7 نکته در خصوص نوشتن رزومه خوب

همه انسان­‌ها برای تامین مخارج زندگی خود بایستی کار کنند؛ اما آیا هرکاری را باید انجام دهیم؟ نکته‌­ای که لازم است در اینجا آن را مطرح نماییم این است که، بیشتر مشکلات جامعه­‌ی ما ناشی از آن است که بسیاری از افراد در بازار کار، کاری را که متناسب به حرفه و تحصیلاتشان می­‌باشد انجام نمی‌­دهند.

0 238

همه انسان­‌ها برای تامین مخارج زندگی خود بایستی کار کنند؛ اما آیا هرکاری را باید انجام دهیم؟ نکته‌­ای که لازم است در اینجا آن را مطرح نماییم این است که، بیشتر مشکلات جامعه­‌ی ما ناشی از آن است که بسیاری از افراد در بازار کار، کاری را که متناسب به حرفه و تحصیلاتشان می­‌باشد انجام نمی‌­دهند. برای مثال حتما مشاهده کرده‌­اید، هستند کسانی که با مدارک تحصیلی بالا از دانشگاه‌­ها مطرح کشور در حال انجام کارهایی هستند که متناسب با تحصیلاتشان نیست و خودشان هم از این موضوع ناراحت هستند. به قول گفتنی هیچ چیز سر جای خودش نیست؛ اما تاکنون فکر کرده‌اید چرا؟ آیا کسی باید اینکار را انجام دهد و افراد مستعد و تحصیل کرده را سر جای خودشان قرار دهد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هیچکس بهتر از شما نمی‌تواند کار شما را تعیین کند. اینکه شما حاضر به انجام کاری شده‌اید که در آن تخصصی ندارید عمده دلیل آن خود شما هستید. بنابراین برای اینکه از کار کردنتان لذت ببرید از خودتان شروع کنید.

یکی از راه‌های که می­‌تواند به شما برای پیدا کردن یک شغل مناسب کمک کند نوشتن رزومه کاری است. در این جا قصد داریم با بیان نکاتی به شما کمک کنیم تا بتوانید خود و تخصصتان را به دیگران معرفی کنید. بسیاری از مخاطبینی که این مطلب را می­‌خوانند عموما دانشجویان و کسانی هستند که می­‌خواهند به تازگی وارد بازار کار شوند، کسانی که علاقه‌مند هستند رزومه خود را بروز رسانی کنند و کسانی که به دنبال شغل مناسب و متناسب با داشته‌­هایشان هستند. در ابتدای این مقاله لازم است به شما تبریک بگوییم که حاضر نیستید هر کاری را انجام دهید و علاقه­‌مند به کار در حوزه­‌ی حرفه و تحصیلات خودتان هستید.


رزومه چیست؟

رزومه عبارت است از برگه­‌ای که محتوی اطلاعاتی از شخصیت شما، سوابق کاریتان، تخصص‌­ها و … می‌­باشد. یک رزومه خوب می­‌تواند اطلاعات و تجربه شما را به خوبی به کارفرما منتقل نماید.

ویژگی یک رزومه خوب چیست؟

یک رزومه خوب، بایستی اطلاعات مرتبط با سوابق شغلی، تخصص­‌ها و شخصیت شما را برجسته نماید. نکته ای که وجود دارد این است که نباید به دنبال یک استاندارد مشخص برای نوشتن رزومه باشید و نوشتن آن کاملا سلیقه‌­ای است؛ اما مختصر و مفید بودن رزومه جز ویژگی‌­های اصلی آن می­‌باشد. معمولا کسی که رزومه را می­‌خواند علاقه مند است به سرعت ویژگی­‌های فردی شما را متوجه شود و حوصله خواندن رزومه‌­ها طولانی و گنگ را ندارد. در صورتی که رزومه شما به صورت پیچیده و طولانی نوشته شده باشد ممکن است اصلا خوانده نشود و شما آن فرصت­ شغلی را از دست بدهید.


طول یک رزومه چه قدر است؟

در حالت کلی رزومه در دو حالت Resume و CV نوشته می­شود که هرکدام ویژگی منحصر به خود را دارند.

 

تفاوت Resume و CV چیست؟

در Resume معمولا طول رزومه به بیش از دو برگه ­A4 تجاوز نمی‌کند و فقط شامل اطلاعات تحصیلی، سوابق شغلی می‌­باشد که به صورت عنوانی بیان می­گردد. نکته ای که در این جا وجود دارد آن است که، حتما رزومه خود را متناسب با فرصت کاری که پیش آمده تطبیق دهید و نیازی نیست کارهایی را که مربوط به آن فرصت شغلی می­‌باشد را در رزومه بیان نمایید.

در CV یا Curriculum Vitae طول رزومه می‌­تواند طولانی‌تر باشد. در این حالت اطلاعات شخصی، سوابق کاری، دستاوردهای شغلی، مقالات، کتاب و حتی مقام‌های کسب شده در حوزه­‌های مختلف لازم است با جزئیات دقیق بیان شوند. در CV می­‌توان حتی مختصری از مقالات منتشر شده و کتاب‌­ها نیز نوشت.


ساختار یک  رزومه چگونه است؟

یک رزومه شامل بخش‌های زیر است:

اطلاعات شخصی

شامل نام و نام خانوادگی، محل زندگی، وضعیت تاهل، نحوه ارتباط با شما و عکس می‌­باشد.

ویژگی عکس رزومه: لازم است عکسی که برای رزومه خود استفاده می‌کند دارای چهره‌ی خندان و از شانه به بالا باشد.

سوابق تحصیلی

در این بخش مدارک تحصیلی و محل تحصیل بیان می‌­شوند.

سوابق شغلی

سابقه شغلی برحسب تاریخ و سمت بیان می­‌شود. این سوابق می‌تواند شامل کارهای اجرایی، فنی، هنری و …  باشد. البته لازم به ذکر است که این بخش متناسب موقعیت شغلی تکمیل شود.

مهارت‌ها

شامل مهارت­‌های ابتدایی و تخصصی است که کارفرما انتظار دارد آن‌­ها را مشاهده نماید.برای مثال:

 • توانایی کار با مجموع نرم افزارهای office
 • تسلط در زبان­
 • برنامه نویسی
 • جست و جو در اینترنت

این بخش را می‌­توانید با بیان میزان تسلط خود نسبت به این مهارت‌­ها بیان نمایید. این کار به کارفرما کمک می‌­‍‌کند تا بتواند ارزیابی دقیق‌تر میان رزومه‌­ها داشته باشد.

روحیات و علایق

در این بخش علاقه‌مندی­‌ها نسبت به نحوه انجام کار، محیط کار و … بیان می‌­شود. برای مثال:

 • علاقه به انجام کار گروهی
 • وجود محیط آرام کاری

در ادامه تعدادی رزومه نمونه را می‌توانید مشاهده نمایید.


7 نکته در خصوص نوشتن رزومه خوب

برای آنکه رزومه شما از کیفیت بالایی برقرار باشد نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 1. رزومه خود را با توجه به موقعیت شغلی پیش آمده بروز نمایید.
 2. مهارت­‌های خود را به طور دقیق و صحیح بیان نمایید، برای مثال در رشته الکترونیک نباید زبان برنامه نویسی VHDL در بخش مهارت بیان شود. بلکه VHDL یک زبان توصیف سخت افزار است.
 3. غلط‌­های املایی رزومه را اصلاح نمایید.(در صورت وجود غلط املایی نگاه مثبت کارفرما را نسبت به خودتان از دست خواهید داد)
 4. از صحت شماره تلفن­‌ها و آدرس رایانامه اطمینان حاصل نمایید.
 5. از فونت مناسب و رنگ بندی زیبا برای تزئین استفاده نمایید.
 6. یک رزومه حرفه‌ای باید کوتاه و مختصر بوده و در عین حال، حاوی اطلاعات مفید باشد.
 7. در نوشتن رزومه صادق باشید.

 

 

منبع سپیدار سیستم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.