9 نکته امنیتی در استفاده از کارت های بانکی

بسیاری از ما به یاد داریم که مردم در روزگاران قدیم برای خرید کالا، از روش پرداخت نقدی پول استفاده می‌کردند و امروزه شاهد این موضوع هستیم که با پیشرفت تکنولوژی استفاده از پول نقد تقریبا دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد و مردم برای افزایش راحتی و رفاه خود از کارت های بانکی و نرم افزارهای پرداخت موجود در تلفن‌­های همراه خود استفاده می‌کنند.

0 202

9 نکته امنیتی در استفاده از کارت های بانکی
5 (100%) 2 votes

 

 

اگر تاکنون برای خرید کالا اقدام کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید که بسیاری از فعالیت­‌های خرید و فروش با استفاده از کارت­‌های بانکی انجام می­‌گیرد. این موضوع را می­‌توان از فروشگاه‌های بزرگ تا دستفروشانی که بساط خود را در مترو و خیابان‌­ها بنا می‌کنند مشاهده نمود.

چرا پرداخت‌های نقدی جای خود را به کارت‌های بانکی دادند؟

شاید راحت‌ترین چیزی که در این خصوص به ذهن برسد، راحتی و آسودگی موجود در استفاده از کارت­‌های بانکی باشد. با وجود کارت­‌های بانکی دیگر مردم مجبور به حمل پول‌های زیاد با خود نیستند و همین خود باعث افزایش امنیت است.

مزایای استفاده از کارت‌های بانکی نسبت به پرداخت نقدی چیست؟

برای پاسخ به این سوال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عدم حمل پول به صورت نقدی
 • افزایش امنیت در حفظ سرمایه
 • انتقال وجه بدون توجه به محدودیت‌های زمانی و مکانی
 • صرفه جویی در وقت و هزینه
 • کاهش ترافیک
 • تاثیر در سلامت

به عبارت دیگر مزیت استفاده از کارت های بانکی به صورت مستقیم و غیر مستقیم می‌­باشد. در حالت مستقیم می‌­توان گفت، کمک می‌کند تا حمل حجم بالای پول به صورت نقدی صورت نگیرد. در نتیجه‌ی این موضوع افزایش امنیت در حفظ سرمایه خواهد بود. همچنین کارت‌های بانکی باعث افزایش انعطاف پذیری می‌­گردد، پیشرفت تکنولوژی در حوزه الکترونیک و رایانه باعث شده تا علاوه بر حفظ امنیت، بتوان کارایی‌های مختلفی از کارت‌های بانکی از جمله انتقال وجه و خرید اینترنتی را انتظار داشت.

اما از مزایای غیرمستقیم استفاده از کار‌ت‌های بانکی می‌توان صرفه جویی در وقت و هزینه را بیان نمود. همچنین استفاده از کارت‌های بانکی به واسطه‌ی آن که کمتر از پول نقد و سکه در معرض آلودگی‌های محیطی می‌باشند. بنابراین باعث افزایش کیفیت سلامت و بهداشت خواهد شد.

چالش‌های امنیتی کارت‌های بانکی چیست؟

همواره در طول تاریخ مشاهده شده که با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، بزهکاری‌های اجتماعی نیز پیشرفت می­‌کنند و رنگ و بویی مدرن به خود می‌­گیرند. فنآوری کارت‌های بانکی نیز از این موضوع مستثنی نمی‌باشد و طی سالیان مورد توجه بسیاری از کلاهبرداران بوده است. حتما در خبرها در گوشه کنار مشاهده کرده‌اید که هر روز گزارش‌هایی از نحوه کلاهبرداری با استفاده از کارت‌های بانکی ارائه می‌شود و باعث ایجاد نگرانی در  دل افرادی که از این فنآوری استفاده می‌­کنند می­‌شود.

چرا کلاهبردای‌ها در حوزه‌ی کارت‌های بانکی در حال افزایش است؟

در پاسخ به این سوال تنها نکته‌ای که می‌­توان گفت، عدم آگاهی کافی مردم در استفاده از این فنآوری است. متاسفانه سالیان متمادی است که ورود تکنولوژی‌ها و فنآوری‌ها در کشور ما بدون ایجاد بستر فرهنگی مربوطه آن، باعث شده تا تمام اقشار جامعه به گونه‌ای متحمل هزینه‌های اضافی و گاه جبران ناپذیر شوند. تنها راه جلوگیری از این بزه کاری‌ها ایجاد آگاهی میان مردم است تا بدرستی از فنآوری نوظهور استفاده نمایند.

در ادامه 9 نکته اساسی را بیان می‌نماییم که با رعایت آن‌ها قادر خواهید بود امنیت کارت‌های خود و در نتیجه سرمایه خود را افزایش دهید:

 1. همواره به یاد داشته باشید کارت بانکی شما حاوی اطلاعات ارزشمندی است و لازم است در حفظ و نگهداری آن بکوشید. به هیچ عنوان کارت بانکی خود را بی ارزش تلقی نکنید چرا که سرمایه شما در آن نهفته است.
 2. معمولا کارمندان و حقوق بگیران دارای یک کارت بانکی هستند که حقوق خود را در آن دریافت می‌کنند. همواره توجه داشته باشید که از کارتی که حقوق و مزایای خود را دریافت می‌­نمایید برای خرید استفاده ننمایید و برای این کار از کارت دیگری استفاده کنید و به میزان لازم پول به آن انتقال دهید. این کار باعث می‌­شود تا در صورتی که در دام کلاهبرداران قرار گرفتید میزان ضرر احتمالی شما به حداقل برسد.
 3. در صورتی که میزان پول موجود درون حساب شما بسیار زیاد است، از دریافت کارت برای آن خودداری نمایید و در صورتی که کارت تهیه نمودید از حمل و دریافت رمز دوم برای آن خودداری نمایید.
 4. همواره توجه داشته باشید که سرمایه شما درون آن کارت است، بنابراین در هنگام خرید حتما خودتان رمز را با رعایت نکات امنیتی وارد کنید.(در این خصوص به هیچ عنوان از حق خودتان گذشت نکنید.)
 5. در صورتی که می‌خواهید شماره کارت خود را به کسی جهت واریز وجه ارئه دهید، به هیچ عنوان از کارت خود عکس نگیرید و تنها شماره کارت را ارسال نمایید. از آن جهت که بر روی کارت شما اطلاعاتی وجود دارد که نیازی نیست دیگران آن را بدانند.
 6. از ذخیره رمز کارت خود در گوشی و یا روی کارت جدا خودداری نمایید.
 7. در هنگام خرید اینترنتی حتما از صفحه کلید مجازی استفاده نمایید و در صورتی که از لپ‌تاپ یا رایانه‌ای که دارای وب کم می‌باشد استفاده می‌نمایید، قبل از اقدام به خرید، جلوی وب کم را بپوشانید.
 8. به هیج عنوان رمز اصلی و رمز دوم کارت را به کسی ارائه ندهید، در صورتی که از شما تقاضا شد موضوع را به پلیس گزارش کنید. (رمز اصلی و رمز دوم کارت مخصوص مالک کارت است)
 9. تلاش کنید نکات امنیتی استفاده از کارت را که فراگرفته‌اید به دیگران انتقال دهید. این کار باعث افزایش آگاهی اطرافیانتان و همچنین نهادینه شدن این نکات در ذهن شما می­‌شود.

 

 • امید است با رعایت این نکات در حفظ و نگهداری سرمایه خود کوشا باشید.
 • همچنین در صورتی که می‌توانید نکته‌ای به نکات فوق بیافزایید لطفا در بخش نظرات انتقال دهید.
 • شما می توانید این پیام را از طریق هر یک از موارد اشتراکی زیر با دوستان خود به اشتراک بگذارید و به سطح آگاهی آنها در خصوص 9 نکته امنیتی در استفاده از کارت های بانک کمک کنید.

پایان/

9 نکته امنیتی در استفاده از کارت های بانکی
5 (100%) 2 votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.