درواپسین روز‌های قبل از شروع سال نو برگزار می‌شود. بنا بر آمار‌ها در بسیاری از کشور‌های شمال قاره اروپا همه ساله این شب گرامی داشته می‌شود.
اهالی کشورهای اسکاندیناوی از جمله سوئد، نروژ، آلمان و فنلاند در این شب لباس‌های سنتی و باستانی خود را پوشیده و به جمع آوری گل و شیرینی و هدیه دادن به همدیگر و به ویژه کودکان می‌پردازند. اسکاندیناویایی‌های باستان اعتقاد داشتند گرفتن جشن در این شب سبب حرارت و گرمی و مقاومت دربرابر سرمای زمستان می¬شود.
در کشور ایرلند این جشن با حضور صدها هزار نفر برگزار می¬شود. آثار باستانی فراوانی از دوره نئولیتیک در این کشور باقی مانده که در آن به نجوم و سنت باستانی جشن گرفتن در شب انقلاب زمستانی اشاره شده است.
ازجمله رسوم باستانی جشن انقلاب زمستانی این کشور می¬توان آتش بازی، شرکت درمهمانی و بیدار ماندن تا پاسی از شب را نام برد.
ایرلندی‌های باستانی اعتقاد داشتند با بیدارماندن در این شب و جشن گرفتن، مرگ از آن‌ها دور می‌شود.
در کشور انگلیس و در جنوب آن کشور در کنار بنای مرموز استون هنج که فاصله کمی با لندن دارد شب انقلاب زمستانی را جشن می¬گیرند. باستان شناسان با بررسی نقوش باستانی در محوطه استون هنج که ساخت آن به عصر نوسنگی باز می‌گردد متوجه وجود تصاویری از خورشید و پرتو‌های آن شده‌اند.
به گفته کارشناسان نورخورشید برای جوامع نوسنگی بسیار با اهمیت بوده، زیرا معیاری برای شناسایی گذر زمان و دگرگونی‌های فصلی بوده است.
برخی از کارشناسان علت ساخت این بنای شگفت انگیز را که امروزه یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهور در جهان است را شناسایی دقیق زمان انقلاب زمستانی و تابستانی دانسته‌اند.
در کشور کانادا نیز مردم در شب انقلاب زمستانی به برگزاری جشن و به ویژه برگزاری جشنواره فانوس‌های کاغذی می‌پردازند.
از جمله دیگر مراسم درشب انقلاب زمستانی در کشور کانادا می‌توان برگزاری مهمانی، آتش بازی و خواندن سرود را نام برد.
در آمریکا و در کارولینای شمالیمردم این منطقه به برگزاری جشن پرداخته و با روشن کردن شمع و پیاده روی در شب و آتش بازی و قراردادن شمع‌ها در کنار هم این پدیده شگفت انگیز را جشن می‌گیرند.
ادر کشور ژاپن این روز کوتاه‌ترین روز سال است و مردم درجشن‌های مختلف شرکت کرده تا آن را گرامی بدارند. فصل زمستان به طور کلی در کشور ژاپن بسیار سرد و پربرف و برگزاری جشن قبل از شروع زمستان، سنتی باستانی در این کشور است.
در شب انقلاب زمستانی مردم کشور ژاپن خوراکی‌های مختلفی در جشن‌ها مصرف می‌کنند که یکی از آنها میوه‌ای به نام YUZUYU است که در دسته مرکبات قرار دارد.
یکی از تفریحات محبوب در این کشور استحمام در حمام‌های سنتی چوبی با آب گرم و رایحه این میوه است. ژاپنی‌ها اعتقاد دارند استحمام با آب میوه YUZUYU سبب درمان بیماری‌ها، پاک کنندگی پوست، زیبایی و جلوگیری از چین و چروک صورت و ایجاد رایحه‌ای خوش در بدن می‌شود.
ژاپنی‌های باستانی اعتقاد داشتند استحمام با آب این میوه سبب مبارزه با بیماری‌ها و دفع ارواح شرور می‌شود.
بومیان سرخ پوست آمریکایی نیز جشن انقلاب زمستانی را با نام Soyal گرامی می‌دارند، بومیان باستانی آمریکا از جمله زبردست‌ترین ستاره‌شناسان بودند و در نقوش برجای مانده از تمدن‌های باستانی مایا، اینکا و آزتک تصاویر فراوانی از خورشید، ماه و سایر اجرام آسمانی، خسوف، کسوف و حتی دنباله دار‌ها وجود دارد.
دراین شب نسل امروزی بومیان آمریکایی با پوشیدن لباس‌های سنتی و باستانی خود به برگزاری جشن می پردازند، آنها معمولاً تا صبح بیدار می‌مانند، اجداد باستانی بومیان آمریکایی اعتقاد داشتند بیدارماندن دراین شب سبب بازگشت خورشید به جهان می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.