17 دی ماه، سالروز درگذشت جهان پهلوان تختی

0 212

17 دی ماه، سالروز درگذشت جهان پهلوان تختی
5 (100%) 1 vote

 

غلامرضا تختی که بود؟

غلامرضا تختی، متولد ۵ شهریور ۱۳۰۹ در تهران، مشهور به لقب «جهان‌پهلوان»، یکی از بزرگترین کشتی‌گیران ایرانی بود که به دلیل رفتار و منش مثال زدنی در فرهنگ ورزشی ایران، نماد پهلوانی است.

جهان پهلوان تختی

جهان پهلوان تختی در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن به همراه امام‌علی حبیبی نخستین مدال‌های طلای تاریخ ورزش ایران در بازی‌های المپیک را کسب کرد. او با یک مدال طلا و دو مدال نقرهٔ المپیک، دو طلا و دو نقرهٔ قهرمانی جهان و یک طلای بازی‌های آسیایی در فهرست برترین‌های قرن فیلا در جایگاه سیزدهم قرار دارد. همچنین وی یکی از سه کشتی‌گیر ایرانی (در کنار امام‌علی حبیبی و عبدالله موحد) است که تصویر آنها در تالار افتخارات فیلا نصب شده‌است.

 

چرا تختی محبوب شد؟

پهلوان تختی از لحاظ ورزشی، مدال های خوش رنگی از مسابقات جهانی و المپیک برای کشورمان به ارمغان آورد. اما این همه ماجرا نیست و تختی تنها قهرمان کشتی جهان نبود. او که در محله خانی آباد در جنوب شهر تهران متولد شد، درد و رنج کشیده بود و هرگز خود را از مردم بالاتر نمیدید و تا حد امکان و در حد وسع خود به تنگ دستان و نیازمندان کمک می کرد. خاطرات بسیار تلخی از مستاجری و دوران بی پولی داشت که بعدها در مصاحبه هایش فاش شد.

یکی از معروف ترین خاطرات مردم دوستی وی به زلزله وحشتناک سال 41 بر میگردد. در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۴۱ زلزله مهیبی به قدرت ۷٫۲ ریشتر، به ویرانی کامل شهر بوئین زهرا و روستاهای دشت قزوین انجامید. بر اثر زمین‌لرزه بوئین‌زهرا حدود بیست هزار نفر کشته و هزاران خانواده نیز بی‌خانمان شدند. به پیشنهاد کیهان ورزشی و روزنامه کیهان قرار شد او برای زلزله‌زدگان کمک جمع کند.

مادر تختی در حال بدرقه فرزندش

تختی قبول کرد و صندوق به گردن از پارک ساعی در خیابان پهلوی تا تالار کیهان در خیابان فردوسی را پیاده پیمود. با بلندگو شخصاً از مردم می‌خواست تا به هموطنان زلزله‌زده‌شان هر چه در توان دارند، کمک کنند. زنان گوشواره و گردنبند و انگشتر و مردان پول اهدایی خود را به صندوق آویزان از گردن تختی می‌انداختند. واکنش‌ها چنان باورنکردنی بود که بلافاصله موج بزرگی از نیکوکاران به راه افتادند و ده‌ها کامیون به وی سپرده شد.

همچنین در تاریخ نقل است که یک مرتبه در فرودگاه و پای هواپیما، مادر پیری از وی می خواهد برای درمان فرزندش پول جمع کند و او خاضعانه کیسه ای را در بین مردم می گرداند و هزینه درمان آن شخص را از مردم مشتاق و علاقه مند به وی، جمع می کند.

 

واکنش ها پس از مرگ تختی

در مورد مرگ تختی، ابهام های بسیار زیادی وجود دارد. مسائلی نظیر قتل یا خودکشی که هیچ گاه به طور شفاف مشخص نشد. آرامگاه وی در قبرستان ابن بابویه در شهر ری واقع شده است.

آرامگاه جهان پهلوان تختی

تاکنون در مورد غلامرضا تختی قصیده‌ها و کتاب‌های متعددی نوشته شده و فیلم‌های مستند و حتی سینمایی نیز از زندگی وی ساخته‌اند. پس از مرگ وِی، اقدامات گوناگونی برای گرامیداشت وی انجام گرفت و حوادثی (نظیر خودکشی هواداران و…) در واکنش به مرگ او در میان طبقات مختلف جامعه، رخ‌داد. از آن‌جمله می‌توان به این‌ها اشاره کرد.

با انتشار خبر مرگ غلامرضا تختی، هفت نفر در شهرهای مختلف ایران خود را کشتند. مثلا یک قصاب در کرمانشاه، خودکشی کرده و قبل از مرگ یادداشت بزرگی بر شیشه مغازه‌اش چسبانده بود که «جهان بی جهان‌پهلوان ماندنی نیست».

 حتی ثبت احوال نیز به خود اجازه ثبت وفات این پهلوان بزرگ را نداد و مهر تختی زنده است را بر روی شناسنامه وی ثبت کرد. آن ها به درستی عقیده داشتند که آری، پهلوانان نمی میرند.

 

شناسنامه تختی

از لحاظ ورزشی نیز در اردیبهشت ۱۳۵۹ به منظور بزرگ‌داشت مسابقاتی برای یادبود وی بنا نهاده شد که تاکنون به نام جام جهان‌پهلوان تختی ادامه داشته‌است. در اولین دوره این مسابقات، قهرمانان زیادی از سرتاسر جهان حضور یافتند. این مسابقات که معمولاً در اواخر زمستان برگزار می‌شود، مهم‌ترین تورنمنت بین‌المللی کشتی سالیانه در ایران است.

بله به راستی در این دنیای وانفسا جای خالی چنین پهلوانان و اسطوره هایی احساس می شود. به قول شیخ اجل، سعدی شیرازی

 

17 دی ماه، سالروز درگذشت جهان پهلوان تختی
5 (100%) 1 vote

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.